× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی زیر ۶۰۰ گرم ۱۵ هزار تومان و بالای ۶۰۰ گرم ۲۳ هزار تومان، در صورتی که مبلغ اضافه‌ای بابت پست با هزینه پاکت یا کارتن دریافت شده باشد به شما برگشت داده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله از طریق تلفن یا پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خود شماست.
  • سفارشات پستی به غیر از روزهای پنج شنبه و جمعه و تعطیلات رسمی حداکثر ظرف 1 روز کاری تحویل پست داده خواهد شد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

جولین بارنز: شاستاکوویچ قهرمانم است

کتاب هیاهوی زمان اثر جولین بارنز

نیلوفر رسولی

دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

shorter-link Save Story
رمان هیاهوی زمان

قهرمان من یک بزدل بود. یا اینکه گاهی خودش را بزدل می‌دانست. یا اینکه در وضعیتی قرار داشت که بزدلی تنها چاره بود. من و شما هم اگر جای او بودیم بزدل می‌شدیم و اگر تصمیم می‌گرفتیم که به جای بزدلی قهرمان باشیم، تصمیم بسیار احمقانه‌ای گرفته بودیم. کسانی که در آن روزگار در برابر قدرت به پا خاستند، کشته شدند. اعضای خانواده، دوستان و همکارانشان رسوا شدند یا به اردوگاه کار اجباری فرستاده شدند یا اینکه اعدام شدند. پس بزدلی تنها تصمیم منطقی بود.

او دمیتری دمیتریوویچ شاستاکویچ بود؛ کسی که بیش از هر آهنگساز دیگری در تمام تاریخ موسیقی، هر روز و هر ماه و هر سال و تمام عمرش زیر فشار قدرت بود. او نخستین سمفونی‌اش را در سال ۱۹۲۶ نوشت، زمانی که نوزده سال بیشتر نداشت. این سمفونی موفقیتی جهانی بود. سه سال بعد شخصی که این سمفونی به او تقدیم شده بود، دستگیر و کشته شد. آن‌ها قصد جان اشخاصی را می‌کردند که سمفونی‌ها بهشان تقدیم می‌شد؟ بله، همین‌طور موسیقی‌شناسان. و هر کسی که اندکی به نظر بدگمان استالین مشکوک می آمد.

موسیقی شاستاکوویچ نیم قرن با من بوده است و خودش از زمان انتشار خاطرات مستمر زندگی‌اش با نام شهادت‌نامه. تیخون خرنیکف، رئیس طویل‌الخدمت و قدرت‌پرست اتحادیۀ آهنگسازان، فریبکارانه ادعا کرد این آهنگساز «مرد شادابی بود و چیزی هم نبود که او را بترساند». اما طبق ضرب‌المثلی روسی، گرگ نمی‌تواند دربارۀ ترس گوسفند نظر بدهد. اغلب شاستاکوویچ مرعوب می‌شد (و دقیقاً در دهۀ 1930 از دام مرگ گریخت). محتاط و مشکوک بود. با اینکه او به درستی از قدرت استالین واهمه داشت، از شخص استالین نمی‌ترسید (در حالی که خرنیکف در حضور دیکتاتور از ترس شلوارش را خیس می کرد).

هیاهوی زمان

شاستاکوویچ بر سر حرف خود ایستاد، خراجش را به قیصر داد  (قیصر آن روزگار حریص بود)، در کنار موسیقی عمومی، کارهای خصوصی خود را هم نوشت، از خانواده‌اش محافظت کرد و چشم به راه روزهای بهتر ماند. تعریف‌های دیگری هم از قهرمانی هست، تعریف‌هایی متفاوت از آنچه عیان است.

هیاهوی زمان

هیاهوی زمان

نویسنده: جولین بارنز ناشر: ماهی قطع: شمیز،رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 20,000 تومان


آوانگارد: جولین بارنز رمانی بر اساس زندگی شاستاکوویچ نوشته است. این رمان را سپاس ریوندی با نام هیاهوی زمان به فارسی ترجمه کرده است.


منبع: گاردین

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

هیاهوی زمان

هیاهوی زمان

جولین بارنز ,
20,000 تومان
طوطی فلوبر

طوطی فلوبر

جولین بارنز ,
28,000 تومان
درک یک پایان

درک یک پایان

جولین بارنز ,
28,500 تومان
دختری با گوشواره مروارید

دختری با گوشواره مروارید

تریسی شوالیه ,
49,000 تومان
Some text some message..