لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

تاریخچه‌ی نوبل ادبیات

تاریخچه‌ی نوبل ادبیات چیست و به چه کسانی اهدا می‌شود؟

کیانا فرهودی

چهارشنبه ۸ دی ۱۴۰۰

shorter-link Save Story
مدال جایزه نوبل

نوبل ادبیات Nobel Prize in Literature یکی از پنج جایزه‌ای‌ست که بنیاد نوبل سالانه به وصیت آلفرد نوبل به برگزیدگانی در رشته‌های فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی، ادبیات و صلح اهدا می‌کند. طبق شرایط مربوط به دریافت نوبل، برندگان هر سال باارزش‌ترین و سودمندترین خدمات را در حوزه‌های کاری خود و در راستای بهبود زندگی بشر انجام داده‌اند.

نوبل ادبیات پنجمین و آخرین جایزه‌ای‌ست که اعلام می‌شود و ۱۸ عضو آکادمی سوئد مسئولیت انتخاب فرد مورد نظر را بر عهده دارند، این جایزه بر اساس تطبیق آثار یا اثر نویسنده‌ی انتخاب شده با سیاست‌های کمیته‌ی نوبل ادبیات به او اهدا می‌گردد. طبق معیارهای کمیته نوبل، نوبل ادبیات به اثری تعلق می‌گیرد که دریافت کننده‌ی آن موفق به رسیدن به شاخص‌ترین آرمانی موردنظر پرداخته باشد[1].

در سال ۲۰۱۸ و در پی بحرانی اخلاقی در کمیته‌ی انتخاب دریافت کننده‌ی سوئد، آکادمی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مراسم آن لغو شده و در ۲۰۱۹، دو نوبل به برندگان سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ اهدا خواهد شد. بحران مورد نظر، درگیری همسر یکی از اعضای دخیل در انتخاب برنده‌ی جایزه بود که باعث شد تا این عضو از سمت خود کناره‌گیری کند و به این واسطه در محرمانه بودن و محرمانه ماندن اسم برنده‌ شک و شبهه ایجاد گردد.

تا پیش از این، جایزه‌ی نوبل تنها هفت بار و به دلیل جنگ‌های جهانی برگزار نشده بود.

آلفرد نوبل که بود و ایده‌ی جایزه‌ی نوبل چگونه شکل گرفت؟

آلفرد نوبل در ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳ در استکهلم به دنیا آمد. او یکی از فرزندان امانوئل نوئل، مهندس و مخترع سوئدی بود که در صنعت ساخت و ساز پل و ساختمان در سوئد مشغول به کار بود و بنا بر طبیعت کارش، آزمایش‌های متعددی برای منفجر کردن سنگ‌ها انجام داده بود.

در همان سال که آلفرد به دنیا آمد پدرش ورشکست شد و خانواده‌اش را به فنلاند و سپس به روسیه‌ی تزاری منتقل کرد. او در روسیه با همکاری با ارتش تجارت موفقی به راه انداخت، فعالیت‌های فراوان او و موفقیت‌هایش به او اجازه داد تا تحصیلات ممتازی برای فرزندانش مهیا کند، بنابراین وقتی آلفرد به ۱۷ سالگی به ۵ زبان صحبت می‌کرد و دانش خوبی در علوم و فیزیک داشته باشد. امانوئل می‌خواست فرزندانش در کار به او ملحق شوند بنابراین وقتی از علاقه‌ی آلفرد به شعر و ادبیات انگلیسی خبردار شد، متعجب و عصبانی شد، از نظر او تجارت خانوادگی در الویت داشت و شعر جایی در این الویت‌ها نداشت.

آلفرد جوان به سفر فرستاده شد تا افق‌های جدیدی را بیازماید و در همان حال دانش خود از علم شیمی را گسترش بخشد، آلفرد در ایتالیا با آسکانیو سوبررو[2] که موفق به اختراع نیتروگلیسرین شده بود آشنا شد.

قدرت انفجاری نیتروگلیسیرین بارها بیشتر از باروت بود اما به دلیل ملاحظات امنیتی از آن استفاده نمی‌شد و همین نوبل جوان را به دنبال آزمایش‌هایی برای استفاده‌ی ایمن‌تر از این ماده‌ی منفجره‌ی خطرناک فرستاد.

آلفرد سرانجام به پدر و تجارت خانوادگی برگشت و همراه با او آزمایش‌هایش را روی نیتروگلیسیرین ادامه داد. پس از آزمایش‌ها‌ی فراوان و مخلوط کردن عناصر مختلف با هم آلفرد نوبل موفق به ساخت دینامیت شد که در ۱۸۶۷ آن را به نام خود ثبت کرد.

در این زمان آلفرد، برادرش امیل و پدرش در سوئد زندگی می‌کردند و دو برادر دیگر لودویگ و رابرت در روسیه با موفقیت در صنعت نفت مشغول به کار بودند. 

استفاده از اختراع جدید آلفرد در دنیا رو به افزایش بود، در دنیایی که هر روز بیشتر به سوی جنگ‌های متعدد می‌رفت، در اختیار داشتن چنین ابزار قدرتمندی امتیاز بزرگی به حساب می‌آمد و کارخانه‌ی او در کرومل، نزدیک به هامبورگ در آلمان نیتروگلیسیرین را به کشورهای دیگر صادر می‌کرد.

بنا به یک روایت، تصمیم نوبل برای راه اندازی بنیاد نوبل و جوایز آن، به خبر اشتباهی در یک روزنامه‌ی فرانسوی برمی‌گردد که لودویگ نوبل را با آلفرد نوبل اشتباه گرفته بود و تیتری زده بود با عنوان «تاجر مرگ قربانی مرگ شد

به نظر می‌رسد این اشتباه آلفرد را به فکر میراثی انداخت که قرار بود برای آیندگانش بر جای بگذارد. نوبل پیش از درگذشتش در ۱۸۹۶ وصیت‌نامه‌ی‌ خود را تغییر داد و وصیت کرد که اموالش در راه اهدای این جوایز که در حوزه فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی، ادبیات و صلح بودند خرج شود.

پس از مرگ آلفرد، بنیاد نوبل توسط دو مهندس جوان که توسط او برای اجرای وصیت‌نامه‌ش تعیین شده بودند، تاسیس شد و  تنها چند سال پس از مرگ آلفرد نوبل اولین دوره‌ی جایزه‌ی نوبل در ۱۹۰۱ برگزار شد و اولین برنده در حوزه ادبیات، سولی پرودوم[3] بود. اولین زن برنده نوبل ادبیات، نویسنده‌ی سوئدی، سلما لاگرلوف بود که در دسامبر ۱۹۰۹ این جایزه را دریافت کرد، سلما همچنین اولین زنی بود که در آکادمی سوئد به عضویت پذیرفته شد.

نکته‌هایی در  مورد نوبل ادبیات

در جریان انتخاب و اهدای جوایز نوبل از آغاز تا به امروز اتفاقات مختلفی افتاده. در حوزه‌ی ادبیات تعداد غافلگیری‌ها زیاد بوده و این ادعا وجود دارد که نوبل ادبیات تنها به کسانی که اهدا می‌شود که در خاک اروپا زندگی می‌کنند یا به انگلیسی می‌نویسند. یکی از این مثال‌ها اورهان پاموک نویسنده‌ی ترک بود که رمان « موزه معصومیت » که به زبان انگلیسی و نه ترکی نوشته بود برای دریافت جایزه نوبل انتخاب شد.

به همین ترتیب آخرین نویسنده‌ی دریافت کننده‌ی نوبل، عبدالرزاق قورنه که اصالتا اهل تانزانیاست و ساکن انگلیس است با اینکه به سواحیلی می‌نویسد اما زبان رمان‌هایش مخلوطی‌ست از زبان‌هایی که با آنها بزرگ شده است که بخش بزرگی از آن را انگلیسی تشکیل می‌دهد.

انتخاب نویسنده‌ها گاهی اوقات موجب ایجاد حاشیه‌هایی می‌شود، از جمله برنده شدن باب دیلان، خواننده، آهنگساز، هنرمند و نویسنده در سال ۲۰۱۶ که با غافلگیری‌ فراوان مواجه شد. دیلن جایزه را به دلیل و به دلیل خلق سبک جدیدی در فرهنگ غنایی/آوازی آمریکا ایجاد کرده است.
دیلن اولین موسیقیدانی‌ست که در تاریخ نوبل ادبیات، از ۱۹۰۱ تا به امروز موفق به دریافت این جایزه شده است.

همچنین دریافت نوبل ادبیات ۲۰۱۹، توسط پیتر هانتکه اتریشی که به عنوان شخصیتی پر حاشیه در دنیای ادبیات شناخته می‌شود اعتراضاتی در میان بازماندگان جنگ‌های یوگسلاوی و قربانیان نیروهای صرب برانگیخت، چرا که او به واسطه‌ی کتاب ۱۹۹۶ خود « سفر به رودخانه‌ها: عدالت برای صربستان » صرب‌ها را قربانیان جنگ‌های شبه جزیره‌ی بالکان می‌دانست و غرب را به برداشت اشتباه از جنگ و هدف آن متهم کرده بود.
هانتکه حتی در سال ۲۰۱۴ پیشنهاد کرده بود که نوبل ادبیات برچیده شود و آن را یک سیرک خوانده بود.

از شگفتی‌های دیگر نوبل ادبیات، برنده شدن وینستون چرچیل در ۱۹۵۳، نخست وزیر دوران جنگ بریتانیا به دلیل خاطراتش و  نه حوزه‌ی صلح (آنطور که اغلب تصور می‌شود.) است.

از ۱۹۰۱ تا به امروز، ۱۱۴ نوبل ادبیات اهدا شده است، جز در هفت مورد در سال‌های:

که این هفت سال همگی در دوران جنگ‌های جهانی اول و دوم بوده‌اند.

نوبل‌های اشتراکی ادبیات

نوبل ادبیات، به شرح زیر، اشتراکی بوده‌اند:

نکات دیگری مربوط به نوبل ادبیات

جوان‌ترین دریافت‌کننده‌ی این جایزه رویارد کیپلینگ (۴۱) و مسن‌ترین فرد، دوریس لسینگ (۸۸) بوده‌اند.

تا به امروز هیچ ‌کس موفق نشده تا نوبل ادبیات را بیشتر از یک بار به دست بیاورد.

از ۱۱۸ دریافت‌کننده‌ی نوبل ادبیات، تنها ۱۶ نفر زن بوده‌اند.

در تاریخ نوبل ادبیات تنها ۳ مسلمان این جایزه را دریافت کرده‌اند:

تنها ۴ سیاه‌پوست این جایزه را دریافت کرده‌اند:

تا ۲۰۲۱، زبان برندگان نوبل ادبیات به شرح زیر بوده است:

در تاریخ نوبل، دو نویسنده نوبل ادبیات را رد کرده‌اند: بوریس پاسترناک (۱۹۵۴) که به بنا به سیاست‌های کشورش مجبور به پس دادن جایزه خود شد و ژان پل سارتر (۱۹۶۴) که هر جایزه‌ی رسمی‌ای را رد می‌کرد. 

هر گواهی نوبل به صورت اختصاصی برای برنده‌ی هر نوبل آماده می‌شود که توسط استادکاران سوئدی و نروژی ساخته می‌شود. 


[1]- Alfred Nobel Will, Noble Foundation

[2]- Ascanio Sobrero

[3]- Sully Prudhomme

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

عقاید یک دلقک | نشر جامی

عقاید یک دلقک | نشر جامی

هاینریش بل ,
42,000 تومان
نیایش چرنوبیل

نیایش چرنوبیل

سوتلانا آلكساندرونا الكسیویچ ,
78,000 تومان
خیابان میگل

خیابان میگل

وی. اس. نایپل ,
ناموجود
جنگ چهره ی زنانه ندارد

جنگ چهره ی زنانه ندارد

سوتلانا آلكساندرونا الكسیویچ ,
98,000 تومان
موزه معصومیت

موزه معصومیت

اورهان پاموک ,
ناموجود
Some text some message..