× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی زیر ۶۰۰ گرم ۱۵ هزار تومان و بالای ۶۰۰ گرم ۲۳ هزار تومان، در صورتی که مبلغ اضافه‌ای بابت پست با هزینه پاکت یا کارتن دریافت شده باشد به شما برگشت داده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله از طریق تلفن یا پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خود شماست.
  • سفارشات پستی به غیر از روزهای پنج شنبه و جمعه و تعطیلات رسمی حداکثر ظرف 1 روز کاری تحویل پست داده خواهد شد.
تماس با پشتیبانی از ساعت 10 صبح-4 بعدظهر به غیر از پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها و روزهای تعطیل. گفتگوی آنلاین تمام روزهای از ساعت 10 صبح تا 10 شب.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

سقراط؛ دشمن دموکراسی

یادداشتی در معرفی کتاب «محاکمه‌ی سقراط» اثر ایزیدور استون

مهرداد اصیل

دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

shorter-link Save Story
 کتاب محاکمه سقراط

ایزیدور ف.استون (I.F. Stone) نشان می‌دهد، اختلافات اساسی "فلسفی" بین سقراط و اکثریت مردم هم دوره‌اش وجود داشت. سقراط انسان‌ها را مانند گله‌ای گوسفند می‌دانست که برای اداره شان به پادشاه (چوپان) احتیاج دارند؛ اما مخالفانش انسان‌ها را قادر به خودمدیریتی می‌دانستندسقراط مباحثات و مناظرات زیادی در شهر با افرادی برگزار می‌کرد که خود را سوفسطایی می‌دانستند و این مناظرات تاجایی پیش رفت که او را خطرناک می‌خواندند و می‌ترسیدند که مایه‌ی رسوایی و گمراهی جوانان شود. سقراط معتقد بود که حقیقت واحد است و هر کسی می‌تواند به آن دست یابد؛ اما دیگران برعکس او معتقد بودند حقیقت می‌تواند متفاوت باشد و هرکس با توجه به حواس خود می‌تواند حقیقت‌ را دگرگون ببیند و این بینش فلسفی سقراط باعث شد که نام خود را در دنیای فلسفه جاودان کند و پای ثابت داستان‌های فلسفی باشد.. نیویورک تایمز این کتاب را از لحاظ عقلانی بسیار تکان دهنده توصیف می‌کند.

محاکمه‌ی سقراط در واقع اعادۀ حیثیت دموکراسی آتنی است در مقابل سقراط و نویسندگانی که در طول قرون در باب محاکمه و مرگ او نوشته‌اند، از این رو این کتاب با اغلب کتاب‌ها و مقالاتی که دراین‌باره نوشته شده تفاوت دارد و تیزهوشی نویسنده در این داستان به خوبی قابل رؤیت است. 

نویسندۀ محاکمه‌ی سقراط، ایزیدور فین‌استاین استون، روزنامه‌نگار خوشنام و شناخته شدۀ امریکایی است که بیشتر شهرتش را مدیون گزارش‌های تحقیقی‌ای است که در میانۀ قرن بیستم نوشته بود. او در دانشگاه پنسیلوانیا فلسفه خواند و در سال‌های 1953 تا 1971 هفته‌نامۀ آی اف استون را منتشر کرد. پس از آنکه به دلیل بیماری آی اف استون را تعطیل کرد، به مطالعۀ آزادی فکر در تاریخ پرداخت و ناگزیر به یکی از اولین خاستگاه‌های آزادی فکر و بیان رسید.

ایزیدور استون روزنامه نگار آمریکایی

استون حدوداً هفتاد ساله بود که برای طرحی که در سر داشت مطالعاتش را آغاز کرد و سرانجام تنها توانست به بخشی از آن بپردازد: ماجرای مرگ و محاکمه‌ی سقراط. کتاب محاکمه‌ی سقراط نتیجۀ بررسی‌های اوست. استون در این راه کوشید زبان یونانی بیاموزد و به سرچشمه‌های اصلی تاریخ یونان دست یابد.گفتنی است که نوشتن کتاب محاکمه‌ی سقراط حدود ده سال به طول انجامید و نویسنده در زمانی طولانی تلاش کرد تا با بینشی عمیق‌تر به تحلیل و بررسی یونان و فلسفه‌ی یونان بپردازد، به همین دلیل در کتاب تلقی‌های بسط‌یافته‌تری از برخی اصطلاحات یونانی می‌بینیم.

این محقق و نویسنده‌ی برجسته  صحنه‌ی محاکمه‌ی سقراط را یکی از جذاب‌ترین لحظات رویارویی فلسفه و جهل می‌داند که باید هرکسی به آن بیندشید و درباره‌ی آن بداند.او نوشتن این کتاب را وظیفه‌‌ای می‌خواند که بر دوش اوست و سعی کرده تا به بهترین شکل درباره‌ای آن بنویسد. استون در پی شناخت سقراط تاریخی و علت محاکمۀ او از چهار منبع دربارۀ سقراط بهره برده است: رساله‌های افلاطون، خاطرات سقراطی کسنوفون، کمدی ابرها آریستوفان و خرده‌اشارات ارسطو به سقراط در آثارش. استون می‌کوشد ماجرای محاکمه را در بستر تاریخی آن بسنجد. پس منابع دست اول دیگری نیز در کار او مورد استفاده قرار گرفته‌اند، از جمله تاریخ جنگ پلوپونزی، هلنیکا و... به همین دلیل این کتاب یکی از کامل‌ترین و بهترین کتاب‌ها در نوع خودش است. 

محاکمه سقراط

محاکمه سقراط

نویسنده: ایزیدور ف.استون ناشر: اختران قطع: شمیز،رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 38,000 تومان

سقراطی که از طریق رسالۀ دفاعیۀ افلاطون می‌شناسیم «به سبب پند دادن همشهریانش به فضیلت» محاکمه شد، اما استون با کمک خاطرات سقراطی کسنوفون ادعا می‌کند که محاکمه‌ی سقراط بیش از هر چیز به دلیل تقابل او با دموکراسی آتنی بود. استون اختلاف سقراط و جامعۀ آتن را بر سر سه سؤال اساسی فلسفی می‌داند: «نخستین و اساسی‌ترین عدم توافق بر سر سرشت جامعه‌ی بشری بود. آیا جامعۀ بشری پولیس–شهر آزاد– بود؟ یا چنان که سقراط می‌گفت، گلّه بود؟» سقراط دانش را معادل فضیلت می‌دانست و دانش را دست‌نیافتنی. تعریف فضیلت در واقع دومین سؤال فلسفی مورد اختلاف بود. خصومت سقراط با سوفسطائیان که مدعی آموختن دانش بودند، از همین اختلاف نظر برمی‌آمد. در هشتمین فصل کتاب استون به بحث دربارۀ سومین اختلاف می‌پردازد. سقراط معتقد بود کمال روح در گرو کناره‌گیری شهروندان از سیاست است. این درست خلاف نظر آتنیان بود.

استون محاکمه‌ی سقراط را در 399 ق‌م در سایۀ «سه زمین‌لرزه» تحلیل می‌کند. این سه زمین‌لرزه در واقع به تلاش‌های طبقۀ اشراف برای برانداختن دموکراسی و استقرار حکومت جباران اشاره دارد. سقراط که به وضوح حکومت دموکراسی را برنمی‌تافت البته هرگز در توطئه‌های جباران و اشراف شرکت نکرده بود و حتی با آن‌ها همدل نبود، اما برخی از نزدیکان او مانند کریتیاس و خاریکلس از جمله توطئه‌گران بودند. از این رو دموکراسی آتن که هنوز تحت تأثیر وقایع 404 و 402 ق‌م بودند، می‌کوشد از جلوی تأثیرات مخرب سقراط را کم کند. استون در بخش دوم کتاب نکاتی از جلسۀ دادگاه و مرگ سقراط را بررسی می‌کند. از جمله اینکه چطور در دفاعیۀ افلاطون نقش آنیتوس، یکی از شاکیان سقراط، کمرنگ است، و چطور سقراط برای تبرئۀ خود در دادگاه اقدامی نکرد و برعکس، کوشید سخت‌ترین عاقبت را برای خود رقم زند.


محاکمه‌ی سقراط اولین بار در 1989 منتشر شد و توجه بسیاری را برانگیخت. ترجمۀ فارسی آن را انتشارات اختران به قلم علی‌اکبر مهدیان در سال 1397 منتشر کرد.

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

تاریخ فلسفه ی راتلج (جلد 1)

تاریخ فلسفه ی راتلج (جلد 1)

سی سی. تایلور ,
ناموجود
گفتار در بندگی خود خواسته

گفتار در بندگی خود خواسته

اتین دولابوئسی ,
ناموجود
فلسفه مدرن فرانسه

فلسفه مدرن فرانسه

رابرت ویكس ,
55,000 تومان
ذهن اخلاقی (چگونه طبیعت فهم خوب و بد را پدید آورد؟)

ذهن اخلاقی (چگونه طبیعت فهم خوب و بد را پدید آورد؟)

مارك هاوزر ,
120,000 تومان
تاریخ فلسفه ی‎ راتلج (جلد 2)

تاریخ فلسفه ی‎ راتلج (جلد 2)

دیوید فورلی ,
ناموجود
Some text some message..