× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

عشق شکل های دیگری هم دارد

مروری بر کتاب زندگی در پیش رو نوشته‌ی رومن گاری

نسرین ریاحی‌پور

شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۸

shorter-link Save Story
کتاب زندگی در پیش رو

همیشه شهرهای بزرگ حاشیه­‌هایی دارند؛ پر از آدم‌هایی که دست شان به دهان شان نمی‌رسد و خودشان یا پدران­شان به عنوان نیروی کار جذب آن شهرها شده‌­اند. آن­‌ها گاه بازماندگان تنها و آسیب دیدۀ جنگ‌­ها هستند یا فرزندان طبقات آسیب دیدۀ جامعه، گروه­‌های کارگری و یا ممکن است از هر جای دیگری آمده باشند. مسئله اینست که آن‌ها جامعه­‌ای را شکل داده‌اند که  فقر نقطۀ اشتراک آن است. نگاه دیگران به این محله­‌ها و ساکنان آن­‌ها معمولا نگاهی از بیرون و همراه با پیش داوریست و از دیدگاه کسی که خود این محیط­‌ها را از کودکی تجربه کرده، متفاوت است؛ اما مومو قهرمان کوچک زندگی در پیش رو که روحی بزرگ و درکی شگرف دارد، می تواند خواننده را به محله­‌ای فقیر نشین در پاریس ببرد تا از نزدیک ببیند آدم‌ها هر جا که باشند و هر شغلی که داشته باشند می‌­توانند دوست بدارند و دوست داشته شوند.

ابتدای رمان کمی گیج کننده است؛ زیرا مومو راوی داستان و گویشش پر اشکال است؛ اما خیلی زود می توان با بیان او آشنا شد و فضای داستان را درک کرد. او بیشتر از سنش می‌­فهمد و دوستانش همه از او بزرگ‌­ترند، وقت زیادی را با پیرمرد خواروبار فروش می‌گذراند و در حالی که بزرگ می‌­شود، دنیای اطرافش را کشف می­‌کند. مومو به همراه کودکان دیگری با مادام رزا زنی بازمانده از هولوکاست زندگی می‌­کند. زنی که در روزگار جوانی و زیبایی مشتری‌های بسیاری داشته و حالا که بیمار و رنجور شده است با دریافتی در قبال نگه داری کودکان بد سرپرست روزگار می­‌گذراند.  بچه­‌ها موقت پیش او می‌­مانند و در آخر پدر یا مادری به دنبال آن­‌ها می آید ولی هیچ کس برای بردن مومو نمی­‌آید و او کنار پیرزن می‌­ماند.

زندگی در پیش رو خواننده را با عشق یگانه ای رو به رو می­‌کند و هم زمان که زندگی را پیش می‌­برد، مفهوم متفاوت و خالصی از شادی، محبت، غم، وابستگی و دل بریدن ترسیم می‌­کند. خواندن این کتاب کوتاه و جاودانه مانند شنا کردن در آب­‌های ناشناخته و زلال است؛ هر چند میلیون­‌ها بار توسط بسیاری در جهان خوانده شده است؛ اما آن چنان بکر و دست نخورده است که باور نخواهید کرد.

در سال 1975 رومن گاری نویسنده‌ی  زندگی در پیش رو کتاب خود را با نام امیل آژار منتشر کرد تا بتواند برای دومین بار جایزه گنکوررا به دست آورد. کتابی که به زبان‌های بسیاری ترجمه شده و بارها و بارها در ایران تجدید چاپ شده است.  دو سال پس از آن  موشه میزراهی فیلمی با نام  مادام رزا  بر اساس این کتاب ساخت و این روزها صحبت از فیلم جدیدی به نام زندگی در پیش رو با بازی سوفیا لورن در نقش مادام رزا  و بر گرفته ازاین کتاب ست.

زندگی در پیش رو یکی از رمان های رومن گاری نویسنده اهل لیتوانی است که در سال 1975 نوشته شده است. رمان های دیگر این نویسنده با عناوین"لیدی ال"، “خداحافظ گاری کوپر”، “معنای زندگی ام”، “گذار روزگار”، “ریشه های آسمان”، “پرندگان می روند در پرو بمیرند” و"مردی با کبوتر" به فارسی ترجمه شده است.

زندگی در پیش رو

زندگی در پیش رو

نویسنده: رومن گاری ناشر: ثالث قطع: شمیز،رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 45,000 تومان


رومن گاری، زندگی در پیش رو، چاپ نوزدهم ،مترجم لیلی گلستان ، نشر ثالث

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

خداحافظ گاری کوپر

خداحافظ گاری کوپر

رومن گاری ,
55,000 تومان
لیدی ال

لیدی ال

رومن گاری ,
24,000 تومان
پرندگان می روند در پرو بمیرند

پرندگان می روند در پرو بمیرند

رومن گاری ,
60,000 تومان
بیگانه 

بیگانه 

آلبر کامو ,
22,000 تومان
Some text some message..