لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

«نمی‌دانم چرا اما این دستمال را هیچ‌وقت به خانه نبرده بود»

بخشی از کتاب «موزه معصومیت» اثر اورهان پاموک

آیدا دهقان‌شاد

دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷

shorter-link Save Story
موزه معصومیت

 اولین بذرهای موزه من

با جسارتی که روان‌شناس به من داده بود خودم را گول زدم. حکم صادر کردم که بیماری احمقانه‌ام باید از بین برود و دلم هوس کرد در خیابان‌هایی که مدت‌ها بود برای خودم خط قرمز کرده بودم، قدم بزنم. از جلوی مغازه علاء‌الدین، خیابان‌هایی که در دوران کودکی به همراه مادرم از آن‌جا خرید می‌کردیم، گذشتم و عطر مغازه‌ها را به درون کشیدم. چند دقیقه اول آنقدر برایم حس خوشی را به ارمغان آورد که فکر کردم واقعا از زندگی نمی‌ترسم و بیماری‌ام بهبود پیدا کرده است. فکر نمی‌کردم این حس خوب حتی وقتی از جلوی بوتیک شانزلیزه هم می‌گذرم، از بین برود و این بیشتر سبب شد که حس بهتر شدن به من دست بدهد. اما تنها نگاه کردن به بوتیک آن هم از دور، باعث شد که احوالم منقلب شود.

همان غمی که منتظر اشاره‌ای بود روحم را دربرگرفت. برای یافتن چاره‌ای بلافاصله با خودم فکر کردم که شاید افسون داخل مغازه باشد، قلبم به شدت می‌تپید. فکرم به هم ریخته بود و اعتماد به نفسم به صفر رسیده بود. به سمت مغازه رفتم و از داخل ویترین مغازه را نگاه کردم. می‌خواستم وارد مغازه شوم که فهمیدم آن‌جا نیست و متوجه شدم که مثل خیلی وقت‌ پیش‌ها فقط توهم افسون را دیده‌ام. به جای او کس دیگری مشغول به کار بود. لحظه‌ای احساس کردم که نمی‌توانم روی پاهایم بایستم. تمام سرگرمی، تمام مهمانی‌ها و کلوپ رفتن‌هایم که به‌نظرم داشتند دردم را دوا می‌کردند، چقدر مسخره آمدند.

در دنیا فقط یک نفر بود که باید می‌دیدمش و در آغوش می‌گرفتمش. تنها مرکز زندگی من حالا در جایی دیگر بود و من بی‌خود و بی‌جهت خودم را سرگرم کرده بودم و به‌نظرم این خودفریبی هم گول زدن خودم بود و هم گول زدن او. حس پشیمانی و گناهی که بعد از مراسم نامزدی به سراغم آمده بود، حالا دیگر غیرقابل تحمل شده بود. من به افسون خیانت کرده بودم! من فقط باید به او فکر می‌کردم و باید بلافاصله او را پیدا می‌کردم و در کنارش می‌بودم.

هشت دقیقه بعد در آپارتمان مرحمت بودم و روی تخت دراز کشیده بودم و ملافه‌هایی را که روزی افسون روی آن دراز کشیده بود در آغوش گرفته بودم.

او را در قلبم حس می‌کردم. دلم می‌خواست او باشم. عطرش داخل اتاق کم شده بود. با تمام قدرتم ملافه را در آغوش گرفتم. وقتی عذابم به بی‌نهایت رسید، به سمت عسلی کنار تخت آویزان شدم و دستمال افسون را که کنار پارچ آب باقی‌مانده بود در دست گرفتم. عطرش به حالتی خوشآیند داخل بینی‌ام پیچید.

همان‌طور در همان حال ماندم. دستمال مربوط به خیلی وقت پیش بود و عطر افسون به شکل عجیبی از آن متصاعد می‌شد. نمی‌دانم چرا اما این دستمال را هیچ‌وقت به خانه نبرده بود. 

موزه معصومیت

موزه معصومیت

نویسنده: اورهان پاموک ناشر: پوینده قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: ناموجود


اورهان پاموک، موزه معصومیت، چاپ هشتم ،مترجم مریم طباطبائیها ، نشر پوینده

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

قمارباز | نشر چشمه

قمارباز | نشر چشمه

فیودور داستایفسکی ,
68,000 تومان
ترانه های اشک و آفتاب (8 جلدی با قاب)

ترانه های اشک و آفتاب (8 جلدی با قاب)

احمد شاملو ,
215,000 تومان
یادداشت های پنج ساله

یادداشت های پنج ساله

گابریل گارسیا ماركز ,
52,500 تومان
دفترچه یادداشت قرمز

دفترچه یادداشت قرمز

آنتوان لورن ,
39,000 تومان
یادداشت هایی از خانه مردگان

یادداشت هایی از خانه مردگان

فیودور داستایفسکی ,
160,000 تومان
Some text some message..