× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال۲۵۰۰۰ هزار تومان
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای ۱۵۰ هزارتومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
آبنبات و جنگ

نگاهی به کتاب «جنگ چهرۀ زنانه ندارد»

یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷

Save Story
جنگ چهره زنانه ندارد

«زن‌ها از هرچه سخن بگویند، حتا از مرگ، همواره زیبایی را به خاطر می‌آورند، زیبایی بخش غیرقابل انهدام وجودشان است». شاید به همین خاطر باشد که روایت‌های زنان از جنگ، با مردان تفاوت دارد. روایت زنان از جنگ ناگفته‌هایی است که گوش ما چندان به آن‌ها آشنا نیست. سوتلانا الکسیویچ در کتاب جنگ چهرۀ زنانه ندارد، روایت‌های بسیاری از این دست را بازگو کرده است. در این کتاب زنان از عشق می‌گویند، از اینکه اگر در جنگ عاشق نشوند هرگز نمی‌توانند سلامت به خانه برگردند، عشق آن‌ها را از تمام دشواری‌های جنگ نجات می‌دهد. در روایت الکسیویچ برای دخترِ سرباز بیست ساله سخت‌ترین کار نه تفنگ به دست‌گرفتن است و نه شب بیداری و نه حتا مرگ، بلکه پوشیدن لباس زیر مردانه است؛ تلاش برای نجات وطن در حالی که لباس زیر مردانه به تن دارد. او ماجرای سروانی را می‌گوید که مجبور است شنل و چکمه‌های مردانه بپوشد، هرچند آن‌ها به تنش زار می‌زنند. احساس زشتی می‌کند. گرسنه است و تنها دو تخم‌مرغ برای خوردن دارد. در یک لحظه حس زنانه‌اش بر گرسنگی غلبه می‌کند و تخم‌مرغ‌ها را می‌شکند تا چکمه‌های گِلی‌اش را با آن‌ها تمیز کند؛ او ترجیح می‌دهد زیبا باشد تا سیر.

جنگ چهرۀ زنانه ندارد مملو از مصاحبه با صدها زنی است که پابه‌پای مردان روس در جنگ جهانی دوم و در نبرد با آلمان نازی شرکت کردند: زنانِ سرباز، نانوا، آرایشگر، عکاس، مهندس عمران، خشکشو، مسئول امداد و حتا تک‌تیراندازها. سال‌ها حکومت شوروی اجازۀ انتشار به این کتاب نمی‌داد. حدود بیست سال زمان لازم بود تا جهان روایت‌های زنان و دختران جنگ را بشنود، دخترانی که با تفنگی بلندتر از قد خود، در صف خرید می‌ایستادند تا آبنبات بخرند. چاپ این کتاب موفقیت عظیمی برای نویسنده به ارمغان آورد. نقطۀ اوج این موفقیت اهدای جایزۀ نوبل ادبیات سال ۲۰۱۵ به الکسیویچ بود، جایزه‌ای در ستایش نوشته‌های چندصدایی او از محنت و شجاعت بشری.

جنگ چهره ی زنانه ندارد

جنگ چهره ی زنانه ندارد

نویسنده: سوتلانا آلكساندرونا الكسیویچ ناشر: چشمه قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 48,000 تومان

این کتاب معبد احساسات آدمی است- انسان و عواطفش در میان خاک‌ و خون. انسانی که  از میان تلخ‌ترین خاطراتی که در ذهنش به جا مانده است، باز هم داستانی از عشق و انسانیت دارد و با اینکه یادآوری تمام این خاطرات باری بر قلبش اضافه می‌کند، آن‌ها را بازمی‌گوید تا تاریخ، برای یک بار هم که شده، صدای او را بشنود. بله، «در هر کدام از ما قطعه‌ای از تاریخ موجود است... هر انسان حقیقت خود را فریاد می‌زند، و باید تمام این صداها را شنید، در این "همه" حل و به "همه" تبدیل شد».


مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

من ملاله هستم

من ملاله هستم

ملاله یوسف ‌زی ,
25,000 تومان
مغازه ی خودكشی

مغازه ی خودكشی

ژان تولی ,
ناموجود
حرمسرای قذافی

حرمسرای قذافی

آنیك كوژان ,
48,500 تومان
غرب چگونه غرب شد؟

غرب چگونه غرب شد؟

صادق زیبا كلام ,
23,000 تومان
آخرین دختر

آخرین دختر

نادیا مراد , جنا کراجسکی ,
42,000 تومان
Some text some message..