لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

مادربزرگم یونانی بود

مروری بر کتاب مادر بزرگت رو از اینجا ببر نوشته‌ی دیوید سداریس

نسرین ریاحی‌پور

شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸

Save Story
مادربزرگت را از این جا ببر

«مادربزرگت را از این جا ببر» مجموعه­ یازده داستان کوتاه طنز به نویسندگی دیوید سداریس است که با وجود  بزرگسالی، به خوبی زاویه دید کودکی و نوجوانی‎­‌اش را حفظ کرده و در هر کدام از داستان­‎‌ها که گویا از پاره‌‎­هایی از زندگی شخصیش وام گرفته شده‌­اند؛ به کار گرفته است. «طاعون تیک» به وسواسی که بسیاری از کودکان گرفتار آن‌­‎اند و کم‌‎کم با گذر زمان کم‌رنگ می­‎شود، پرداخته است و نشان می‌­‎دهد، چگونه انسان‌‎ها با گذر از هر دوره زندگی­‌شان ناتوان از بازگشت به حال و هوای دوره قبل می‎‌شوند. انگار با ورود به نوجوانی دروازه­‌‎های کودکی پشت سرشان بسته می‌‎­شود و دیگر نمی‌­‎توانند کودکان را درک کنند. برای همین است که در طاعون تیک بزرگسالان داستان، قهرمان کوچک را نمی‌‎­فهمند و گاه با خشونت با او رفتار می‌­‎کنند.

در «مادربزرگت را از این جا ببر» که داستان کوتاهی در کتاب و هم‌نام کتاب است، صحبت از مادربزرگ دوست نداشتی و عجیب و غریبیست که هیچ کس او را نمی‌­‎خواهد. اما سداریس به گذشته او می‌‎­رود و بازگو می‌­‎کند، این مادربزرگ غیرقابل تحمل از چه راه درازی آمده و چه چیزهایی را تجربه کرده است تا دریابیم پیرزن بدبوی داستان، نقشی در آزار دیگران ندارد. شاید اگر کمی دورتر بایستیم؛ رویدادهایی که از سرگذرانده است را گناهکار بدانیم.

مادربزرگت رو از اینجا ببر!

مادربزرگت رو از اینجا ببر!

نویسنده: دیوید سداریس ناشر: چشمه قطع: شمیز،رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 54,000 تومان

داستان­‎‌های دیگر مجموعه هم از همین دست هستند، می‌خندانند و می‌­‎گریانند و در نهایت ما را به اندیشه فرو می‌‎­برند تا خود قضاوت کنیم. در حالی که بر موج‌­‎های کوچک کلمات و ترکیب‌­‎های لذت بخش سوار شده‌­‎ایم؛ کوچه پس کوچه­‌‎هایی از زندگی خودمان را ببینیم که هرگز به آن نگاهی نمی‌‎­انداختیم. آدم‌­‎هایی را که پیش از این دوست نداشتیم، دوست بداریم و به نگاه کودکی­‎‌مان که خالی از پیش­‎‌داوری بود، نزدیک شویم. «مادربزرگت را از این جا ببر» که پیمان خاکسار آن را ترجمه کرده است، یک کتاب فلسفی نیست. کتاب دل­پذیر، خودمانی و ساده خوانیست که می‌‎توان آن را در مطب انتظار یک پزشک خواند و با نشاط شد، اما مفهومی که از پس آن در ذهن نقش می­‌‎بندد؛ عمیق و یادآور آموزه‎‌های فلسفیست.

مادربزرگت را از این جا ببر یکی از کتاب های دیوید سداریس نویسنده آمریکایی است که در سال 1997 نوشته شده است. کتاب های دیگر این نویسنده با عناوین"بالاخره یه روزی قشنگ حرف می‌زنم" و “تعطیلات بی دغدغه”به فارسی ترجمه شده است.

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب‌های پیشنهادی

مردی به نام اوه | نشر نون

مردی به نام اوه | نشر نون

فردریک بكمن
ناموجود
خداحافظ برای همیشه و ممنون بابت اون همه ماهی

خداحافظ برای همیشه و ممنون بابت اون...

داگلاس آدامز
48,000 تومان
شاگرد قصاب

شاگرد قصاب

پاتریك مك كیب
58,000 تومان
فانوسی میان اقیانوس ها

فانوسی میان اقیانوس ها

ام.ال.استدمن
70,000 تومان
Some text some message..