لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

فقط کسانی که خیلی گریه کرده باشند، خندیدن را بلدند

به مناسبت روز خبرنگار مروری بر کتاب زندگى جنگ و ديگر هيچ نوشته‌ی اوريانا فالاچى

نسرین ریاحی‌پور

پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

shorter-link Save Story
زندگى جنگ و ديگر هيچ

اولين مواجهه‌ى من با فالاچى در سيزده سالگى رخ داد؛ وقتى در كتابخانه‌ى خاك خرده‌ى پدرم زندگى جنگ و ديگر هيچ را پيدا كردم. كتاب درباره‌ى جنگ ويتنام بود و نويسنده خاطرات روزانه‌ى خود را نوشته بود. كتابى شگفت‌انگيز از زبان زنى جسور كه به عنوان خبرنگار يك سال از زندگى خود را در مناطق جنگى گذرانده بود؛ ميان لاشه ها راه رفته و نترسيده بود. ايتاليايى بود و پوتين به پا داشت و بلوز و شلوارى مناسب منطقه ى جنگى به تن. در همان لحظه، در حالى كه هيچ از او نمى‌دانستم، ستايشش كردم. او زنى بود كه من مى‌خواستم باشم؛ زنى خاك آلود، با ظاهرى ساده، زنى كه قدرت تصميم گيرى دارد و سرنوشت محتوم خود را نمى‌پذيرد. 

اوريانا فالاچى خبرنگار ايتاليايى، در ٢٩ ژوئن ١٩٢٩ در فلورانس به دنيا آمد، در طول زندگیش بی وقفه سیگار کشید. حتی در استودیو و در پخش تلویزیونی سیگارش را روشن کرد و در ١٥ سپتامبر ٢٠٠٦ بر اثر سرطان درگذشت. او در زمان جنگ جهانى دوم در جنبش مقاومت ضد فاشيسم فعاليت مى‌كرد و مهم‌ترين آثار حرفه‌اى خود را بين سال‌هاى ١٩٦٠ تا ١٩٨٠ منتشر كرد. اوریانا فالاچی فرزند خانواده‌اى فقير بود و كتاب زندگى جنگ و ديگر هيچ را در پاسخ خواهر كوچكش نوشت كه پرسيده بود: "زندگى يعنى چه؟" او پاسخ اين سوال را در نبردها، زد و خوردها، وحشيگرى‌ها و مرگ در ويتنام جستجو كرد؛ در ميان جنازه‌ها قدم برداشت، از روى پيكر له شده‌ى سربازان گذشت، در عمليات هوايى نيروهاى امريكايى شركت كرد، عمليات توپخانه‌اى را از نزديك ديد، به شدت زخمى و رها شد تا بميرد  و كتابى خلق كرد كه روايتى ست بر خشونت بشر در طول حياتش در دوره‌اى كوتاه از تاريخ. 

كتاب بخش‌هاى كوتاهى دارد. گاهى حادثه‌ى يك روز در نيم صفحه بازگو مى شود و گاه دو، سه صفحه‌اى به طول مى‌انجامد. وقايع چندان به هم مرتبط نيستند؛ اما سرانجام كتاب بينشى عميق از رخدادها در ذهن خواننده ايجاد مى‌كند تا بداند زندگى مردمى صلح طلب چگونه به دست دولتى خودكامه تكه تكه مى‌شود، دولتى كه همه چيز را براى خود مى‌خواهد و دستور كشتار و تجاوز به سربازانش مى‌دهد. از سوى ديگر انعطاف انسان و ميل به زندگى را در اوبه نمايش مى‌گذارد كه چگونه در جان فرساترين شرايط، با معلوليت و درد از دست دادن عزيزان همچنان براى زنده ماندن تلاش مى‌كند. داستان واقعی سربازی را روایت می‌کند که می‌گوید: زمانى كه دوستم مى‌ميرد خوشحال مى شوم؛ چون گلوله به من نخورده است، خوشحال مى شوم كه زندگى سهم من بوده است و مرگ سهم دیگری. فالاچی در می یابد که وقتى پاى جانت در ميان باشد همه‌ى ايدئولوژى‌ها باورها و اعتقادات رنگ مى بازد و توصيف مى كند سربازانى كه در ويتنام جنگيده‌اند چه احساساتى داشته‌اند. او نگاهى نزدیک به جنگ ويتنام ١٩٦٨دارد و بيشتر از آن كه كتابى تاريخى نوشته باشد، دفترچه خاطرات خود را برای مخاطب گشوده است.

زندگى جنگ و ديگر هيچ كتابى ست درباره‌ی شناخت انسان و بخش‌هایی از وجودمان که هرگز با آن رو به رو نشده‌ایم. آینه‌ای ست که لحظات حساس رو در رويي با مرگ را بازنمایی می کند؛ لحظاتی که تمام غرايز و احساسات به شديد ترين شكل ممكن بروز پيدا مى‌كنند؛ جنبه هايى از وجود انسان هويدا مى‌شود كه در زندگى روزانه نمى توان آن را ديد و در موازات همین شناخت است که می‌توان معنای زندگی را دریافت: «گاهی از خودم می پرسم آیا زندگی یک صحنه نیست که به دستور کسی در آن پرتاب می شوی و وقتی در آن افتادی باید طولش را طی کنی و برای این طی کردن، هزاران شکل وجود دارد. شکل هندی، شکل آمریکایی، شکل ویت کنگ... »

زندگى جنگ و ديگر هيچ یکی از رمان های فالاچی نویسنده شهیر ایتالیایی است که در سال 1969 نوشته شده است. رمان های دیگر این نویسنده با عناوین “یک مرد”،  “نامه به کودکی که هرگز زاده نشد” و"جنس ضعیف" به فارسی ترجمه شده است.

زندگی، جنگ و دیگر هیچ

زندگی، جنگ و دیگر هیچ

نویسنده: اوریانا فالاچی ناشر: امیرکبیر قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 180,000 تومان

میتوانید زندگینامه اوریانا فالاچی در آوانگارد مطالعه کنید.

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

نامه به کودکی که هرگز زاده نشد | نشر آموت (جیبی)

نامه به کودکی که هرگز زاده نشد | نشر آموت (جیبی)

اوریانا فالاچی ,
ناموجود
نامه به کودکی که هرگز زاده نشد | نشر نگاه

نامه به کودکی که هرگز زاده نشد | نشر نگاه

اوریانا فالاچی ,
45,000 تومان
پنه لوپه به جنگ می رود

پنه لوپه به جنگ می رود

اوریانا فالاچی ,
65,000 تومان
یک مرد

یک مرد

اوریانا فالاچی ,
150,000 تومان
مزرعه حیوانات: قصه پریان

مزرعه حیوانات: قصه پریان

جورج اورول ,
21,000 تومان
Some text some message..