× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

کتابی برای آن که خود را سرزنش نکنیم

مروری بر کتاب تئوری انتخاب نوشته‌ی ویلیام گلسر

معصومه منظم

چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

shorter-link Save Story
تئوری انتخاب ویلیام گلسر

روح‌ و روان انسان اهمیت زیادی دارد. اهمیت روح و روان به گونه‌ای است که بر جسم و سلامت جسم نیز اثر زیادی می‌گذارد. به همین خاطر امروزه علم روانشناسی اهمیت زیادی پیدا کرده است. واجب است که ما روح و روان خود را بشناسیم و با تسلط بر آن باعث رشد خود شویم در غیر این‌صورت بدون داشتن هیچ شناختی از خود دچار سردرگمی‌های روحی و جسمی خواهیم شد و منشأ آن را نیز پیدا نخواهیم کرد. یکی از کتاب‌هایی که کمک شایانی به رشد قوه‌ی شناخت ما، نیازها و انتخاب هایمان می‌کند کتاب تئوری انتخاب از ویلیام گلاسر است. ویلیام گلاسر یک روانپزشک آمریکایی است که مبنای تحقیقات خود را بر طبق نظریات روانپزشکی به نام دبلیو ادواردز دمینگ گذاشته و گسترش‌ دهنده نظریات و تحقیقات او بوده‌است. او در زمینه واقعیت درمانی و تئوری انتخاب صاحب‌‌‌نظر است و توانسته به نتایج مهمی برسد. ویلیام گلاسر معتقد است که بیشتر روانپزشکان راه اشتباهی را در هنگام درمان بیمار پیش می‌گیرند و از روش‌های نامناسب استفاده می‌کنند. روانپزشکان باید بر دلایل پیدایش بیماری‌ انسان‌ها تمرکز کنند و به خوبی آن‌ها را تحلیل و بررسی کنند. تجویز زودهنگام دارو برای بیماران کاری نادرست است و روانپزشکان باید در نحوه درمان خود تجدید نظر کنند.

ویلیام گلسر

بسیاری از روانپزشکان با خواندن کتاب تئوری انتخاب و آشنایی با تفکرات گلاسر نحوه معالجه خود را تغییر داده و تصحیح کرده‌اند. گفتنی است که این کتاب فقط مختص افراد متخصص در زمینه روانپزشکی نیست و یک کتاب همگانی است ویلیام گلاسر کتاب تئوری انتخاب را منتشر کرد چرا که معتقد بود آشنایی با این محتوا برای همه ضروری است. این کتاب به صورت روان و قابل فهم نوشته شده‌است و مخاطب با هر سطح دانشی می‌تواند محتوای کتاب را درک کند. تئوری انتخاب یک کتاب معتبر و علمی است و نتیجه تلاش‌های شبانه روزی و تحقیقات جدی او بر روی انسان و روان انسان است.

کتاب تئوری انتخاب در مورد نحوه انتخاب‌هایی است که انسان دست به آن می‌زند. گلاسر در این کتاب تبیین می‌کند چه چیزی باعث می‌شود انتخاب‌های درست و نادرست داشته باشیم و محرک انتخاب‌ها چیست. از نظر ویلیام گلاسر انسان‌ها پنج محرک اصلی و تعیین‌کننده هنگام انتخاب‌هایشان دارند. این پنج محرک  شامل نیاز به بقا، نیاز به قدرت، نیاز به عشق، نیاز به تفریح و نیاز به آزادی هستند. این نیازها زمینه ساز هرگونه رفتاری است که از انسان‌ها سرمی‌زند. فقدان هر نیاز می‌تواند منجر به آسیب‌های روحی و روانی شود. این آسیب‌ها می‌تواند انتخاب‌های انسان را تحت تاثیر خود قرار دهد و معنای آن‌ها را عوض کند. ویلیام گلاسر معتقد است که کمبود این نیازها می‌تواند زمینه ساز بروز مشکلات زیادی باشد اما این به معنی ناتوانی انسان نیست. او توضیح می‌دهد که پس از شناخت مغز و واکنش مغز در انتخاب‌های مختلف، چگونه خود را کنترل کرده و با وجود فقدان‌ در نیازهای اساسی بهترین انتخاب‌ها را داشته باشیم. در ادامه کتاب او اصول تئوری انتخاب را توضیح می‌دهد و راهکارهایی می‌دهد تا با رعایت کردن آن بتوانیم آسوده‌تر و واقع‌بینانه‌تر تصمیم‌گیری کنیم. از جمله راهکار‌هایی که او ارائه می‌دهد این است که واقع‌بینانه به زندگی نگاه کنیم و انتخاب‌های خود را به دیگران وابسته نکنیم. بسیاری از مسائل ذهنی هستند و آن‌ها با قوه تصور را می‌توان تا حدودی حل ‌کرد. با وجود اینکه گذشته تاثیر زیادی بر روان انسان دارد نباید بیش از حد جدی گرفته‌شود و بازآفرینی آن باعث آسیب به فرد می‌شود. ویلیام گلاسر انسان و رفتارهایش را مانند ماشین می‌بیند و معتقد است عوامل روحی  مانند احساس، عمل، فیزیولوژی و تفکر به پیش بردن این ماشین کمک می‌کند.

انتخاب‌های انسان آینده و سرنوشت او را رقم می‌زند به همین دلیل نیاز به بررسی و شناخت عمیق دارند. وجود چنین کتابی کمک می‌کند که نخست، دلایل انتخاب های خود را  بررسی کنیم و اگر انتخاب اشتباهی داشتیم خود را سرزنش نکنیم و دوم ازین پس انتخاب‌های بهتری داشته باشیم و هنگامی که دست به انتخاب می‌زنیم بر خود مسلط باشیم.

کتاب تئوری انتخاب، تنها کمی پس از انتشار تبدیل به یکی از پرآوازه‌ترین و بهترین کتاب‌ها در زمینه روانپزشکی شده‌است. اکنون دیگر این کتاب متعلق به کشور آمریکا و فرهنگ آمریکایی نیست بلکه تبدیل به کتابی شده که  افکار افراد زیادی را در سراسر جهان تغییر داده‌است. بهترین ترجمه‌ای که از این کتاب در دسترس است توسط گلناز سهرابی انجام شده است و بالاترین سطح رضایت را دارد.

تئوری انتخاب درآمدی بر روان شناسی امید

تئوری انتخاب درآمدی بر روان شناسی امید

نویسنده: ویلیام گلسر ناشر: سایه سخن قطع: گالینگور,رقعی نوع جلد: گالینگور قیمت: 105,000 تومان

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

احساس ارزشمندی و راه های تقویت آن

احساس ارزشمندی و راه های تقویت آن

علی صاحبی ,
10,000 تومان
تله شادمانی

تله شادمانی

راس هریس ,
29,000 تومان
سیلی واقعیت

سیلی واقعیت

راس هریس ,
21,000 تومان
 زندگی در صدف خویش گهر ساختن است

 زندگی در صدف خویش گهر ساختن است

علی صاحبی ,
10,000 تومان
سوالاتت را تغییر بده تا زندگی ات تغییر کند

سوالاتت را تغییر بده تا زندگی ات تغییر کند

ماریل آدامز ,
28,000 تومان
Some text some message..