× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

اما چرا مرگ مهم‌ترین واقعه‌ زندگی ماست؟

بخشی از کتاب «مرگ» اثر تاد می

نویسنده مهمان

سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷

shorter-link Save Story
مرگ

من می‌خواهم از همان اول در اینجا ادعایی جسورانه بکنم: این امر مسلم که ما می‌میریم مهم‌ترین واقعه‌ای است که با آن روبه‌رو هستیم. هیچ چیز به اندازه بار مرگ بر زندگی ما سنگینی نمی‌کند. البته سخن من به این معنا نیست که امور مهم دیگری در زندگی ما وجود ندارد. انسان‌ها عاشق می‌شوند، کار می‌کنند، زاد و ولد می‌کنند، با هم دوست می‌شوند، طرح و برنامه‌هایی را دنبال می‌کنند که یک عمر طول می‌کشد، دچار هیجانات شدید می‌شوند، حتی شاهد مرگ دیگران می‌شوند. این چیزها بی‌اهمیت نیستند. زندگی بدون بعضی از این چیزها، لااقل برای شخصی که این زندگی را می‌زید، ارزش زیستن ندارد (شاید در چشم کسی دیگر با همه این‌ها ارزش زیستن داشته باشد، برای مثال در چشم پدر و مادر آن شخص). برای بیشتر ما هیچ واقعه‌ای نیست که یگانه واقعه مهم زندگی‌مان باشد. مرگ هم یگانه واقعه مهم در زندگی ما نیست، اما مهم‌ترین واقعه است.

اما چرا مرگ مهم‌ترین واقعه‌ زندگی ماست؟ چون مرگ پایان هر واقعه دیگری در زندگی ماست. پایان دوستی‌ها، طرح و برنامه‌ها، و هر مشغله و ارتباط دیگر ما در این دنیاست. اگرچه مرگ تنها واقعه مهم زندگی ما نیست، می‌تواند به نحوی فراتر از هر یک از دیگر وجوه زندگی ما، همه امور و وقایع دیگر را در خودش مستحیل کند و همه وجوه دیگر را تحت سیطره‌اش درآورد.

شاید عده‌ای بگویند یک عشق بزرگ هم همین کار را می‌کند. عشقی که به کانون زندگی یک نفر تبدیل می‌شود، انگار دنیا را حول معشوق متمرکز می‌کند. آنچه اهمیت دارد با معشوق بودن است. گویا هیچ چیز دیگر به حساب نمی‌آید. انگار شادی و غم زندگی شخص بر مدار کوچک‌ترین اشارات معشوقش می‌گردد؛ یک تبسم یا اخم اهمیتی بیش از اندازه پیدا می‌کند. و غایت سعادت فرد به سعادت دیگری گره می‌خورد. بسیاری از ما لااقل لحظه‌هایی شبیه این داشته‌ایم: دوره‌های کوتاه عشقی بزرگ. نگه داشتن چنین عشقی در تمام طول عمر بسیار دشوار است. اما حتی اگر ممکن باشد، مثل مرگ همه چیز را نمی بلعد.

مرگ

مرگ

نویسنده: تاد می ناشر: گمان قطع: شمیز,پالتوئی نوع جلد: شمیز قیمت: 25,000 تومان


تاد می، مرگ، چاپ ششم، مترجم رضا علیزاده، نشر گمان.

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

شورشیان هنر قرن بیستم (جنبش ها؛ نظریه ها؛ مکاتب و گرایش ها)

شورشیان هنر قرن بیستم (جنبش ها؛ نظریه ها؛ مکاتب و گرایش ها)

لوردانا پارمزانی ,
45,000 تومان
سنگ نبشته ای برای گور یک جاسوس

سنگ نبشته ای برای گور یک جاسوس

اریک امبلر ,
22,500 تومان
اگزیستانسیالیسم و اصالت بشر

اگزیستانسیالیسم و اصالت بشر

ژان پل سارتر ,
28,000 تومان
در هوای حق و عدالت

در هوای حق و عدالت

محمدعلی موحد ,
75,000 تومان
پیاده ها

پیاده ها

جان لوییس , اندرو آیدین ,
80,000 تومان
Some text some message..