× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

لطفا این کتاب را بخوانید

مروری بر کتاب یک مرد نوشته‌ی اوریانا فالاچی

نسرین ریاحی‌پور

دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸

shorter-link Save Story
کتاب یک مرد  اوریانا فالاچی

یک مرد داستان واقعی زندگی آلساندرو پاناگولیس، مبارز سیاسی است که پس از ترور نافرجام پاپادوپولس دیکتاتور یونانی به مرگ محکوم می­‌شود؛ اما اعتراضات سراسری به تغییر حکم او به حبس ابد می‌انجامد. اوریانا فالاچی خبرنگار ایتالیایی و نویسندۀ کتاب، در مصاحبه‌‎ای پاناگولیس را ملاقات می‌­کند، پس از این ملاقات، آن دو دلباختۀ هم می‌­شوند و این عشق تا مرگ پاناگولیس ادامه می­‌یابد. داستان از مراسم تشییع جنازۀ پاناگولیس با حضور گستردۀ مردمی آغاز می‌­شود که پیش از آن او را را ترک کرده بودند.

لحن کتاب مانند دیگر آثار فالاچی ساده و روان است و می­‌کوشد از خلال بیان رویدادها، باورهای عادی جامعه را به چالش بکشد تا بار دیگر سنجیده و ارزش گذاری شوند. بنابراین پرسش‌­‎های بسیاری را پیش روی مخاطب قرار می‌­دهد:

آیا باید با دیکتاتوری‌­‎ها مبارزه کرد؟ آیا باید از عامه‌ی مردم انتظار داشت حامی مبارزان سیاسی باشند؟ آیا شکنجۀ حقیقی در اتاق بازجویی زیر انبر بازجو می‌گذرد یا این سوی میله­‎‌های زندان، در میان هموطنان؟

دید عریان کتاب به زندگی یک مبارز سیاسی، ذکاوت و باورهایش و دردی همیشگی که در درون خود حس می­‌کند، تکان دهنده است. هیچ وعده و آزاری او را خاموش نمی­‌کند. نه درون سلول قبر مانندش و نه در برابر امکان خروج از کشور. او یک مبارز است و هویت او به واسطۀ مبارزه‌اش شکل گرفته است. قدرت نویسندگی فالاچی در کنار نگاه تیز او بسیار دقیق سرگذشت یک قهرمان را بازگو می­‌کند و فکری ناگهان از میان سطرها شکفته می­‌شود: آیا این هم وطنان پاناگولیس نبودند که او را به نابودی کشاندند؟ آیا او در میان مردمی که برای آنان جنگیده بود ویران نشد؟

یک مرد

یک مرد

نویسنده: اوریانا فالاچی ناشر: دارینوش قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 80,000 تومان

این یکی از کتاب‌هایی است که هرکسی دستکم یک‌بار در زندگی خود باید آن را بخواند. کتابی درباره‌ی زندگی یک انسان انقلابی که معشوقه‌اش آن را روایت کرده است. تصویری عاشقانه از مردی تنها در برابر جهان، با چشم‌اندازها و رویاهایش که به ظاهر تنها مرگ او می‌تواند آن‌ها را تحقق بخشد. داستان به عنوان یک درام سیاسی تلقی می‌شود. داستان از زبان دوم شخص روایت می‌شود که هوشمندانه خوانندگان را قادر می سازد تا در زندگی قهرمان داستان غرق شوند، از رفتارهای خودجوش و غیرقابل پیش‌بینی او آزرده خاطر شوند و همچنین او را از نگاه معشوقه‌اش پرستش کنند.

یک مرد تراژدی زیبایی است که مخاطب را به فکر می­‌اندازد و دربارۀ دریافت های مردی سخن می­‌گوید که آهسته آهسته نه به دست حکمرانان خودکامه که به دست مردمی که برای شان جنگیده بود، پیش از آن که بمیرد، کشته شد. قهرمانی تنها که همۀ زندگیش از پی هیچ رفته بود. شاید پاناگولیس بارها و بارها در ذهن خود به نقطه ای بازگشت که بمب درست عمل نکرد؛ دریا متلاطم تر از همیشه بود و دوستانش در آن لحظاتی که او با موج‌ها می‌جنگید، قایق را به راه انداختند و برای او‌ حتی کمی مکث نکردند.

در همین روزها قهرمان در حالی که در وان دراز کشیده بود به اوریانا گفت: "در واقع مرگ دوست آدم‌های خسته است و متحد بزرگ عشق. هیچ عشقی در دنیا اگر مرگ فرا نرسد، مقاومت نخواهد کرد. اگر خیلی زنده بمانم، بلاخره تو هم مرا رد خواهی کرد."

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

زنده باد زندگی داستان زندگی کالو فریدا

زنده باد زندگی داستان زندگی کالو فریدا

پینو کاکوچی ,
22,500 تومان
نامه به کودکی که هرگز زاده نشد

نامه به کودکی که هرگز زاده نشد

اوریانا فالاچی ,
40,000 تومان
پنه لوپه به جنگ می رود

پنه لوپه به جنگ می رود

اوریانا فالاچی ,
22,000 تومان
جنگ آخر زمان

جنگ آخر زمان

ماریو بارگاس یوسا ,
150,000 تومان
Some text some message..