لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

بازمانده روز

برگرفته از کتاب "بازمانده روز" نوشته‌ی کازوئو ایشی گورو، ترجمه‌ی نجف دریابندری، نشر کارنامه

نویسنده مهمان

سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷

(1 نفر) 4.0
Save Story
کازوئو ایشی گورو

فايده‌اش چيست كه اينقدر نگران باشيم كه براى راه بردن زندگى خودمان چه كارهايى  مى‌توانستيم يا نمى‌توانستيم بكنيم؟ كافى است كه امثال بنده و شما، دستِ‌كم سعى كنيم سهمى كه به سرمايه‌ى اين دنيا اضافه مى‌كنيم، حائز حقيقت و ارزش باشد.

فايده‌اش چيست که انسان هی از خودش بپرسد که اگر فلان لحظه يا بهمان لحظه جور ديگری برگزار شده بود، کار به کجا می‌کشيد؟ بايد برای خودت خوش باشی. بهترين قسمت روز شب است. تو کار روزت را انجام داده‌ای. حالا پاهات را بگذار بالا و خوش باش ساعت را كه نمى شود به عقب برگرداند. آدم نمى تواند تا ابد در اين فكر باشد كه چه جور ممكن بود بشود. انسان بايد بفهمد كه نصيب و قسمتش مثل ديگران بوده، شايد هم بهتر از ديگران؛ آن وقت بايد شكرگزار باشد

شاید بهتر بود خداوند ما را هم مثل گیاه‌ها خلق می‌کرد. یعنی این که پای‌مان محکم توی زمین باشد

آن‌وقت هیچ‌کدام از این کثافت کاری‌های مربوط به جنگ و مرز و این چیزها اصلا پیش نمی‌آمد!

بازمانده روز داستانی را در بستر زمانی پس از جنگ جهانی اول روایت می‌کند؛ روایت پیش خدمتی در انگلستان که تمامیت خود و آرزوها و هویتش را در برآورده شدن مقصد و مقصود اربابش می‌بیند. او نه به خاطر مقام و ثروت، نه به خاطر ترفیع و قدرت، بلکه فقط از روی حس انجام وظیفه است که هر چه بیشتر برای خشنودی اربابش تلاش می‌کند. 
درین بستر زمانی و موقعیت، ما با روایت عشق ناکام این مرد و جست‌وجوی او برای زن آرزوهایش همراه می‌شویم؛ و داستان را از چشم هر دوی آن‌ها (هم زن و هم مرد) می‌خوانیم؛ و در می‌یابیم که هر دو روایت ناقص است. هیچ روایتی بدون آن روایت دیگر تکمیل نمی‌شود. از کجا معلوم که روایت سومی در کار نباشد که خلاء‌های بیشتری را روشن کند؟ این همان هنر اصلی ایشی گورو، نویسنده این رمان است که در اکثر نوشته‌هایش همه چیز را از زاویه دید اول شخص می‌نویسد. گویی او به دانای کل اعتقادی ندارد. کدام دانای کل می‌تواند همه چیز را از چشم همه بازیگران آن داستان روایت کند؟ 
در کنار گیرایی داستان وجذابیت آشنایی با چالش.های درونی و احساسی و فکری شخصیت اصلی آن، ترجمه روان نجف دریابندری هم به قوت اثر در زبان فارسی کمک کرده است؛ که از دقت او در ترجمه عنوان کتاب شروع می‌شود و تا روانی و گیرایی ترجمه خود متن ادامه می‌یابد.
جیمز آیوری، کارگردان آمریکایی، در سال 1993 یک اثر سینمایی را بر پایه این رمان ساخت که در 8 بخشِ اسکار نامزد دریافت جایزه شد. "بازمانده روز" یکی از آثار کازائو ایشی گورو، نویسنده ژاپنی- انگلیسی است که در سال 1989 برای همین اثر برنده جایزه بوکر شد و در لیست 100 رمان برتر جهان قرار گرفت. ایشی گورو برنده نوبل 2017 است و آثار خود را به زبان انگلیسی می‌نویسد.

بازمانده روز

بازمانده روز

نویسنده: کازوئو ایشی گورو ناشر: کارنامه قطع: شمیز,جیبی نوع جلد: شمیز قیمت: 115,000 تومان


کتاب کازوئو ایشی گورو، بازمانده روز، مترجم نجف دریا بندری، نشر کارنامه

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب‌های پیشنهادی

فقط یک داستان

فقط یک داستان

جولین بارنز
100,000 تومان
مزرعه

مزرعه

تام راب اسمیت
46,000 تومان
طوطی فلوبر | نشر ماهی

طوطی فلوبر | نشر ماهی

جولین بارنز
35,000 تومان
ظلمت در نیمروز

ظلمت در نیمروز

آرتور کوستلر
75,000 تومان
معماری شادمانی

معماری شادمانی

آلن دو باتن
ناموجود
Some text some message..