× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

عدالت و تحمیل حقارت

مروری بر کتاب سال‌های سگی نوشته‌ی ماریو بارگاس یوسا

مهران سیاح

سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹

shorter-link Save Story
سال های سگی

« پدرم بهم گفت شاید کشیش‌ها نتونن، ولی ارتش می‌تونه هر کسی رو آدم کنه » ( یوسا، 1384: 397) نوجوانی و آستانه جوانی برای پسر‌ها به شکل کاملا متفاوتی سپری می‌شود و اغلب به دلیل خاص بودن این دوران نوجوانان به شدت مورد بی توجهی قرار می‌گیرند. سال‌های سگی با به تصویر کشیدن این دوران و تربیت نوجوانان در یک محیط فاسد نظامی یک شاهکار ادبی خلق کرده است. یوسا به واسطه آثار کم نظیرش در سال 2010 برنده جایزده ادبی نوبل شد.

یوسا علاوه بر به تصویر کشیدن رنج و فشار روحی این دوران تلاش کرده سبک جدیدی در نگارش رمان ایجاد کند و کاملا هم موفق بوده است. او بار‌ها راوی داستان را تغییر می‌دهد تا در نهایت شما را با حقایقی روبرو کند که شگفت زده خواهید شد. با توجه به محیطی که توصیف شده است تعدد شخصیت‌های داستان گاهی پیچیده به نظر می‌رسد اما کافی است دو بخش اول کتاب را بخوانید تا سال‌های سگی تا پایان در یک اوج حقیقی ادامه پیدا کند.

ماریو بارگاس یوسا

آلبرتو شخصیت اول این داستان با اصرار خانواده و برای شان خانوادگیش به مدرسه نظامی لیونسو پرادو می‌رود. او فقر، درد و رنج را به همراه دیگر دوستانش در این مدرسه تحمل می‌کنند. دانش آموزان جایی را به سخره می‌گیرند که شدید‌ترین نظم نظامی برپاست و البته تاوان سختی هم می‌دهند. هر چند کتاب رنج‌های جسمی بسیاری را به تصویر می‌کشد اما فشار روحی و روانی است که نهایتا دانش آموزان را از پا در می‌آورد.

عشق و انتقام در نوجوانی از دیگر درون مایه‌های سال‌های سگی است. عشقی که شدید‌ترین فشار‌ها و بیشترین امید‌ها را برای رهایی از لیونسو پرادو در دانش آموزان ایجاد می‌کند. پایه‌های مختلف در این مدرسه با شنیع‌ترین اسامی نام گذاری شده اند مثلا سال سومی‌ها را سگ می‌نامند و دشمنی دیرینه و نهادینه‌ای بین سال سومی‌ها، سال چهارمی‌ها و پنجمی‌ها وجود دارد. انتقام و به خصوص انتقام از گرفتن از دانش آموزان یک پایه دیگر فضیلت و رسالت بزرگی است که حس کینه جویی را در نوجوانان رشد می‌دهد.

 فرماندهان سرخوش از فعالیت در بزرگ‌ترین مدرسه نظامی پرو هستند در حالی که مدرسه آلوده به فساد‌های جنسی و اعتیاد به الکل است. آن‌ها در سودای ایجاد عدالت با یک نظم نظامی هستند و هر گاه این نظم را از دست رفته می‌یابند از هر تلاشی برای کتمان این حقیقت سر باز نمی‌زنند.

اوج داستان با مرگ یک دانش آموز (برده) گره می‌خورد که دوست آلبرتو است. آلبرتو عاشق دختری به نام ترسا است. برده از آلبرتو خواسته بود که به دیدن ترسا برود و بابت تاخیر در ملاقاتشان از او دلجویی کند اما آلبرتو عاشق ترسا شد و هر بار که برده از عشقش به ترسا می‌گفت او درگیر شدید‌ترین عذاب وجدان‌ها و دوگانگی‌ها می‌شد.

مرگ ناگهانی یکی از دانش آموزان در یک مانور نظامی با ضرب دو گلوله، فضای تراژیکی به سال‌های سگی می‌دهد. فرماندهان با این که شک نداشتند دانش آموز به قتل رسیده با همکاری پزشکان گزارشی تهیه کردند که مرگ با شلیک به خود صورت گرفته است.

دانش آموزان در نهایت قهرمانان سال‌های سگی هستند. نامی که یوسا به حق برای این کتاب است. این کتاب علاوه بر نقد‌هایی بر حکومت نظامی پرو درس‌های زیادی برای جهانیان دارد. انسانیت ما همواره جاری است چه در کودکی، چه در جوانی و چه در کهنسالی. حفاظت و حراست از معصومیت کودکان و نوجوان بسته به سیستم تربیتی و جامعه‌ای است که می‌تواند سخت‌ترین فشار‌ها را مدیریت یا بهترین‌ نظام تربیتی را برای نسل جوان ایجاد کند.

سال های سگی یکی از رمان های ماریو بارگاس یوسا نویسنده شهیر اهل پرو است که در سال 2001 نوشته شده است. رمان های دیگر این نویسنده با عناوین “قصه‌ گو”، “سور بز”، “گفت و گو در کاتدرال” و “جنگ آخر زمان” به فارسی ترجمه شده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

سال های سگی

سال های سگی

ماریو بارگاس یوسا ,
85,000 تومان
روزگار سخت

روزگار سخت

ماریو بارگاس یوسا ,
69,000 تومان
سردسته ها

سردسته ها

ماریو بارگاس یوسا ,
10,000 تومان
قصه گو

قصه گو

ماریو بارگاس یوسا ,
48,000 تومان
Some text some message..