× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

هر سکه‌ای دو رو دارد

مروری بر کتاب « بالاخره یه روزی قشنگ حرف می‌زنم » نوشته‌ی « دیوید سداریس »

علی سپندار

یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹

shorter-link Save Story
بالاخره یه روزی قشنگ حرف می زنم

قلم دیوید سداریس قابل توصیف نیست، کافی است شما یکی از داستان‌­های کوتاه این کتاب را بخوانید تا با حس و انگیزه مضاعف پیگیر دیگر داستان‌­های آن شوید.

بالاخره یه روز قشنگ حرف میزنم کتابی است که باعث شد دیوید سداریس از طرف مجلۀ تایمز به عنوان طنز نویس سال 2000 انتخاب شود.

نویسنده­‌ای که برای بیان احساسات درونی‌­اش نسبت به اطراف، به هیچ کس رحم نکرده است؛ نه به دوستان و معلمان و نه حتی به خانواده. هر کسی را که در زندگی با او همراه شده، با طنز تندی به نقد کشیده و وارد داستان خود کرده است.

بیان طنز سداریس به اشخاص ختم نمی‌­شود، بلکه نظام سرمایه داری، حزب کمونیست و حتی جامعه شهر نشینی در ایالت­‌های مختلف آمریکا را نیز در بر می­‌گیرد.

اما این حجم از نقد نسبت به اطراف از کجا می‌­آید؟ این را بهتر است در روایت سداریس نسبت به شخص خودش بیابیم. جایی که در داستان از عدم توانایی خودش در گفتار صحبت می‌­کند. همان وقتی که لکنت زبان کار دستش می‌­دهد و با مشکلات زیادی روبرو می‌­شود. حرف سین یکی از حرف‌هایی است که روی زبانش نمی‌­چرخد.

« وقتی از من پرسید طرفدار کدام تیم هستی، نگاهی به یقه­‌اسکی قرمزش انداختم و گفتم که استیت را دوست دارم، معلومه که استیت، از اول عمرم قرمز بودم.

این جوابی بود که تا سال‌­ها مرا به غلط کردن انداخت.»

شاید برای یک نفر همین مشکل زبان کافی باشد که برای تسکین قلب خودش، در برخورد با آدم‌های دیگر، اولین چیزی را که جستجو کند، نکته منفی و قابل نقد آن فرد باشد. اگر زبان من مشکل دارد، لباس پوشیدن معلمم هم مشکل دارد، همچنین غذا خوردن دوستم، با لهجه حرف زدن مهمانی که برایم از کارولینای شمالی آمده است، یا راننده کمونیستی که  مدت‌ها برایش کار می‌­کنم. جدای این‌ها تک تک افرادی که با کامیون برای حمل اسباب منزل آنها هم می‌­رویم، هر کدام مشکلی دارند، لاغرند، چاقند، پرحرف و خسیس هستند و انعام نمی‌­دهند.

حتی در میان آنها دختری بود که هیچ کدام از اسباب منزل را بسته بندی نکرده بود، حتی قابلمه بزرگی که در آن پاپ کورن درست می‌­کرد و هنوز داغ بود. پرحرف بود و فقط بلد بود با تلفن حرف بزند.

این توجه زیاد به رفتار و ظاهر آدم‌­های اطراف باعث شده است که دیوید سداریس، جزییات کاملی از شخص را در طنزهایش بیان کند؛ که فکر می‌­کنم خود افراد اینقدر به روحیات و اخلاق خود تسلط نداشتند. جایی که حتی رفتارهای بعدی انسان‌­ها را نیز برای‌مان پیش بینی­ می­‌کند.

اما آیا قرار است سداریس به ما بگوید که مسیر درست زندگی را با پنهان کردن محدودیت‌­هایمان  در نظر بگیریم؟  با این دید که شاید بتوان محدودیت را نادیده گرفت و ادامه داد. شاید برای همین او به­‌جای تمرین در درست گفتن حروفی مانند س، دایره واژگان خود را زیاد می‌­کند تا باز در دام نیافتد و بجای کلمات دارای این حروف، از واژگانی هم معنا استفاده کند.

اما با طنز روان خودش این راه را کامل نمی­‌داند، بن بست‌­ها و تله‌­هایی می‌­چیند تا بگوید محدودیت­‌ها، جزیی از ماست، از آن‌ها نه گریزان باشیم و نه به فکر فراموش کردن و ندیدن‌شان باشیم؛ بلکه محدودیت‌­هایمان را بپذیریم و با آنها زندگی کنیم.

همراه این داستان‌­های طنز، چیزی درون ما تغییر می‌­کند، چیزی در ذهن ما تکان می‌­خورد. سداریس در مواجهه با برخی چیزهای طبیعی زندگی، چنان در سختی قرار می­‌گیرد که گاهی خنده دار و اغراق آمیز به نظر می‌­آید؛ اما کمی همزاد پنداری دقیقا به ما نشان می­‌دهد که چقدر لحظات طبیعی و شاد در زندگی­‌مان جریان داشته است و ما از کاه کوهی ساختیم و لحظه را به سخت ترین شکل ممکن سپری کرده­‌ایم.

اما با تمام این کنایه‌­های زندگی، نمی‌­شود از حس خوبی که قلم سداریس در وجود شما ایجاد می‌­کند به راحتی عبور کنید.

و در آخر درست است که سداریس درباره حرف زدن به زبان دیگری می‌­گوید « فهمیدن یک زبان، فقط یک قدم کوچک است، ولی جایزه‌­اش مستی آور است». با این حال با نگاهی عمیق می‌­شود این را درباره زندگی هم گفت:

قدم اول فهمیدن است، یک قدم کوچک، بعدش زندگی مستی آور می‌­شود.

بالاخره یه روزی قشنگ حرف می زنم یکی از کتاب های دیوید سداریس نویسنده آمریکایی است که در سال 2000 نوشته شده است. کتاب دیگر این نویسنده با عنوان “مادر بزرگت رو از اینجا ببر” به فارسی ترجمه شده است.

بالاخره یه روزی قشنگ حرف می زنم

بالاخره یه روزی قشنگ حرف می زنم

نویسنده: دیوید سداریس ناشر: چشمه قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 62,000 تومان


دیوید سداریس ،بالاخره یه روزی قشنگ حرف می زنم ، چاپ شانزذهم ،مترجم پیمان خاکسار، نشر چشمه  

 

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

باشگاه مشت زنی

باشگاه مشت زنی

چاك پالانیك ,
46,000 تومان
اتحادیه ی ابلهان

اتحادیه ی ابلهان

جان كندی تول ,
95,000 تومان
بی نهایت بلند و به غایت نزدیک

بی نهایت بلند و به غایت نزدیک

جاناتان سفران فوئر ,
140,000 تومان
خانه ی پزشک

خانه ی پزشک

آن بیتی ,
25,000 تومان
نقب زدن به امریکا

نقب زدن به امریکا

آن تیلر ,
20,000 تومان
Some text some message..