× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

گاهی کابوس ها، از زندگی واقعی شیرین ترند

مروری بر کتاب گفتگو در کاتدرال نوشته‌ی ماریو بارگاس یوسا

نسرین ریاحی‌پور

یکشنبه ۹ تیر ۱۳۹۸

shorter-link Save Story
کتاب گفتگو در کاتدرال

«سانتیاگو، تو کی خودت را نابود کردی؟ دقیقا چه زمانی پرو نابود شد؟» این­ها مودبانه‎‎ی کلماتی است که ماریو بارگاس یوسا در کتاب گفتگو در کاتدرال به کار می‎برد. سانتیگو پسر یک سیاستمدار که خانواده اش را ترک کرده است، در خمیدگی یک روز تکراری از دفتر روزنامه‎­ای که برای آن می نویسد، به خانه باز می گردد تا سوپ میگو بخورد. در راه به چهرۀ شهر نگاه می کند و در می‎­یابد، چقدر هر دوشان خسته هستند. در خانه آرامشی در کار نیست. رودی، سگ­شان را ربوده­‎اند. او به دنبال سگ می­رود و سوپ میگو توی بشقاب روی میز سرد می­‎شود.

این فرصت اوست برای آن که در زمان سفر کند و به پرسش خود پاسخ گوید. در برخوردی اتفاقی  با آمبرسیو، رانندۀ سابق پدرش، در کاتدرال، عرق فروشی کثیف و ارزان قیمت کارگران، به صحبت می‎­نشیند و هر کدام تکه­‎ایی از پازل زندگی یکدیگر را که در نقاط بسیاری به هم گره خورده است، کنار هم می­‎چینند. گفتگو در کاتدرال به یقین یک گفتگوست که در کافه‎­ای اتفاق می افتد و در بستر دیکتاتوری پرو شکل می­‎گیرد. جایی که حکومت مهم­ترین بخش جهان اجتماعی را حذف کرده است: گفتگو در فضای عمومی . تنها این تناقض کافیست  تا یادآوری کند با چه رمان هوشمندانه­‎ای رو­به‎­رو شده­‎ایم. داستانی از زبان دو شخصیت و از کلام آن­ها که به سرک کشیدن به مخفی­ترین بخش­‎های زندگی­شان می‎­پردازد و به بزرگ­ترین تصمیم­‎های سیاسی و رازهای مگوی پروی 1948 تا 1956 می‎­رسد. داستان پر از تک­‎گویی­‎هایی درهم‎­ریخته است که ادامه‎ی هرکدام شاید در صفحات بعد یافت شوند و از طریق مداومت و دنبال­ کردن آن­هاست که ماجرا کم­‎کم آشکار می‎­شود؛ بسیار نزدیک به ذهن آشفتۀ سانتیاگو که می‎­خواهد بداند دقیقا چه اتفاقی افتاده است؛ مخاطب به مرور در بهت و حیرت پیش می­رود.

گفتگو در کاتدرال

گفتگو در کاتدرال

نویسنده: ماریو بارگاس یوسا ناشر: لوح فکر قطع: گالینگور،رقعی نوع جلد: گالینگور قیمت: ناموجود

یوسا در این رمان با ترسیم صحنه‎ایی بی مانند داستان خود را روایت می‎کنند؛ تصاویری که سال­ها از مقابل چشمان مخاطب کنار نمی‎روند. تصاویری از شکنجه‎هایی ویژه و خلاقانه، خلوت­‎های هوسناک، تلاش‎­های پسری که می­‎خواهد از طبقۀ پدرش نباشد و در یاس مطلق به یاری روابط او از انفرادی زندان سیاسی نجات می­‎یابد.

شاید سانتیگو نماد پروی مایوس است؛ وامانده، گریخته، ناکام و گرفتار در دور باطل یک دیکتاتوری که در تک­‎تک اعضای جامعه بازتولید می‎­شود. زیرا آن­ها بیشمار دیکتاتور کوچک­‎اند که بدنۀ حکومت­شان را می‌سازند.

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

جنگ آخر زمان

جنگ آخر زمان

ماریو بارگاس یوسا ,
ناموجود
سردسته ها

سردسته ها

ماریو بارگاس یوسا ,
10,000 تومان
قصه گو

قصه گو

ماریو بارگاس یوسا ,
48,000 تومان
خاطرات پس از مرگ

خاطرات پس از مرگ

ماشادو دآسیس ,
17,800 تومان
Some text some message..