cURL Error (28): Operation timed out after 10000 milliseconds with 0 bytes received مرور سه گانه دوقلوها نوشته‌ی آگوتا کریستف| مجله آوانگارد
لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
سفارش شما شنبه 16 مهر 1401 تحویل پست داده خواهد شد.
  • هزینه‌ی ارسال پستی تا ۲ کیلو‌گرم ۳۰٫۰۰۰ تومان تا ۳ کیلوگرم ۵۵٫۰۰۰ تومان از ۴ کیلوگرم بالاتر ۷۵٫۰۰۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

پناهنده به داستان

مرور سه گانه دوقلوها نوشته‌ی آگوتا کریستف

رها بینا

چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸

shorter-link Save Story
سه گانه دوقلوها

 سه‌گانه دوقلوها داستان گیرای دو برادر خیالی است که درخواست نویسنده مجاری را بزرگوارانه می‌پذیرند و به زندگی در یکی از سیاه‌ترین مقاطع تاریخ تن می‌دهند. به جبران این شوربختی، قلم را از وی ستانده و در تعیین اختیاراتش به هدایت بسنده می‌کنند. آگوتا كریستوف به معلّم داستان‌نویسیِ رندی می‌ماند که پس از سال‌ها آموزشِ چگونه نوشتن، اکنون با انتخاب سه موضوع در انتظار خواندن مهم‌ترین اثر دست‌پرورده‌هایش است!

موضوع اول: «ای هفت سالگی! ای لحظۀ شگفت عزیمت!» [١]

 دفتر بزرگ نام اولین کتاب از این سه‌گانه است. دوقلوهای خردسال از شهر بزرگ به شهر کوچک نزد مادربزرگشان فرستاده می‌شوند تا قدمی از جنگ فاصله بگیرند. در برخورد اول، مادربزرگ را موجودی تحمل‌ناپذیر می‌یابند اما پس از چند روز به هم‌زیستی مسالمت‌آمیزی با او می‌رسند. آنچه با خود آورده‌اند تنها لباس و یک لغت‌نامه‌ است و به زودی متوجه می‌شوند باید کار کنند تا لیاقت غذا و مکانی را که دریافت می‌کنند داشته باشند. روزها به تجربه‌اندوزی و شب‌ها به ثبت این تجربه‌ها مشغول‌اند. مجموعۀ این یادداشت‌هاست که دفتر بزرگ را شکل می‌دهد. آنچه این دست‌نوشته‌ها را متمایز می‌کند توصیف آدم‌ها و محله‌هایی است که هیچ کدام اسمی ندارند اما قادرند از دلِ این بی‌نام و نشانی هویت را به ارمغان آورند. حتی نام دوقلوها بر ما پوشیده می‌ماند تا سبک نگارشِ مینیمالیستی‌شان در اوج باقی بماند. هیچ‌کدام بدون دیگری زندگی را تجربه نمی‌کند و آن هنگام که قصد توصیف رفتارشان را دارند، همچون یک پیکرۀ واحد به استفاده از ما قناعت می‌کنند؛ با هم سؤال می‌کنند، فکر می‌کنند، می‌ترسند، می‌دوند‌، می‌گزند و بی‌حس می‌شوند.

موضوع دوم: «در بستر تفکر پر درد رازتان» [٢]

 در مدرک، پسرها و روایت‌ها با هم به بلوغ می‌رسند. دیگر از جمله‌های کوتاه و واژگان سادۀ کودکان دبستانی خبری نیست. اکنون سنی رسیده است معطوف به شکست و علاقه، رنج و پریشانی و مسئولیت. شهر که حالا به دست استبدادگرانی افتاده که خود را آزادگر می‌خوانند، لبریز از زندگی‌های دوگانه و مخفی است؛ پیرامون آن حصاری کشیده‌اند و زمام حیات مردم را به دست گرفته‌اند. با این حال دغدغۀ نوشتن حفظ می‌شود. دفترچه‌ها علاوه بر خاطرات کودکی، حافظ اولین نگا‌ه‌ها و جدایی‌هاي معنادار می‌شوند و همچون رازِمگویی از حیطۀ آگاهی ساکنان خانه درامان می‌مانند. داستان باضرباهنگ کندي پیش می‌رود و درست زمانی که کورسوي آرامش پدیدار می‌شود، طنین عربده‌اي خبر از خیال واهی آرامش در این کاشانه می‌دهد.

موضوع آخر: «حقیقت را اگر زبان سخن بود!»

 دوقلوها هرچند پیر و خسته، یک پایان شایسته به خودشان و نویسنده بدهکار مانده‌اند. دروغ سوم آخرین دفتر این مجموعه، روایت هولناک دو مرد است که لحظه‌ای توقف می‌کنند تا دریابند با گذشت چندین دهه از عمر، حال در کجای جهان ایستاده‌اند. هدف از نگارش کتاب سوم بیش از آنکه آفرینش لذت ادبی باشد، از جنس لزوم است و پیش از آنکه در تکمیل پازل دوقلوها برآید، بر سیاهیِ جهان‌بینی نویسنده صحه می‌گذارد. گویی زیستن درروزگار تباه جنگ، پایانی جز استیصالِ عربده در پی ندارد؛ چه گو‌ش‌افکن و چه خاموش.

 کریستف تا آخرین روز عاشق مجارستان ماند. در نبرد مکرّر خاک و بقا از سرزمین گریخت و به‌سان دیگر نویسندگان کوچنده، خواست تا مورّخِ تاریخ خویش باشد؛ در زمانه‌ای که یأس، لطیف‌ترین شناسۀ جهان بود.


[١] بخشی از شعر "بعد از تو" سروده  فروغ فرخ‌زاد

[٢] بخشی از شعر "از زخم قلب آوائی" سروده احمد شاملو

،  سه‌گانه دوقلوها، چاپ یازدهم ،مترجم اصغر نوری ، نشر مروارید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

منگی

منگی

ژوئل اگلوف ,
ناموجود
دروغ سوم

دروغ سوم

آگوتا کریستوف  ,
ناموجود
مدرک

مدرک

آگوتا کریستوف  ,
ناموجود
هرگز ترکم مکن

هرگز ترکم مکن

کازوئو ایشی گورو ,
55,000 تومان
این ناقوس مرگ کیست؟

این ناقوس مرگ کیست؟

ارنست همینگوی ,
ناموجود
Some text some message..