× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی زیر ۶۰۰ گرم ۱۵ هزار تومان و بالای ۶۰۰ گرم ۲۳ هزار تومان، در صورتی که مبلغ اضافه‌ای بابت پست با هزینه پاکت یا کارتن دریافت شده باشد به شما برگشت داده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله از طریق تلفن یا پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خود شماست.
  • سفارشات پستی به غیر از روزهای پنج شنبه و جمعه و تعطیلات رسمی حداکثر ظرف 1 روز کاری تحویل پست داده خواهد شد.
تماس با پشتیبانی از ساعت 10 صبح-4 بعدظهر به غیر از پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها و روزهای تعطیل. گفتگوی آنلاین تمام روزهای از ساعت 10 صبح تا 10 شب.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

درمان شوپنهاور: زندگی در سایه‌ی دهشتناکِ هستی

مروری بر کتاب درمان شوپنهاور نوشته‌ی اروین د. یالوم

مرضیه کیانی

سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۰

shorter-link Save Story
اروین دیوید یالوم رمان نویس و روان پزشک آمریکایی مکتب وجودگرا

«درمان شوپنهاور»[1] (2005) نوشته‌ی رمان‌نویس و روان‌پزشک آمریکاییِ مکتب وجودگرا، اروین دیوید یالوم[2] (1931)، اثری‌ست پرمغز و دریچه‌ای‌ست گشوده به جهانِ افکار و پندارهای انسانی و اَبَراندیشه‌هایی زیادی انسانی. این اثر نیز همانند دیگر آثار یالوم، ماحصل تجربه بالینی او به‌عنوان یک درمانگر است و شاید همین مسئله است که ردی حقیقتاً قدرتمند از اصالت و اعتبار بر آثار او می‌نشاند. کتاب «درمان شوپنهاور» بستر دو روایت موازی‌ست که ازنظر ساختار، مجزا و ازنظر محتوا، عمیقاً درهم‌تنیده‌اند: روایتِ زندگی غریبانه‌ی آرتور شوپنهاورِ فیلسوف و شرحِ سِیر جریاناتِ یک گروه‌درمانی‌ با رهبریِ درمانگری به نامِ جولیوس که سایه‌ی مرگ بر زندگی‌اش خیمه زده، درمانگری که به ناگاه درمی‌یابد که به سرطان بدخیم ملانوم مبتلاست و زندگی‌اش یک سال بیشتر دوام نخواهد داشت و این مواجهه با مرگ او را به ‌مرورِ زندگیِ زیسته‌اش وامی‌دارد و در خلال این گذشته‌نگری است که ناگهان پرونده‌ای را می‌یابد که جزو شکست‌های بزرگ او در حرفه‌اش محسوب می‌شود، پرونده‌ای متعلق به بیست‌و‌پنج‌ سال پیش و مربوط به بیماری بیست‌وشش‌ساله به نامِ فیلیپ اسلیت با مشکل اعتیاد جنسی که پس از سه سال، درمانِ بی‌نتیجه را رها کرده بود؛ درنهایت، کنجکاویِ مقاومت‌ناپذیری، جولیوس را به پیگیری این بیمار برمی‌انگیزد و در اوج حیرت درمی‌یابد که...

گذاری اجمالی از کتاب:

درمان شوپنهاور رمانی‌ست با پِی‌رنگی دوپاره که ماهرانه درهم‌آمیخته‌ و در قالب دو روایتِ مستقل به‌موازات هم پیش می‌روند:

  1. پاره‌ای از کتاب شرح مسیری‌ست که یک گروه‌درمانیِ هفت‌نفره با هدایت قهرمان داستان طی می‌کند. شرحِ دنیایِ درونیِ درمانگر و مرجعانش؛ شرح چگونگی‌ها، افکار و احساسات، روابط آشکار و نهان، چالش‌ها، افشاگری‌ها، وانمودگری‌ها، بازی‌ها، ترس‌ها و همه‌ی آن‌چه در روابط آدم‌ها جلوه‌گری می‌کند، آن‌ها را پیوند می‌دهد، بر هم می‌شوراند، در هم می‌شکند و مرهمشان می‌شود. این بخش از کتاب بر محوریت روابط بین‌فردی پیش می‌رود؛ روابطی که دو شخصیت اصلی داستان یعنی جولیوس (درمانگر و رهبر گروه) و فیلیپ (عضوی از گروه که تبلور زنده‌ی شوپنهاورِ فیلسوف است) دو نقش‌آفرین کلیدی هستند.
  2. پاره‌ی دیگرِ کتاب به روایت زندگی فیلسوفِ بلندآوازه‌یِ آلمانیِ قرن هجدهمی، آرتور شوپنهاور، می‌پردازد. روایتِ مردی که سودای داشتنِ یک زندگی عالمانه را در سر داشت؛ مردی که گویی متعلق به هیچ محفل اجتماعی نبود؛ مردی که در 17 سالگی، مصیبت و اندوه زندگی توجه او را به خود جلب کرد؛ مردی که باور داشت «اگر نمی‌خواهید بازیچه دست هر فرومایه و مایه‌ی ریشخند هر تهی‌مغزی شوید، اصل اول این است که محتاط و دست‌نایافتنی بمانید»؛ مردی که دریافت «زندگی چیز مصیبتنجسی که پس از سه سال، درمانِ بید. تاب حاضر بینشیست در راستایر ،ما ‌باری‌ست، بر آن شده‌ام همه عمرم را صرف اندیشیدن بِدان کنم»؛ مردی که نگاهی مردم‌گریزانه در سرتاسر نوشته‌هایش موج می‌زند؛ مردی که خود را نابغه می‌پنداشت و باور داشت «زندگی من قهرمانانه است و با معیارهای نافرهیختگان، کاسب‌کاران یا افرادِ عادی قابل‌قیاس نیست؛ به همین سبب، نباید غمین شوم وقتی می‌بینم فاقد چیزهایی هستم که بخشی از روالِ عادی زندگیِ دیگران است. نباید متعجب شوم اگر زندگی غیرعادی و بی‌برنامه‌ای دارم»؛ مردی که عمیقاً بر این اندیشه بود که «زندگی نوابغ نمایشی تک‌نفره است».
اروین دیوید یالوم رمان نویس و روان پزشک آمریکایی مکتب وجودگرا

چگونگی شکل‌گیری داستان در ذهن نویسنده:

نویسنده در مؤخره‌ی کتاب اشاره دارد که گروه‌درمانی (با بنیانی مبتنی بر این فرض که به ورطه‌ی نومیدی افتادنِ انسان‌ها ازاین‌روست که نمی‌توانند روابطی دیرپا با دیگران برقرار کنند) و درمان با محوریتِ وجودگرایی (با بنیانی مبتنی بر این فرض که به ورطه‌ی نومیدی افتادنِ انسان‌ها به سبب مواجهه‌ی پیوسته‌ی آن‌ها با رنجِ هستی‌ست) همواره دو دل‌بستگیِ موازیِ او در خلال زندگیِ حرفه‌ای‌اش بوده‌اند. نویسنده شرح می‌دهد که درمان شوپنهاور را با هدفِ واکاویِ چهار مقوله نوشته است: (1) چگونگیِ تأثیرگذاری گروه‌درمانی بر افرادِ گروه؟ (2) چگونگیِ اثرگذاریِ فلسفه و به‌ویژه فلسفه شوپنهاور بر جریانِ روان‌درمانی؟ (3) زندگی غریب شوپنهاور و چگونگیِ اثرگذاری شخصیت نابهنجارش بر نتایج فلسفی‌اش؟ و (4) چگونگیِ اثرگذاریِ مرگ‌آگاهی بر زندگی و رفتار فرد. نویسنده در پاسخ به این سؤال که «چرا شوپنهاور را انتخاب کرده است؟» پاسخ می‌دهد که نخستین‌بار در خلالِ کندوکاوِ تحقیقاتی خود در مورد کتابِ معروفش «وقتی نیچه گریست» با شوپنهاور آشنا شد و کنجکاو بود بداند شرایط زندگی و ساختار شخصیتیِ افراد تا چه حد بر نتیجه‌گیری فلسفی آن‌ها تأثیر دارد و اگر شوپنهاور به گروه‌درمانی می‌پیوست، چه چالشی برای گروه و روان‌درمانگر ایجاد می‌کرد. سرانجام این سؤالات چنان چالش‌گرانه بر ذهن او تازیدند که راهی جز اقدام و جستجوی پاسخ نماند.

درمان شوپنهاور | نشر ترانه

درمان شوپنهاور | نشر ترانه

نویسنده: اروین د. یالوم ناشر: ترانه قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 65,000 تومان

کلام آخر:

کتاب «درمان شوپنهاور» توصیفی‌ست پرجاذبه از روابط، تأملات و احساساتِ انسانی؛ شرحی صریحانه از شیوه‌ی کاریِ درمانگری که باور دارد وقتی در روابط، موضوع مهمی وجود دارد که در موردش حرف زده نمی‌شود، می‌توان انتظار داشت که در مورد هیچ موضوع مهم دیگری نیز صحبتی نشود؛ روایتی گیرا از زندگی و افکارِ شخصیتی عجیب که دیرزمانی در اسارت امیال زیست و دیرزمانی دیگر دست‌شسته از امیال، اما همچنان ردی از بیمارگونگی در هر دو برهه موج می‌زند، شخصیتی که اینک دریافته ‌است بیشتر رنج ما به‌واسطه‌ی کشیده‌شدنمان به‌سوی امیال است چراکه وقتی میلی برآورده می‌شود، رضایت و لذتی در پِی می‌آید که خیلی زود به ملال منتهی می‌شود تا زمانی که میلی دیگر سر برآورد؛ و درنهایت، واگوییِ زندگیِ فیلسوفی که باور داشت نیازی به کسی نداشتن به معنای «هرگز تنها نبودن» است. «درمان شوپنهاور» اثر نویسنده‌ای‌ست که بیش از تخیل بالنده و تصورات پرورده‌ی خود، از تجربه‌ی زیسته‌ی خود سخن می‌گوید و این تصویرگری را استادانه با سایه‌ی اندیشه‌هایی زیادی انسانی در می‌آمیزد و خواننده را در کِشش این جهانِ آفریده مغروق می‌کند.

درمان شوپنهاور | نشر قطره

درمان شوپنهاور | نشر قطره

نویسنده: اروین د. یالوم ناشر: قطره قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 85,000 تومان


[1]- The Schopenhauer Cure

[2]- Irvin D. Yalom

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

شدم آنکه هستم

شدم آنکه هستم

اروین د. یالوم ,
70,000 تومان
مامان و معنای زندگی (داستان های روان درمانی)

مامان و معنای زندگی (داستان های روان درمانی)

اروین د. یالوم ,
62,000 تومان
مسئله ی اسپینوزا

مسئله ی اسپینوزا

اروین د. یالوم ,
75,000 تومان
هنگامی كه نیچه گریست

هنگامی كه نیچه گریست

اروین د. یالوم ,
65,000 تومان
Some text some message..