لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

قهرمان خیالی

مروری بر کتاب غریبه در شهر نوشته‌ی غلامحسین ساعدی

‌شیرین زارع‌پور

سه شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۱

Save Story
عکس روی جلد کتاب غریبه در شهر از نشر نگاه

رمان غریبه در شهر، نوشته‌ی غلامحسین ساعدی، رمانی تاریخی و مربوط به سال‌های مشروطه در تبریز است. زمانی که شهر تحت حکومت سالدات‌ها و تزار روس است. داستان با دستگیری روحانی شهر به نام حاج آقا دوزدوزانی شروع می‌شود و این ماجرا سرآغاز درگیری‌های مردم با نیروهای تزاری، بست‌شینی مردم در مسجد و اعتصاب بازاریان شهر است.

شخصیت اصلی داستان اما به نوعی حیدر است. حیدر که فردی غریب در شهر است و مردم، سالدات‌ها و نیروهای حکومتی او را با امام قلی، عموی ستارخان که منجی و قهرمان شهر است اشتباه می‌گیرند. عنوان غریبه در شهر به نوعی ترکیبی دوپهلوست هم برای اشاره به اشغال شهر و حضور روس‌ها و هم نماد شخصیت‌ اصلی داستان، حیدر، که هیچ کس او را نمی‌شناسد.

ساعدی با ساختن شخصیتی خیالی و نمادین به‌عنوان قهرمان، پوشالی بودن بعد ابرانسانی قهرمان‌ها را نشان می‌دهد که تمام مردم شهر منتظر حضور او و دلگرم و امیدوار به قیام او هستند. از طرفی حیدر را به رهبری قیام شهر می‌رساند که شخصیتی ضعیف و شکست‌خورده و رانده‌شده از دیار خود است تا نشان دهد قهرمان‌ها را جز در مردم عادی نمی‌توان پیدا کرد.

قیام شهر اما در اصل در دست انجمن مخفی است که تمامی اتفاقات را رهبری می‌کنند و این گروه مردم را در انتظار امام قلی چشم به راه می‌گذارند و از حضور حیدر در شهر استفاده کرده و او را به عنوان امام قلی جا می‌زنند. این انجمن به خوبی از احساس نیاز جامعه به امید و رهبری ابرانسانی آگاه است و عواطف و خشم مردم را کنترل می‌کند.

داستان بدون شخصیت‌پردازی‌های درست به اتمام می‌رسد؛ اما نمی‌توان این ویژگی را به عنوان ضعف این کتاب نام برد چرا که اساس کار و روایت در این رمان اتفاق و موقعیت است. داستان پر از اتفاق‌های پی‌درپی و سریع است که در بخش‌های کوتاه تعریف می‌شود. هر بخش مثل یک صحنه‌ی فیلم تعریف می‌شود. توصیف کم به چشم می‌خورد چرا که بیش از آن که دقت در جزئیات اهمیت داشته باشد سیر سریع وقایع و گفت‌وگوهاست که اهمیت دارد و از ارکان اصلی این رمان گفت‌و‌گوهای زیاد بین شخصیت‌های متعدد داستان است که ساعدی توانایی و هنر نویسندگی خود را در این زمینه به خوبی نشان داده است. هرچند توصیف ابزار اصلی و مهم او در روایت نیست اما وقتی دست به توصیف می‌زند با جملات کوتاه و پی‌درپی اطلاعات کافی و زیاد از حد در اختیار خواننده می‌گذارد به طوری که تصویری کامل در برابر چشمان خواننده نقش می‌بندد. او بیشتر به توصیف موقعیت‌ها و مکان‌ها می‌پردازد و کمتر سمت توصیف حالات انسانی و شخصیت‌ها می‌رود:

«در حیاط مدرسه، عده‌ی زیادی از طلاب توی هم وول می‌خوردند. عده‎‌ای لبه‌ی حوض بزرگ مشغول وضو ساختن بودند و چند نفری جلو حجره‌ها ظرف می‌شستند. در هر گوشه، دو سه نفری دور هم صحبت می‌کردند و عده‌ی زیادی از آ‌ن‌ها در نمازخانه جمع شده بودند. سید جعفر از حجره‌اش بیرون آمد. در را بست. کتابی را که زیر بغل داشت روی سکو گذاشت و عبایش را باز کرد و انداخت به دوش و کتاب را برداشت و آمد وسط حیاط مدرسه.»[1]

نویسنده با جملات کوتاه و پر فعل و ذکر اطلاعات زیاد تصویری دقیق از موقعیت مکانی و فضای داستان ترسیم می‌کند.

ساعدی در این رمان، تصویری گویا از جامعه‌ی تحت سلطه و استعمار و همچنین مردم مبارز و ستم‌دیده را همراه با کشمکش‌های روحی افراد و تندی اتفاقات سیاسی به خوبی نشان می‌دهد.

غریبه در شهر

غریبه در شهر

نویسنده: غلامحسین ساعدی ناشر: نگاه قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 90,000 تومان


برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی غلامحسین ساعدی می‌توانید به این پرونده مراجعه فرمایید.


[1]- (ساعدی، 1369: 14)

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب‌های پیشنهادی

جانشین

جانشین

غلامحسین ساعدی
18,500 تومان
دیکته و زاویه

دیکته و زاویه

غلامحسین ساعدی
18,000 تومان
خانه روشنی

خانه روشنی

غلامحسین ساعدی
25,000 تومان
عافیتگاه

عافیتگاه

غلامحسین ساعدی
18,000 تومان
کلاته گل

کلاته گل

غلامحسین ساعدی
35,000 تومان
Some text some message..