× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی زیر ۶۰۰ گرم ۱۵ هزار تومان و بالای ۶۰۰ گرم ۲۳ هزار تومان، در صورتی که مبلغ اضافه‌ای بابت پست با هزینه پاکت یا کارتن دریافت شده باشد به شما برگشت داده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله از طریق تلفن یا پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خود شماست.
  • سفارشات پستی به غیر از روزهای پنج شنبه و جمعه و تعطیلات رسمی حداکثر ظرف 1 روز کاری تحویل پست داده خواهد شد.
تماس با پشتیبانی از ساعت 10 صبح-4 بعدظهر به غیر از پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها و روزهای تعطیل. گفتگوی آنلاین تمام روزهای از ساعت 10 صبح تا 10 شب.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

رمانی جادویی از دل شرق

مروری بر کتاب کافکا در کرانه نوشته‌ی هاروکی موراکامی

زهرا یوسفی

پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

shorter-link Save Story
کافکا در کرانه هاروکی موراکامی

در سال 2002 رمانی منتشر شد که خیلی زود توانست نظر منتقدان و بزرگان ادبی را به خود جلب کند. پس از مدتی از این حد فراتر رفت و نظر مردم عامه را نیز به خود جلب کرد. این رمان اکنون تبدیل به یکی از بهترین رمان‌های معاصر شده که کمتر کسی پیدا می‌شود که نام آن به گوشش آشنا نباشد.

کتاب کافکا در کرانه ( kafka on the shore ) که به کافکا در ساحل نیز معروف است از بهترین کتاب‌های معاصر ادبیات ژاپن و همچنین جهان به شمار می‌رود.

کافکا در کرانه یک کاوش عمیق معنوی در زندگی و انتخاب‌هایی‌ست که انجام می‌دهیم. داستانی زیبا در مورد نیاز به رها کردن و بیرون رفتن از واقعیت. شیوه‌ی نوشتن موراکامی بسیار جذاب است. او می‌تواند یک دقیقه در مورد سرنوشت صحبت کند؛ سپس آن را رها کرده و در لحظه‌ی دیگر درباره‌ی نقص وجودی انسان صحبت کند. شاید در ابتدا گیج‌کننده باشد؛ اما وقتی حرف‌های او را غربال می‌کنید، می‌توانید او را کاملا درک کنید؛ اما نمی‌توانید احساسات درون خود را به زبان بیاورید. این کار تبدیل به یک بازی جذاب برای نویسنده شده است. شما را با احساسات، توصیفات و مفاهیم عجیب، به شیوه‌ی خودش درگیر می‌کند و در نقطه‌هایی با یک غافلگیری در انتظار شما نشسته است.

هاروکی موراکامی توانسته است این کتاب را به شکل جذاب و منحصر به فردی خلق کند. با خواندن این اثر وی می‌توانید با ادبیات غنی ژاپنی مواجه شوید. این اثر نه تنها در کشور ژاپن بلکه در سراسر دنیا با استقبال زیادی مواجه شد و تحسین نویسندگان بزرگ را برانگیخت. در سال 2005 هم به زبان انگلیسی وارد بازار جهانی کتاب شد. 

بیوگرافی هاروکی موراکامی

خالق اثر کافکا در کرانه در تاریخ 1949 در شهر کیوتو به دنیا آمد. پدر او یک کشیش بودا مذهب بود و داستان‌ها و تمثیل‌هایی که او در گفته‌هایش از دین بودا بیان می‌کند را از پدرش آموخته است. او خواهر و برادری ندارد و پدر و مادرش نیز مدرس درس ادبیات بودند. منتقدان بر این باورند که تک فرزندی و توجه دائمی پدر و مادر و همچنین داشتن والدینی، که ادبیات جزو جدایی ناپذیر زندگیشان است باعث شده تا موراکامی قلمی اینچنین پخته داشته باشد. کودکی او با مطالعه‌ی آثار کلاسیک جهان و موسیقی گذشت و با آثار قدیمی و جدید ژاپنی نیز مأنوس می‌شد. این موضوع باعث شده تا در کشور خودش و سایر نقاط جهان قلمی متفاوت داشته باشد و از کلیشه‌های رایج دوری گزیند.

گرچه موراکامی از کودکی با ادبیات انس داشت؛ اما تا سن ۲۹ سالگی چندان در پی نوشتن نبود. در سال 1971 در شهر توکیو با زنی به نام یوکو ازدواج کرد. آنها با یکدیگر قهوه خانه و بار جاز افتتاح کردند و در آن مشغول به کار شدند. داشتن بار جاز و در ارتباط بودن با شخصیت‌های متفاوت باعث شد تا به طور مداوم با اتفاقات جالب و قابل توجهی رو به رو شوند و حتی برخی از رفتارها و جملات مشتریان الهام بخش نویسنده شد. موراکامی و یوکو سبک زندگی متفاوتی را برگزیدند و بچه‌ دار شدن را از فهرست خواسته‌های خود خط زدند. موراکامی اوغات خود را با زندگی روزمره و آمد و شد‌های مردم می‌گذراند تا اینکه به فکر نویسندگی افتاد. گرچه او آثار زیادی مطالعه کرده بود؛ اما هیچ پیش زمینه‌ای از نویسندگی نداشت و و در سن 29 سالگی این تصمیم را گرفت. در وهله‌ی اول بار جاز خود را بست و سپس به نوشتن پرداخت. اولین رمان او ( به آواز باد گوش بسپار ) بود که با اقبال مواجه شد و جایزه‌ی نویسنده‌ی جدید گونزو را دریافت کرد. این اتفاق باعث شد او بیش از پیش به خودش امیدوار شود و تمام وقت نوشتن را در پیش گرفت که به سرعت مشهور شد. پس از انتشار آثار دیگرش از جمله کتاب سرزمین عجایب بی‌ رحم و پایان جهان، تصمیم گرفت که ژاپن را ترک کند و به اروپا برود. با وجود این‌که تبدیل به نویسنده‌ای نام آشنا شده بود نیاز به افزایش وسع دید خود و ارتباط با مردمی از فرهنگ‌های دیگر داشت. بعد از آن نیز به کشور امریکا رفت و اکنون در این کشور زندگی می‌کند. موراکامی یکی از شخصیت‌هایی است که می‌تواند الگو قرار بگیرد. او کارهای بزرگ زندگی خود را از سنین بالا شروع کرد و هرگز به دیرشدن فکر نمی‌کرد بلکه تلاش می‌کرد با وجود محدودیت‌هایش با جدیت کارهای خود را به انجام برساند. او حتی دویدن را از سن 33 سالگی به شکل حرفه‌ای شروع کرد درحالی‌که پیش از آن چندان در بند این ورزش نبود؛ ولی پس از مدتی تبدیل به یکی از اولویت‌های زندگی‌اش شد به طوری‌که کتابی به نام ( وقتی از دو حرف می‌زنم از چه حرف می‌زنم ) به چاپ رسانده است. تمام کتاب‌های موراکامی در جای خود منحصر به فرداند؛ اما خوانندگان کافکا در کرانه را ستاره‌ای طلایی بین آثارش می‌دانند. هاروکی موراکامی نوشتن را به خواب دیدن تشبیه می‌کند و این اثر، تشبیه وی را به واقعیت تبدیل کرده است. کتاب کافکا در کرانه چونان خواب خوشی برای خوانندگان است که پس از اتمام کتاب، آن‌ها را دوباره و دوباره به بازخوانی وا می‌دارد. 

هاروکی موراکامی نویسنده کتاب کافکا در کرانه

خلاصه‌ی کتاب کافکا در کرانه

موراکامی در کتاب خود، دو شخصیت اصلی خلق کرده است که داستان‌ها و افکار آن‌ها را به موازات هم پیش می‌برد. او به نوعی این دو شخصیت را مکمل هم ساخته است و خلأ داستانی هر کدام را با دیگری پر کرده است. این کار نیاز به ذکاوت و حساسیت  بالایی دارد که گویا موراکامی به خوبی از عهده آن برآمده است.

در فصل‌های فرد داستان شخصیت اول رمان به نام کافکا روایت می‌شود. کافکا در خود احساس تشویش می‌کند و در پانزده سالگی از خانه فرار می‌کند. فرار او یک رفتار عادی مانند رفتار دیگر نوجوانانی نیست که به دلیل خیال‌های خام خانه را ترک می‌کنند. او به دنبال مادر و خواهر خود و برای فرار از نفرین‌های شوم این تصمیم را گرفته است. بالاخره پس از اتفاقاتی او پناهگاهی در یک کتابخانه می‌یابد و در آن سکنا می‌‌گزیند. روزگار او با خواندن ترجمه‌ای از کتاب هزار و یک شب می‌گذرد. پس از مدتی پلیس ارتباطی بین کافکا و یک قتل حس می‌کند و ماجرا پیچیده تر می‌شود. فصول زوج در مورد پیرمردی به نام ناکاتا است. ناکاتا رفتارهای عجیبی دارد که کمی دور از درک بقیه است. ناکاتا تصمیم دارد در دوران پیری دنبال گربه‌های گمشده بگردد. بین او و گربه ها رابطه سحرآمیزی وجود دارد. در ادامه پیرمرد وارد مسیر عجیبی می‌شود و داستان به اوج جذابیت خود می‌رسد.

طراحی از شخصیت های کافکا در کرانه توسط Oneirio

کافکا در کرانه؛ پیش به سوی فرهنگ شرقی

موراکامی از فرهنگ ژاپن در نوشتن داستانش بهره برده است و آن را با مهارت بالایی در بطن داستان جای داده است.

در آثار بزرگ و برجسته‌ی جهان نمونه‌های زیادی از آثار موفق ژاپنی دیده نمی‌شود، برای این موضوع دلایل زیادی می‌توان بیان کرد، دلایلی از جمله رخدادهای سیاسی و اجتماعی کشور ژاپن، آشنا نبودن نویسندگان ژاپنی با سبک و سیاق ارائه‌ی جهانی آثارشان و یا بداقبالی آن‌ها، فراهم نبودن زیرساخت‌های اجتماعی پرورش نویسندگان و…. را می‌توان عنوان کرد که برای هرکدام ساعت‌ها توان بحث وجود دارد و نظرات مختلفی بیان می‌شود. موفق شدن یک اثر مانند کافکا در کرانه باعث شد تا به طور جدی‌تر و متمرکزتری توجهات به سمت ژاپن و فرهنگ آن جلب شود و اگر نام ادبیات ژاپن بیاید بدون شک کافکا در کرانه در ذهن افراد نقش می‌بندد.. پس از انتشار جهانی کتاب، افراد زیادی به فرهنگ و نمادهای ژاپنی علاقمند شده‌ و از آن ایده گرفته‌اند. کافکا در کرانه در سال 2002 برای بار نخست منتشر شد و از همان ابتدا فروش بسیار بالایی داشت. 

این کتاب در سبک رئالیسم جادویی نوشته شده است. رئالیسم جادویی طرفداران مخصوص به خود را دارد و برای هر سلیقه‌ای جذاب نیست اما کافکا در کرانه این قاعده را شکسته و این سبک را برای هر نوع سلیقه جذاب ساخته است. 

کافکا در کرانه کتاب تقریبا طویلی است و 670 صفحه دارد. با این که کتاب صفحات به نسبت زیادی دارد اما به هیچ وجه خسته کننده نیست و مخاطب را با خود همراه می‌کند.

نقاط قوت و حواشی کتاب کافکا در کرانه

از نقاط قوت این کتاب می‌توان به تشبیهات جذاب نویسنده اشاره کرد. موراکامی ارایه‌های ادبی را به خوبی به کار برده و به اصطلاح قطعات پازل را در نهایت دقت چیده است

کافکا در کرانه مانند هر کتاب دیگری نقدهایی نیز با خود همراه داشته است. بسیاری از افراد پس از خواندن این کتاب کمی گیج شده‌اند و به درستی آن را درک نکرده‌اند. نویسنده در یک حرکت جالب به بیش از هزار و دویست سوال خوانندگان در خصوص کتاب پاسخ داده و قطعه‌های گمشده داستان در مغز آنان را روشن کرده است. 

تخیل در این کتاب حرف اول را می‌زند. این موضوع هم یکی از هنرهای نویسنده است نویسنده تخیل شما را به خوبی در دست گرفته و آن را به بازی می‌گیرد. کتاب‌های کمی وجود دارند که بتوانند تا این حد با تخیل شما بازی کنند و آن را قلقلک دهند. اگر خواندن داستان‌های تخیلی برای شما سخت است و نسبت به آن احساس راحتی ندارید، این کتاب برای شروع انتخابی مناسبی نیست؛ اما اگر تخیل و خیال برای شما لذ‌ت بخش است در خواندن کتاب تردیدی نداشته باشید.

در این کتاب چند ایده اصلی وجود دارد که از میان آنها می‌توان به موسیقی و متافیزیک اشاره کرد. خودبسندگی، رابطه میان واقعیت و رویا، ایمان، رنج پیامبری و ناخودآگاه از موضوعاتی است که خواننده در مسیر دنبال کردن داستان با آن‌ها  روبه‌رو می‌شود. "کرانه" که در نام کتاب آمده، به مرز میان ذهن خودآگاه و ناخودآگاه اشاره دارد. موراکامی این رمان را داستانی از دو جهان متفاوت ذهن خودآگاه و ناخودآگاه می‌داند که همه ما، هر کدام از پاهایمان را در یکی از این دو جهان گذاشته‌ایم.

سفر در زمان، داستان‌های پنهان در بطن روایت اصلی و جهان‌های جادویی از جمله عناصر جذاب نویسندگی موراکامی در این رمان است. ماهی‌هایی که از آسمان می‌بارد و رخدادهای مشابه دیگری در این رمان وجود دارد که نمی‌توان به درستی مشخص کرد آن‌ها استعاره از چه چیزی هستند. آن‌ها بیش از هر چیز نشان‌دهنده‌ی از میان برداشتن مرز میان خودآگاه و ناخودآگاه هستند؛ یعنی رخدادها و تصاویر پیاپی که خیال انگیزند؛ اما توضیح منطقی آن‌ها در توان ذهن خودآگاه نیست. قرار نیست که این تصاویر و رویدادها مفهومی ثابت را از ذهن نویسنده و از طریق کانال رمان به ذهن خوانندگان منتقل کنند، بلکه موراکامی منتظر آن است تا هر خواننده کشف منحصربه‌فرد خود را از خلال این تصاویر و روایت‌ها داشته باشد. گویی این متن هر بار که خوانده می‌شود، از نو متولد می‌شود؛ زیرا بر بستر ناخودآگاه شخصی تازه می‌نشیند. کافکا می‌گوید این رمان سرشار از معماهایی است که هیچ راه‌حلی برای آن‌ها ارائه نمی‌شود. هر خواننده خودش راه حل خود را بر می‌گزیند، به عبارت دیگر هر معما پاسخ خود را در دل خویش دارد و هر معما بخشی از پاسخ خودش است.

اما با وجود تمام این نکات سخت، داستان‌گویی ساده و روان موراکامی ما را به بطن داستان می‌کشاند. انگار نمی‌توانیم کتاب را تا لحظه آخر کنار بگذاریم. باشد، فقط بگذارید یک صفحه دیگر هم بخوانم، و فقط یک صفحه دیگر و صفحه بعدی؛ و آنقدر ادامه می‌دهیم تا کتاب را تمام کنیم و نفس راحتی بکشیم. بذله‌گویی موراکامی و شناخت عمیق او از بازار ادبیات باعث می‌شود تا سبک نگارش خود را مثل موم در دستانش داشته باشد و از پیچیده گویی بپرهیزد و خوانندگان را از هر سطح و سلیقه با خود همراه کند.

ترجمه‌ی کتاب کافکا در کرانه

یکی از بهترین‌ ترجمه‌ای این اثر از گیتا گرکانی بوده است. او با استاندارد و کیفیت بالایی ترجمه را به اتمام رسانده  و در نهایت ترجمه کامل و درخشانی تحویل مخاطبان داده است. ترجمه کتاب کاملا ساده و روان است و خبری از لغات پیچیده و گنگ نیست. مترجمان دیگری  از جمله مهتاب ویسی و سیدامین مجابی، مهدی غبرائی و سیمین تاجدینی نیز کتاب را ترجمه کرده‌اند.

کافکا در ساحل

کافکا در ساحل

نویسنده: هاروکی موراکامی ناشر: نگاه قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 75,000 تومان

کافکا در کرانه

کافکا در کرانه

نویسنده: هاروکی موراکامی ناشر: نیلوفر قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 95,000 تومان

می‌توان از کتاب کافکا در کرانه  نه تنها به عنوان یک کتاب ارزشمند بلکه یک اثر هنری ماندگار در سبک خود نام برد و قلم نویسنده را ستود.

رمان های دیگری از این نویسنده با عناوین ( به آواز باد گوش بسپار، جنگل نروژی، گربه‌های آدمخوار، اول شخص مفرد و دیدن دختر صددرصد دلخواه در صبح زیبای ماه آوریل ) به فارسی ترجمه شده است.


برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی هاروکی موراکامی می‌توانید به این نوشته (مروری بر زندگی و آثار هاروکی موراکامی) مراجعه فرمایید.

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

گربه های آدم خوار

گربه های آدم خوار

هاروکی موراکامی ,
35,000 تومان
بهترین داستان های کوتاه آنتوان پالوویچ چخوف

بهترین داستان های کوتاه آنتوان پالوویچ چخوف

آنتون چخوف ,
95,000 تومان
رفتیم بیرون سیگار بكشیم هفده سال طول كشید

رفتیم بیرون سیگار بكشیم هفده سال طول كشید

نویسندگان معاصر روس ,
38,000 تومان
کافکا در کرانه

کافکا در کرانه

هاروکی موراکامی ,
95,000 تومان
دست بردن زیر لباس سیب

دست بردن زیر لباس سیب

محمد صالح‌ علاء ,
25,000 تومان
Some text some message..