× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

جادوی کرانه

مروری بر کتاب کافکا در کرانه نوشته‌ی هاروکی موراکامی

زهرا یوسفی

پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

shorter-link Save Story
کافکا در کرانه هاروکی موراکامی

کتاب کافکا در کرانه که به کافکا در ساحل نیز معروف است و  از بهترین کتاب‌های معاصر ادبیات ژاپن به شمار می‌رود.

کافکا در کرانه یک کاوش عمیق معنوی در زندگی و انتخاب‌هایی‌ست که انجام می‌دهیم. داستانی زیبا در مورد نیاز به رها کردن و بیرون رفتن از واقعیت. شیوه‌ی نوشتن موراکامی بسیار جذاب است. او می‌تواند یک دقیقه در مورد سرنوشت صحبت کند  سپس آن را رها کرده و در لحظه‌ی دیگر درباره‌ی نقص وجودی انسان صحبت کند. شاید در ایتدا گیج‌کننده باشد؛ اما وقتی حرف‌های او را غربال می‌کنید، می‌توانید او را کاملا درک کنید؛ اما نمی‌توانید احساسات درون خود را به زبان بیاورید.

این کتاب به قلم هاروکی موراکامی نوشته شده است. هاروکی موراکامی توانسته است این کتاب را به شکل جذاب و منحصر به فردی خلق کند. او یک اثر متفاوت منتشر کرده است. با خواندن این اثر وی می‌توانید با ادبیات غنی ژاپنی مواجه شوید. البته که این اثر نه تنها در کشور ژاپن بلکه در سراسر دنیا با استقبال زیادی مواجه شد و تحسین نویسندگان بزرگ را برانگیخت. کافکا در کرانه در سال 2002 برای بار نخست منتشر شد و از همان ابتدا فروش بسیار بالایی داشت.

هاروکی موراکامی نوشتن را به خواب دیدن تشبیه می‌کند و این اثر، تشبیه وی را به واقعیت تبدیل کرده است. کتاب کافکا در کرانه چونان خواب خوشی برای خوانندگان است که پس از اتمام کتاب، آن‌ها را دوباره و دوباره به بازخوانی وا می‌دارد.

موراکامی در کتاب خود، دو شخصیت اصلی خلق کرده است که داستان‌ها و افکار آن‌ها را به موازات هم پیش می‌برد. او به نوعی این دو شخصیت را مکمل هم ساخته است و خلأ داستانی هر کدام را با دیگری پر کرده است. این کار نیاز به ذکاوت و حساسیت  بالایی دارد که گویا موراکامی به خوبی از عهده آن برآمده است. در فصل‌های فرد داستان شخصیت اول رمان به نام کافکا روایت می‌شود. کافکا در خود احساس تشویش می‌کند و  در پانزده سالگی از خانه فرار می‌کند. فرار او یک رفتار عادی مانند  رفتار دیگر نوجوانانی نیست که به دلیل خیال‌های خام خانه را ترک می‌کنند. او به دنبال مادر و خواهر خود و برای فرار از نفرین‌های شوم این تصمیم را گرفته است. بالاخره پس از اتفاقاتی او پناهگاهی در یک کتابخانه می‌یابد و در آن سکنی می‌‌گزیند. روزگار او با خواندن ترجمه‌ای از کتاب هزار و یک شب می‌گذرد. پس از مدتی پلیس ارتباطی بین کافکا و یک قتل حس می‌کند و ماجرا پیچیده تر می‌شود. فصول زوج در مورد پیرمردی به نام ناکاتا است. ناکاتا رفتارهای عجیبی دارد که کمی دور از درک بقیه است. ناکاتا برای دوران پیری خود تصمیم گرفته است که به دنبال گربه‌های گمشده بگردد. بین او و گربه ها رابطه سحرآمیزی وجود دارد. در ادامه پیرمرد وارد مسیر عجیبی می‌شود و داستان به اوج جذابیت خود می‌رسد.

موراکامی از فرهنگ ژاپن در نوشتن داستانش بهره برده است و آن را با مهارت بالایی در بطن داستان جای داده است.

این کتاب در سبک رئالیسم جادویی نوشته شده است. رئالیسم جادویی طرفداران مخصوص به خود را دارد و برای هر سلیقه‌ای جذاب نیست اما کافکا در کرانه این قاعده را شکسته و این سبک را برای هر نوع سلیقه جذاب ساخته است.

 

پیرمردی در حال غذا دادن به گربه و نوجوانی دیدن نقشه سفر
کافکا در کرانه

کافکا در کرانه کتاب تقریبا طویلی است و  670 صفحه دارد. با این که کتاب صفحات به نسبت زیادی دارد اما به هیچ وجه خسته کننده نیست و مخاطب را با خود همراه می‌کند.

از نقاط قوت این کتاب می‌توان به تشبیهات جذاب نویسنده اشاره کرد. موراکامی ارایه‌های ادبی را به خوبی به کار برده و به اصطلاح قطعات پازل را در نهایت دقت چیده است.

کافکا در کرانه مانند هر کتاب دیگری نقدهایی نیز با خود همراه داشته است. بسیاری از افراد پس از خواندن این کتاب کمی گیج شده‌اند و به درستی آن را درک نکرده‌اند. کار جالبی که این نویسنده انجام داده این است که به بیش از هزار و دویست سوال  خوانندگان در خصوص کتاب پاسخ داده و قطعه‌های گمشده داستان در مغز آنان را روشن کرده است.

تخیل در این کتاب حرف اول را می‌زند. این موضوع هم یکی از هنرهای نویسنده است نویسنده تخیل شما را به خوبی در دست گرفته و آن را به بازی می‌گیرد. کتاب‌های کمی وجود دارند که بتوانند تا این حد با تخیل شما بازی کنند و آن را قلقلک دهند.

ترجمه این اثر بر عهده گیتا گرکانی بوده است. او با استاندارد و کیفیت بالایی ترجمه را به اتمام رسانده  و در نهایت ترجمه کامل و درخشانی تحویل مخاطبان داده است. ترجمه کتاب کاملا ساده و روان است و خبری از لغات پیچیده و گنگ نیست.

می توان از کتاب کافکا در کرانه  نه تنها به عنوان یک کتاب ارزشمند بلکه یک اثر هنری ماندگار در سبک خود نام برد و قلم نویسنده را ستود.

کافکا در ساحل

کافکا در ساحل

نویسنده: هاروکی موراکامی ناشر: نگاه قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 75,000 تومان

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

گربه های آدم خوار

گربه های آدم خوار

هاروکی موراکامی ,
35,000 تومان
بهترین داستان های کوتاه آنتوان پالوویچ چخوف

بهترین داستان های کوتاه آنتوان پالوویچ چخوف

آنتون چخوف ,
95,000 تومان
رفتیم بیرون سیگار بكشیم هفده سال طول كشید

رفتیم بیرون سیگار بكشیم هفده سال طول كشید

نویسندگان معاصر روس ,
38,000 تومان
کافکا در کرانه

کافکا در کرانه

هاروکی موراکامی ,
95,000 تومان
دست بردن زیر لباس سیب

دست بردن زیر لباس سیب

محمد صالح‌علاء ,
25,000 تومان
Some text some message..