لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

یک سوزن به خودمان...!

مروری بر کتاب چه قدر خوبیم ما نوشته‌ی ابراهیم رها

پیمان پسوه‌ای

سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹

shorter-link Save Story
چه قدر خوبیم ما ابراهیم رها

«ما مردم عین دسته‌ی گلیم. لااقل بخش اول این عبارت دو قسمتی را مطمئنم. رفتار ما، واکنش‌های ما، اطوار ما، برخوردهای ما … یکی از یکی بهتر. ما مردمانی زیبا، جادار، مطمئن هستیم که اعتماد به نفسمان یک جاهایی از آسمان را انشقاق داده است.

حال من در این کتاب سعی کرده‌ام به زبانی که به هیچ جای هیچ کس مان برنخورد، رفتارهای اجتماعی و فراگیرمان را که تبعاتش صاف می‌رود توی … توی چشم خودمان مرور کنیم. اگر از دسته گل بودن خود، اطرافیان، فامیل، دوست، راننده‌ی خطی دور میدان یا سوپر مارکت محله‌تان به تنگ آمده‌اید (یا به هر چیز دیگر آمده اید) این کتاب را بخوانید.»[1]

شاید با همین توصیف مختصر اما در عین حال جامع نویسنده، حساب کار دست‌تان بیاید که با چه کتابی رو به رو هستید.

کتاب "چه قدر خوبیم ما"، یکی از چندین اثر ارزنده‌ی "ابراهیم رها"  طنزنویس و نویسنده‌ی معاصر است که در توصیف آن می‌توان گفت با بیانی شیرین، دل نشین و طنازانه به نقد و واکاوی ایرادات رفتاری و فرهنگی مردمان جامعه‌ی ما می‌پردازد. کتابی که در عین اختصار و اجمال، به هدف اصلی خود دست یافته و به بهترین نحو ممکن توانسته است به مباحث عمیق و تاثیرگذاری به مانند فضای مجازی، اقتصاد، فرهنگ رفتاری و خودشناسی، فرهنگ رانندگی، فرهنگ کتاب و کتابخوانی، و معضلات اجتماعی همچون دروغ، تمسخر، ریا و ... بپردازد.

شاید بتوان گفت که مقصود اصلی نویسنده در نگارش کتاب "چه قدر خوبیم ما" این بوده است که علاوه بر بررسی مشکلات و چالش‌های روزمره‌ی مردم ایران بتواند با تکیه بر بیانی طنزآمیز و به کارگیری لطایف زبانی از تلخی و دافعه‌ی این اثر بکاهد و به علاوه بتواند راحت‌تر و بی پرواتر، سخن از موضوعاتی به میان آورد که به چالش کشیدن آن‌ها در حالت عادی ناخوشایند و سخت به نظر می‌رسد.

از دیگر خصایص شایان توجه در مورد این اثر می‌توان به اختصار مطالب و محتوای آن اشاره کرد. نویسنده موضوعات و مسائل مهم جامعه را در نهایت ظرافت و مهارت به چالش کشیده است و از هرگونه زیاده نویسی پرهیز کرده و در عوض به جای قلمبه نویسی، با ذکر مثال‌هایی ملموس و شیرین به گیرایی هر چه بیشتر متن اثر افزوده است؛ اثری مختصر اما مفید، دل نشین و تامل برانگیز.

شاید همین اختصار و کوتاهی هم باعث شده است که در میان موضوعات و عناوین مورد بحث در کتاب وابستگی یا پیوستگی خاصی وجود نداشته باشد و مشکلات و مسائلِ حائز اهمیت، صرفاً با یک نگاه جامع و کلی مورد کاوش و بررسی قرار گیرد.

شاید پس از خواندن این کتاب، خواننده در مورد آن به این باور برسد که تنها جنبه‌ی منفی فرهنگ ایرانیان و خصایص آن‌ها در نظر گرفته شده است اما نویسنده چرایی نگاشتن منفی‌وار در مورد چنین موضوعاتی را این گونه بیان می‌کند:

«ما یکی از ایراداتی که داریم این است که خیلی زیادی از خودمان تعریف می‌کنیم. آن قدر که معایب‌مان را نمی‌بینیم و این ندیدن عیوب باعث شده کم کم به این باور برسیم که کاملاً و اساساً و اصولاً عیبی هم نداریم. من در این کتاب خواستم بگویم که عیب داریم، خوبشم داریم!

یعنی همان طور که در ادب و فرهنگ و هنر و هوش و ... مدعی هستیم زیادی‌اش را داریم شکر خدا در عیب هم در حد صادرات هستیم و باور بفرمایید اگر از صدور آن درآمدی حاصل شود می‌توانیم همین امروز وابستگی‌مان را به نفت کلاً قطع کنیم و با خیال راحت با درآمدِ همین مورد خاص از صادرات، کشور را مثل دسته‌ی گل بچرخانیم!»[2]

و در نهایت شاید بهترین توصیف و توضیح ممکن در مورد این اثر و محتویات آن همانی باشد که خود نویسنده درباره‌ی آن گفته است:

«کتاب "چقدر خوبیم ما" کتابی در حوزه‌ی طنز است. هست و نیست! یعنی زبانش طنز است، لحن طنز است، نگاه طنز است، اما سعی کرده‌ام شوخی شوخی حرف های جدی بزنم. این‌ها به گمانم جدی‌ترین حرف‌هایی است که طی تمام این سال‌ها که دستی به قلم دارم و چندین جلد کتاب از من چاپ شده و در چندین و چند نشریه قلم زده‌ام، روی کاغذ آورده‌ام.»[3]

چه قدر خوبیم ما!

چه قدر خوبیم ما!

نویسنده: ابراهیم رها ناشر: مروارید قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 19,000 تومان


 1- چه قدر خوبیم ما: جامعه شناسی طنز، ابراهیم رها، انتشارات مروارید، 1398

2- همان

3- همان

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

هابیل و چند داستان دیگر

هابیل و چند داستان دیگر

میگل د اونامونو ,
45,000 تومان
در ستایش سایه ها (نگاهی دیگر به زیبایی شناسی ژاپنی)

در ستایش سایه ها (نگاهی دیگر به زیبایی شناسی ژاپنی)

جونیچیرو تانیزاکی ,
50,000 تومان
چه باشد آنچه خوانندش تفکر؟

چه باشد آنچه خوانندش تفکر؟

مارتین هایدگر ,
ناموجود
امر روزمره در جامعه پسا انقلابی

امر روزمره در جامعه پسا انقلابی

عباس کاظمی ,
ناموجود
سیدارتها

سیدارتها

هرمان هسه ,
48,000 تومان
Some text some message..