× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

زنی که همیشه عاشقش هستم ...

مروری بر کتاب مادام بوواری نوشته‌ی گوستاو فلوبر

نسرین ریاحی‌پور

چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸

shorter-link Save Story
کتاب مادام بوواری

در شبی سرد دهقانی مرفه که در قلعه‌ ­ای روستایی زندگی می‌کند، برای درمان شکستگی پایش به دنبال پزشک می­‌فرستد. پزشک از شهرکی که چند ساعتی با روستا فاصله دارد می­‌آید و این نخستین بار است که اِما، دختر دهقان را ملاقات می‌کند. دختری زیبا و دل زده از زندگی کسالت بار روستا که مادرش را سال‌­ها پیش از دست داده و خود بر کارهای قلعه نظارت می­‌کند. او دختر بلند پروازیست که آرزو دارد به شهر برود، در مهمانی­‌های مجلل با لباس­‌های فاخر برقصد، مردان جسور و خوش لباسی به او عشق بورزند و پرده‌های اشرافی به پنجره­‌ی خانه‌اش بیاویزد. پزشک برای اِما دریچه ایست به جهانی طلایی و پر زرق و برق ...

«اِما به اتاق‌های طبقه ی دوم رفت. اتاق اول مبل و اثاثه ای نداشت؛ اما در دومی، که اتاق خواب زن و شوهر بود، تختی از چوب آکاژو در پستویی با پرده‌های سرخ دیده می‌­شد. جعبه­‌های صدف پوشیده روی کمد بود و روی میز تحریر نزدیک پنجره، دسته‌ه­ای گل نارنج با روبان­‌های ساتن سفید در تنگی قرار داشت. دسته گل عروس بود، دسته گل زن قبلی!»(فلوبر1386: 50)

گوستاو فلوبر با همه میلی که به نوشتن داشت به اجبار پدرش به دانشگاه حقوق فرستاده شد؛ اما پدیدار شدن بیماری، حمله­‌های عصبی، او رانجات داد و به دنیای داستان نویسی سپرد. علاقه و حساسیت او در کار به قدری زیاد بود که فرصت ناچیزی را با زنی که دوست داشت سپری می‌­کرد و اساس رابطه­‌ی گوستاو و لوییز بر نامه‌نگاری استوار بود. مادام بوواری اثر یگانه­‌ی فلوبر از خلال همین روزها خلق شد. او عصاره عشق خود و درد همه­‌ی دل­تنگی­‌هایش را با توصیف زیبایی دل انگیز اِما، ناخن­‌های کشیده ، ساتن دامن و شیوه­‌ی عشق ورزیش وقتی قلبش به تپش می­‌افتاد، به تصویر کشیده است. 

تمامی رمان مادام بوواری با نظم و آهنگی ویژه نگاشته شده است. برای همین است که فلوبر در دادگاهی که به جرم نوشتن درباره­‌ی بی بند و باری جنسی یک زن شوهردار تشکیل شده و از او می‌خواهند، نام زن داستان را به خاطر تشابه با زنی حقیقی تغییر دهد، پاسخ می­‌دهد که این کار را نخواهد کرد؛ زیرا آهنگ تمامی کلماتی که انتخاب کرده است به هم خواهد ریخت.  توصیف‌های او چنان تصاویری از اما بوواری ساخته اند که *ماریو بارگاس یوسا برنده­‌ی نوبل ادبیات و نویسنده­‌ی بزرگ جهان در کتاب *عیش مدام اقرار می­‌کند که زنان بسیاری را در زندگی ملاقات کرده است؛ اما اِما بوواری یگانه زنیست که در تمام طول سال‌­های زندگیش عاشق او بوده است. زنی داستانی که در برابر همه زن‌های زنده پیروز شده است.

مادام بوواری

مادام بوواری

نویسنده: گوستاو فلوبر ناشر: مرکز قطع: گالینگور،رقعی نوع جلد: گالینگور قیمت: 118,400 تومان


*عیش مدام کتابی‌ست که ماریو بارگاس یوسا درباره‌ی رمان مادام بوواری نوشته است. خواندن این کتاب کمک بزرگی به علاقه‌مندان به داستان نویسی خواهد کرد.

*ماریو بارگاس یوسا نویسنده‌ی نابغه امریکای لاتین که آثارش به بسیاری از زبان‌های دنیا ترجمه شده است. 

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

خطاب به عشق

خطاب به عشق

آلبر کامو ,
70,000 تومان
وسوسه آنتونیوس قدیس

وسوسه آنتونیوس قدیس

گوستاو فلوبر ,
41,000 تومان
مرگ قسطی

مرگ قسطی

لویی فردینان سلین ,
125,000 تومان
بارون درخت نشین

بارون درخت نشین

ایتالو کالوینو ,
78,000 تومان
سرخ و سیاه

سرخ و سیاه

استاندال ,
115,000 تومان
Some text some message..