لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

روانکاوی یک فیلسوف

مروری بر کتاب وقتی نیچه گریست نوشته‌ی اروین د. یالوم

مهران سیاح

پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰

Save Story
کتاب وقتی نیچه گریست اثر اروین د. یالوم

لازم است شما را برای امر بسیار ضروری ملاقات کنم. آینده فلسفه آلمان در خطر است. وعده‌ی ما، ساعت نه صبح فردا در کافه سورنتو. لوسالومه[1] 

کتاب وقتی نیچه گریست اثری در فلسفه، روانشناسی و همزمان داستانی بسیار گیرا و جذاب است برای افرادی که شناخت کافی از این حوزه‌ها ندارند.

اروین یالوم استاد دانشگاه و یک روانکاو ماهر است که روش نوینی در آموزش‌های خود برگزیده است. او تلاش کرده تا بنیان فلسفی برای روانکاوی خود بیابد. وقتی نیچه گریست یک ماجرای نیمه واقعی است. نیچه به بیماری مهلکی مبتلا شده است و تنها راه نجات او درمانش توسط دکتر برویر است. شروع کردن درمان با یک مانع جدی روبرو است و آن هم متقاعد کردن نیچه به پذیرفتن درمان است.

برویر برای متقاعد کردن نیچه چند جلسه‌ای با او ملاقات می‌کند. بخش قابل توجهی از محتوای کتاب حول این ملاقات‌ها و گفتگویی ایجاد شده است که میان آن‌ها شکل می‌گیرد. جذابترین بخش کتاب نیز به همین یادداشت‌ها اختصاص دارد.

لوسالومه معشوقه نیچه است. روایاتی که از زندگی نیچه وجود دارد حضور او را تصدیق می‌کند، اما نمی‌توان ادعا‌هایی را به واقعیت زندگی او پیوند داد که در مورد ماهیت ارتباط سالومه و نیچه در این کتاب وجود دارد. یالوم با افزودن این داستان به کتاب قصد دارد علاوه بر نمایان ساختن ابعاد فلسفی زندگی نیچه تاثیر ناخودآگاه بر زندگی او را هم به تصویر بکشد. به طوری که فیلسوفی چون ژان پل سارتر وقتی نیچه گریست را یک رویا پردازی هوشمندانه از زندگی یک متفکر برجسته می‌داند.

همانطور که اشاره کردیم برویر تلاش می‌کند تا نیچه را راضی به پذیریش فرآیند درمان کند و در جلسات و ملاقات‌هایی که با او دارد به شدت تحت تاثیر عقاید نیچه قرار می‌گیرد. زندگی برویر به طور کامل دگرگون می‌شود و پرسش‌های فلسفی نیچه شکاف‌های اساسی در زیست برویر ایجاد می‌کند. به طوری که برویر برای درمان، بیمار نیچه می‌شود.

برویر متوجه شده است که هیچ راهی برای نفوذ به افکار نیچه وجود ندارد مگر این که خود را به بخشی از تفکر او تبدیل کند. این روش درمان نکته بدیع اروین د. یالوم در روان درمانی است.

اروین د. یالوم نویسنده کتاب وقتی نیچه گریست

بخش دیگری از کتاب به گفتگوی برویر و فروید اختصاص دارد. هر چند این کتاب در واقع نوعی از روانکاوی فرویدی است، اما شخصیت اول داستان استاد و دوست فروید است. برویر همواره فروید را در جریان فرآیند درمان قرار می‌دهد و از کمک‌های او استفاده می‌کند. فروید معمولا مخالف درمان نیچه است، اما در نهایت مجذوب اندیشه‌های او می‌شود.

برویر از سخنان نیچه به عمق تنهایی او پی ‌می‌برد. نیچه می‌گوید:« در موارد نادری که تنهایی بر من چیره شده است و دریچه‌ای برای فوران آشکار نکبت نیافته‌ام، ساعتی بعد، از خود بیزار و غریبه با خویش، خود را در حالی می‌یابم که انگار از همراهی خود دچار افت و تحقیر شده‌ام.»[2]

این که برویر موفق به درمان نیچه می‌شود یا خیر، این که نیچه خواهد گریست یا نه و این که یک فیلسوف چه سبک و سیاقی برای اعتراف عاشقانه دارد سوالات و گره‌های جذابی از این رمان برجسته است که با مطالعه‌ی آن می‌توانید جوابشان را دریابید.

بسیاری از نویسندگان و متفکران برجسته جهان وقتی نیچه گریست را ستایش کرده‌اند. این کتاب برنده جایزه انجمن روانپزشکی آمریکا شد و به عنوان یکی از مطرح‌ترین آثار یالوم شناخته می‌شود. داستان کتاب بسیار گیرا و سراسر جذاب است. این کتاب کمک زیادی به شناخت بیشتر از آراء و اندیشه نیچه خواهد کرد و سبک نوینی از داستان نویسی را معرفی می‌کند که خاص اروین یالوم است.

وقتی نیچه گریست

وقتی نیچه گریست

نویسنده: اروین د. یالوم ناشر: قطره قطع: شمیز،رقعی نوع جلد: گالینگور قیمت: ناموجود


[1]- (یالوم، 1384: 23)

[2]- (یالوم، 1384: 413)

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب‌های پیشنهادی

مامان و معنای زندگی (داستان های روان درمانی)

مامان و معنای زندگی (داستان های روا...

اروین د. یالوم
62,000 تومان
مسئله مرگ و زندگی است

مسئله مرگ و زندگی است

اروین د. یالوم, مریلین یالوم
115,000 تومان
شدم آنکه هستم

شدم آنکه هستم

اروین د. یالوم
70,000 تومان
درمان شوپنهاور | نشر ترانه

درمان شوپنهاور | نشر ترانه

اروین د. یالوم
65,000 تومان
Some text some message..