× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
با توجه به تعطیلی 2 آبان سفارشات پستی که از تاریخ 28 مهرماه ثبت خواهد شد، 3 آبان تحویل پست داده خواهد شد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

درباره خدا، پوچی و اخلاق

مروری بر کتاب برادران کارامازوف نوشته‌ی فئودور داستایوفسکی

مهران سیاح

دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰

shorter-link Save Story
نقاشی از لئونید پاسترناک

اگر قرار باشد تنها یک کتاب با خودم به جزیره‌ای دور دست ببرم؛ بی شک انتخاب من برادران کارامازوف است.

برادران کارامازوف آخرین و مهم‌ترین اثر فئودور داستایوفسکی است. بسیاری این کتاب را بهترین رمان جهان می‌دانند و در مدح، شرح و توضیح آن مقالات بسیار زیادی نوشته‌اند. نویسندگان و متفکران بزرگی چون زیگموند فروید، فرانتس کافکا، مارتین هایدگر، ویتکنشتاین، ویلیام فاکنر، فریدریش نیچه، ارنست همینگوی، ژان پل سارتر و غیره تحت تاثیر این رمان بوده‌اند.

برادران کارامازوف ماجرای مرد فاسدی به نام فئودور کارامازوف است که از دو زن خود چهار فرزند دارد و هر چهار فرزندش را رها کرده است. سه پسر او دیمیتری، ایوان و آلیوشا و پسر چهارمش اسمردیاکوف است. قهرمان این رمان آلیوشا است که هیچ کار خارق العاده‌ای نمی‌تواند انجام بدهد!

کارامازوف هیچ حس مسئولیت و تعهدی نسبت به فرزندانش ندارد و بیشتر مشغول کار‌های عبث است. او به شدت درگیر فساد و بی‌اخلاقی شده است. دیمیتری فرزند ارشد کارامازوف تقریبا راه پدرش را پیش گرفته است. او هم شخص فاسد و خوشگذرانی است و به شدت از پدرش متنفر است. دیمتری زندگی بسیار دشواری دارد و از کودکی تا هجده سالگی پدرش را نمی‌بیند. او در نهایت وارد مدرسه نظامی می‌شود و برای مدت کوتاهی به عنوان افسر مشغول به کار می‌شود. دیمیتری نماد رنج و تراژدی است.

ایوان فرزند دوم این خانواده از هم پاشیده است. او شخصیت منحصر به فردی دارد و با وجود مشکلات زیادی که در زندگی‌اش وجود دارد همواره به دنبال بیشتر یاد گرفتن است. ایوان اعتقادش به خدا را از دست داده و  نماد شکاکیت است. بسیاری ایوان را نماد عصیان علیه خدا می‌دانند. او در خانواده فئودور نقش مهمی دارد و می‌توان گفت بزرگ معنوی این خانواده است.

فرزند سوم این خانواده آلیوشا است. او برای پالایش و آرامش روحش وارد یک صومعه می‌شود و دوران کودکی و نواجوانی‌اش در این صومعه می‌گذرد. او با پدر روحانی صومعه به نام زوسیما زندگی می‌کند و هر دو احترام خاصی برای هم قائل هستند. آلیوشا به خدا معتقد است و بار‌ها تلاش می‌کند تا شکاکیت ایوان را از بین ببرد.

فئودور داستایوفسکی نویسنده کتاب برادران کارامازوف

فرزند چهارم از برداران کارامازوف اسمردیاکوف است. او نیز شخصیت بسیار مهمی است اما نقش کم رنگ‌تری در طول داستان دارد. اشاره بیشتر به شخصیت اسمردیاکوف احتمالا باعث لو رفتن داستان می‌شود.

سرانجام این خانواده برای حل مشکلاتی که دارند دور هم جمع می‌شوند. دیمیتری معتقد است که پدرش ثروت آن‌ها را بالا کشیده و سال‌های زیادی را به عیاشی و بطالت گذرانده است؛ درحالی که فرزندانش در سخت‌ترین شرایط ممکن زندگی کرده‌اند. آلیوشا و ایوان کمی تساهل پذیر‌تر هستند و سعی می‌کنند با گفتگو مشکلاتشان را حل کنند. بخش زیبا و جذاب برادران کارامازوف از میان این گفتگو‌ها خلق شده است.

تقریبا نیمی از جلد اول برادران کارامازوف مربوط به زندگی پسران فئودور است. با توجه به دشواری کتاب حتما این بخش را با دقت زیادی مطالعه کنید. مفاهیم فلسفی و تعدد شخصیت‌ها در بخش نخست جلد اول احتمالا کمی سرگیجه آور باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم بخش خانواده کوچک نازنین و جمع ناجور را با دقت بیشتری بخوانید.

اهمیت برادران کارامازوف در داستان پردازی آن نیست. این کتاب دارای درون مایه‌های فلسفی، الهایاتی، اخلاقی و اجتماعی بسیار زیادی است. بخش قابل توجهی از مشکلات انسان مدرن را در تجربی‌ترین و عینی‌ترین شکل آن مطرح می‌کند. انسان‌هایی را به تصویر کشیده است که درگیر عمیق‌ترین رنج‌ها و شدید‌ترین تردید‌‌ها هستند. علاوه بر این موارد برادران کارامازوف کتابی درباره نهیلیسم روسی است. پوچی یکی از دورن مایه‌های اصلی این کتاب است که در قالب جملات قصار و یا کنش شخصیت‌ها به تصویر کشیده شده است.

مطالعه برادران کارامازوف بسیار دشوار است؛ چرا که شما باید نزدیک به هزار صفحه کتاب را مطالعه کنید. علاوه بر این درون مایه فلسفی این اثر به دشواری آن افزوده است. توصیه می‌کنیم در صورتی که با آثار فلسفی آشنایی ندارید به هیچ وجه مطالعه برادران کارامازوف را آغاز نکنید. در صورتی که اصرار به مطالعه این کتاب دارید بهتر است ابتدا دیگر آثار داستایوفسکی مانند ابله و جن زندگان را مطالعه کنید.

برادران كارامازوف (2 جلدی)

برادران كارامازوف (2 جلدی)

نویسنده: فیودور داستایفسکی ناشر: ناهید قطع: گالینگور,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 190,000 تومان

توصیه می‌شود برای مطالعه این کتاب، انتخاب یک ترجمه مناسب است. ترجمه علیقلیان و صالح حسینی برتری قابل توجهی نسبت به دیگر مترجمان دارند. البته این کتاب هنوز از زبان روسی ترجمه نشده است. بین این دو ترجمه علیقلیان ترجمه روان‌تری دارد؛ اما ترجمه صالح حسینی از زیبایی‌های ادبی بیشتری برخوردار است.

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

برادران کارامازف (۲ جلدی)

برادران کارامازف (۲ جلدی)

فیودور داستایفسکی ,
165,000 تومان
یک اتفاق مسخره

یک اتفاق مسخره

فیودور داستایفسکی ,
ناموجود
جنایت و مکافات

جنایت و مکافات

فیودور داستایفسکی ,
85,000 تومان
جنایت و مکافات

جنایت و مکافات

فیودور داستایفسکی ,
122,500 تومان
همزاد

همزاد

فیودور داستایفسکی ,
27,000 تومان
Some text some message..