لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

به یک دست خیر و به یک دست شر

مروری بر ویکنت دو نیم‌شده نوشته‌ی ایتالو کالوینو

بهاران فراهانی

پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸

Save Story
ویکونت دونیم شده

به نظرتان داستانی درباره‌‌ی‌ خیر و شر چگونه داستانی خواهد بود؟ احتمالا جواب شما هم به جوابی که من پیش از خواندن «ویکنت دونیم شده» برای این سؤال داشتم، شبیه باشد. برای من داستانی درباره­‌ی خیر و شر یا داستانی بود کلاسیک، یا مرتبط با داستان‌های اسطوره‌ای و یا داستانی برای کودکان. ایتالو کالوینو در ذهن من، تصویر جدیدی آفرید. او که نویسنده­‌ی قرن بیستم است و مخاطبانش را بزرگ‌سالان تشکیل می‌دهند، در سومین اثرش، خود را در قالب راوی‌ای قرار می‌دهد که دایی‌اش، ویکنت مداردو دی ترالبا، در جنگ با عثمانی‌ها در اثر اصابت توپ نیمه­‌ی چپ بدنش را از دست داده و با نیمه­‌ی راستش به ترالبا بازمی‌گردد. این‌که او تنها یک دست، یک پا، یک چشم، یک گوش، نیمی دهان و نیمی از یک بینی را دارد، چیزی نیست که مردم شهر را به وحشت می‌اندازد، بلکه نکته‌ی وحشت‌آفرین این است که ویکنت بازگشته نیمی از وجودش را نیز با قلبش که در نیمه­‌ی چپ بدنش بود، ازدست‌داده است. او یک شر مطلق است. ولی آیا این تنها شر مطلق است که مایه­‌ی عذاب شهر می‌شود؟ پاسخ را شاید بتوان در این سطور پیدا کرد: «روزها به‌این‌ترتیب در ترالبا سپری می‌شد. احساساتمان بی‌رنگ و عاری از شور و شوق می‌شد. چون حس می‌کردیم میان فضیلت و فسادی به یک اندازه غیراخلاقی گیرکرده‌ایم.[1]»

داستان با توصیف فضای اطراف اردوگاه مسیحیان شروع می‌شود، بیشتر اتفاقات کتاب در شهر اصلی ترالبا رخ می‌دهد و در کنار آن نویسنده دو فضای دیگر را هم تصویر می‌کند: دهکده­‌ی کوچکی به نام پراتوفونگو که محل سکونت جذامی‌هاست و محل سکونت پروتستان‌ها که گروهی هستند در اقلیت. اگرچه کتاب ۱۲۰ صفحه بیشتر ندارد، نویسنده با زبردستی توانسته است ما را با تک‌تک شخصیت‌ها و فضاها به‌خوبی آشنا کند.

ایتالو کالوینو که در ادبیات ایتالیا نامی آشناست، در سه‌گانه­‌ی «نیاکان ما» که متشکل از ویکنت دونیم شده (۱۹۵۲)، بارون درخت‌نشین (۱۹۵۷) و شوالیه­‌ی ناموجود (۱۹۵۹) است، پند اخلاقی را با گونه‌ای طنز، در قالب داستان‌هایی در سبک رئالیسم جادویی به ما عرضه می‌کند. اگرچه این سه اثر از نظر داستانی به هم مرتبط نیستند و لزومی بر آن نیست که به ترتیب خوانده شوند، چه‌بسا که عده‌ای ویکنت دونیم شده را ضعیف‌ترین کار این مجموعه نیز بدانند، بااین‌حال خواندن آن‌ها به ترتیب نوشته شدنشان توسط نویسنده، در کنار لذت خواندن، ما را با روند داستان‌نویسی این نویسنده و تکامل او در نوشته‌هایش آشنا می‌کند.

ویکنت دو نیم شده

ویکنت دو نیم شده

نویسنده: ایتالو کالوینو ناشر: چشمه قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 38,000 تومان


[1] کالوینو، ایتالو. (۱۹۵۲). ویکنت دونیم شده. (ترجمه پرویز شهدی). تهران: نشر چشمه. صفحه ۱۰۸.

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب‌های پیشنهادی

شوالیه ناموجود

شوالیه ناموجود

ایتالو کالوینو
64,000 تومان
کمدی های کیهانی

کمدی های کیهانی

ایتالو کالوینو
32,000 تومان
بارون درخت نشین | نشر چشمه

بارون درخت نشین | نشر چشمه

ایتالو کالوینو
98,000 تومان
دیوانه بازی

دیوانه بازی

كریستیان بوبن
25,000 تومان
Some text some message..