× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

جین آستن یا «بانو»

جین آستن: مروری بر زندگی و آثار

زهرا یوسفی

دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰

shorter-link Save Story
جین آستن نویسنده انگلیسی

ورود به عرصه‌ی نویسندگی در عصر حاضر برای زنان چندان با سختی و فشار همراه نیست؛ اما قبل از قرن بیستم شرایط مساعدی برای آنان وجود نداشت و نسبت به مردان راه سخت‌تری را می‌پیمودند. مقبولیت آن‌ها بسیار پایین بود و شرایط اجتماعی، به سادگی مجال پیشرفت نمی‌داد. گرچه تعداد نویسندگان خبره‌ی زن در قرن‌های گذشته بسیار کم‌تر از مردان بود؛ اما همان تعداد اندک نویسندگان زن، در پس شرایط سخت روزگارشان پیشین آثار بی‌بدیلی از خود به یادگار گذاشتند. یکی از بهترین نویسندگان زن، جین آستن نام دارد که در تاریخ شانزده دسامبر 1775 چشم به جهان گشود. او در جنوب شرقی کشور انگلیس متولد شد و شش خواهر و برادر دیگر نیز داشت. پدر وی کشیش بود و از کودکی فرزندانش را با تعالیم مسیح و آیین این دین آشنا کرد. پس از آن‌که پدرش از کار بازنشسته شد تصمیم گرفتند به شهر باث مهاجرت کنند و روزگار خود را در آن شهر بگذرانند. تنها چهارسال پس از  نقل مکان، پدر خانواده از دنیا رفت و پس از آن این شهر را ترک کردند. آن‌ها تا سال 1809 در چندین شهر مستقر شدند و در نهایت تصمیم گرفتند که در شهر همپشر به صورت دائمی زندگی کنند.

پرتره از جین آستن توسط نقاش بریتانیایی اوزیاس همفری
پرتره‌ای از جین آستن توسط نقاش بریتانیایی اوزیاس همفری

جین آستن از کودکی شیفته‌ی نوشتن بود و این کار برایش آرامش وافری به همراه داشت. هرگز از مطالعه دست نمی‌کشید و هر چه آثار بیشتری می‌خواند روحش بیشتر با ادبیات عجین می‌شد. جین در نوجوانی شروع به نوشتن کرد و اعتماد به نفس، استعداد و پشتکار خوبی داشت. او هنگام نوشتن روح زنانه‌ی خود را به قلم می‌کشید. آثار او سرشار از احساسات تلخ و شیرین است که بدون هیچ پرده و واسطه‌ای بیان می‌شود و خواننده را درگیر خودش می‌کند. زندگی زنان و نحوه‌ی رویارویی آن‌ها با احساسات مختلف، مشکلات متفاوت و معضلات جامعه همیشه برایش جالب توجه و جذاب بود و به وفور در آثار خود به آنان پرداخته است. بعضی تصور می‌کنند این نویسنده داستان‌‌هایش را در سبک رمانتیک نوشته است؛ اما خیلی از منتقدان در رمانتیک خواندن آثار جین آستن مردد‌اند؛ او سبک و سیاق خودش را دارد و بسیار منحصر به فرد عمل کرده است. جین آستن سعی کرده از جریان فکری غالب فاصله بگیرد و از زوایای جدید به جامعه نگاه کند. این موضوع باعث بیشتر محبوب شدن آثارش و نحوه‌ی تفکرش شده است. 

بهترین کتاب‌های جین آستن

این نویسنده‌ی بزرگ چهار کتاب خود را هنگامی منتشر کرده که در قید حیات بود و دو کتاب دیگر نیز از او به یادگار مانده که پس از مرگ در دسترس خوانندگان قرار گرفته است. تمام کتاب‌های او طرفداران خاص خودش را دارد؛ اما از پرفروش‌ترین و بهترین کتاب‌هایش می‌توان به غرور و تعصب، عقل و احساس و اِما اشاره کرد.

کتاب غرور و تعصب

معروف‌ترین و پرمخاطب‌ترین کتاب جین آستن رمان غرور و تعصب است. این کتاب به بیشتر زبان‌های زنده‌ی دنیا ترجمه شده و در دسترس بسیاری قرار دارد. نویسنده کتاب غرور و تعصب در سال 1796 در سن بیست و یک سالگی نوشت؛ اما این کتاب در سال 1813 به چاپ رسید. ناشران بسیاری از چاپ کتاب سر باز زدند و آن را مقبول نمی‌دانستند؛ اما سرانجام با کوشش نویسنده پس از هفده سال موفق به چاپ و انتشار آن شد در حالی‌که در آن شرایط هم نام او را در کتاب قید نکردند و به جای نوشتن نام نویسنده از کلمه‌ی (یک خانم) استفاده کردند. این اثر باعث حیرت و تحسین بسیاری از بزرگان ادبیات شد که او این‌چنین قلم ورزیده‌ای در آن سن داشته و بسیار قوی ظاهر شده است. نویسنده بهترین کتاب خود را غرور و تعصب می‌داند و جایگاه ویژه‌ای برای آن قائل است.

غرور و تعصب

غرور و تعصب

نویسنده: جین آستین ناشر: جامی قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 95,000 تومان

با اقتباس و الهام‌گیری از این کتاب، فیلم‌های زیادی ساخته شد که بسیاری از آنان در تاریخ سینما ماندگار شدند و همچنان محبوب باقی مانده‌اند.

فیلم غرور و تعصب (2005) با بازی کیرا نایتلی و متیو مک فادین
فیلم غرور و تعصب (2005) با بازی کیرا نایتلی و متیو مک‌فادین

داستان این کتاب درمورد خانواده‌ی بنت است. مادر خانواده زنی سطحی‌نگر است که در تلاش است تا مَردی مناسب برای دخترانش پیدا کند و رفتار‌های ناپسند و زننده‌ای دارد. پدر خانواده دانا و اهل مطالعه است؛ اما کاری جهت بهبود زندگی‌اش انجام نمی‌دهد و تنها به کتاب‌خواندن علاقه دارد. آن‌ها پنج دختر به نام‌های جین، الیزابت، مری، کیتیا و لیدیا دارند. جین و الیزابت که خواهران ارشد هستند نسبت به دختران دیگر سنجیده‌تر و شایسته‌تر رفتار می‌کنند. دختر وسط خانواده‌ی بنت که مری نام دارد از چهره‌ی زیبایی برخوردار نیست. او سعی‌ می‌کند برای ارتقای خودش ساز زدن بیاموزد و مهارت کسب کند. دو خواهر کوچک‌تر به نام کیتیا و لیدیا ناپخته‌تر هستند و گاهی باعث آزار می‌شوند. در روستای آن‌ها یک مهمانی عمومی برگذار می‌شود که همگی در آن دعوت‌اند. در همسایگی خانواده‌ی بنت مردی مرفه از طبقه‌ی بالای جامعه به نام چارلز بینگلی زندگی می‌کند که به همراه دوستش دارسی در جشن حضور دارند. دختران روستا از این جشن خوشحال هستند چرا که تصور می‌کنند ممکن است بتواند دل چارلز بینگلی را بربایند و بتوانند با او ازدواج کنند. چارلز بینگلی در مراسم شیفته‌ی جین می‌شود و تصمیم به نامزدی با او می‌گیرد. در مراسم آقای دارسی نسبت به الیزابت کم محلی می‌کند و با او رفتار زننده‌ای دارد. این امر موجب نفرت الیزابت نسبت به دارسی می‌شود‌؛ اما دارسی حس می‌کند که به الیزابت علاقه پیدا کرده است و پیشامدهای غیرمنتظره‌ای رخ می‌دهد. داستان غرور و تعصب مانند دیگر رمان‌های عاشقانه یک‌نواخت و تکراری نیست و با اتفاق‌های غیرمنتظره‌ی داستان با یک کتاب نو روبه روییم. گرچه قدمت این داستان مربوط به سال‌ها پیش است؛ اما همچنان با خواندن آن می‌شود عشق و شور آن‌را حس کرد و به قرون گذشته سفر کرد. شهرت کتاب غرور و تعصب جهانی است و بسیار مورد توجه واقع شده است.

غرور و تعصب

غرور و تعصب

نویسنده: جین آستین ناشر: نی قطع: گالینگور,رقعی نوع جلد: گالینگور قیمت: 72,000 تومان

کتاب عقل و احساس

کتاب عقل و احساس نیز یکی از بهترین کتاب‌های جین آستن است که یک‌سال پیش از رمان غرور و تعصب در سن 20 سالگی نویسنده نوشته شده است. او در ابتدا تصمیم گرفت نام کتاب را الینور و ماریان بگذارد اما درنهایت نام عقل و احساس را برگزید. وی تلاش زیادی کرد تا این کتاب را نیز به ناشران معرفی کند و حق چاپ داشته باشد؛ اما تمامی آن‌ها دست رد به سینه‌ی صاحب اثر زدند. او که چاره‌ای مقابل خود نمی‌دید کتاب را درسال 1811 با هزینه‌ی شخصی خودش و با نام مستعار به چاپ رساند که پس از یک‌سال به چاپ دوم رسید.

عقل و احساس

عقل و احساس

نویسنده: جین آستین ناشر: نی قطع: گالینگور,رقعی نوع جلد: گالینگور قیمت: 58,000 تومان

بر اساس این کتاب‌ نیز فیلم‌های متعددی بر پرده‌ی سینما رفت که با فروش زیادی رو به رو شد و رسانه‌های تلوزیونی نیز چند سریال بر اساس آن ساختند.

فیلم عقل و احساس (2005) با بازی اما تامپسون، هیو گرانت، آلن ریکمن، کیت وینسلت و…

نویسنده یک خواهر بسیار نزدیک داشت که به هم علاقه‌ی زیادی داشتند و هنگام نوشتن عقل و احساس با برداشت‌های خواهرانه‌ای که داشت سعی کرد رمان را به بهترین و طبیعی‌ترین شکل بنگارد. رمان درباره‌ی دوخواهر به نام الینور و ماریان است و نویسنده یکی را نماد عقل و دیگری را نماد احساس می‌داند. هرکدام از این خواهران رفتار متفاوتی در زندگی عاشقانه‌ی خود دارند و  همین موضوع روابط آن‌ها بسیار متفاوت نشان می‌دهد. الینور سعی دارد عاقبت اندیش رفتارکند و با عقل و منطق خود پیش برود و از افراط و بی‌احتیاطی نفرت دارد. ماریان نقطه‌ی مقابل خواهر خود است و با احساس خود تصمیم می‌گیرد و در احساسات خود غرق است. پدر ماریان و الینور به نام هنری دشوود، از همسر اول خود پسری به نام جان داشت و حاصل ازدواج دوم او ماریان و الینور بود. او قبل از مرگش اموال خود را به دست پسرش می‌سپارد و به او گوش‌زد می‌کند که در قبال همسردوم و دخترانش مسئول است و وظیفه‌ی تامین احتیاجات آن‌ها را به عهده دارد. پس از آن‌که پدر خانواده از دنیا می‌رود جان به همراه همسر و فرزندش به خانه‌ی پدری می‌رود و در آن‌جا ماندگار می‌شود. همسر دشوود و دخترانش دیگر صاحب اصلی خانه نیستند و اوضاع خوبی ندارند. برادرِ همسر جان به نام ادوارد که به دیدن خواهر و خواهرزاده‌اش می‌آید با الینور آشنا شده و دل به او می‌دهد. پس از مدتی همسر دشوود و الینور و ماریان مجبور می‌شوند آن‌ خانه را ترک کنند و با این اتفاق بین الینور و ادوارد جدایی می‌افتد. پس از نقل مکان ماریان با مردی به نام ویلوبی آشنا می‌شود. این دو وارد یک رابطه‌ی پرشور می‌شوند اما دیری نمی‌گذرد که باز هم مجبور به نقل مکان شده و ماریان نیز از معشوقش دور می‌شود. 

زندگی این دو خواهر روایت‌ کننده‌ی رفتار‌های عاشقانه به دو زبان متفاوت است. با خواندن کتاب و داستان زندگی این دو خواهر به طوری روشن متوجه تقابل نیروی عقل و احساس خواهید شد. این دو حس گاهی چنان در مقابل هم قرار می‌گیرند و متفاوت عمل می‌کنند که از تصور خارج است. این نویسنده به طور ضمنی و ناآشکار روابط مبتنی بر عقل و احساس را در مقابل هم آورده تا داستان به شکل پند و اندرز در نیاید و خواننده نیز به خوبی قادر به تحلیل باشد. 

نویسندگان زیادی از سبک نگارشی این کتاب در نوشته‌های خود الهام گرفته‌اند و آن‌ را روان و هوشمندانه می‌خوانند. به عقیده‌ی آن‌ها جین آستن نویسنده‌ای باهوش و سرشار از احساسات بود که می‌دانست در کدام قسمت کتاب از عقل و منطق بنویسد و در کدام قسمت احساس را ارجح قرار دهد. 

کتاب اِما

اما رمانی فوق‌العاده از جین آستن است که در آن باز هم به زنان و احساسات آن‌ها پرداخته و سعی کرده تا یک راوی تمام عیار باشد. بی‌راه نیست اگر بگوییم جین آستن می‌تواند در یک موضوع هزاران نگاه داشته باشد. گرچه زنان موضوع دیگر رمان‌های او هستند؛ اما کسی نمی‌تواند رما‌ن‌هایش را هم‌تراز هم بداند و هر کدام از داستان و پیکربندی مجزا و شگفت‌انگیزی برخورداراند. صاحب اثر تلاش چندانی  برای جلب ترحم و توجه خواننده نسبت به شخصیت اصلی داستان نکرده است. او می‌خواسته که هنگام خواندن کتاب، اجازه دهیم که احساسات واقعی ما رشد و نمو کند و در آن دخالتی نداشته است.

شخصیت اصلی داستان، اِما وودهاوس نام دارد و برعکس رمان‌های معمول نویسنده که درمورد زنان است زنی فقیر و بی‌چیز نیست و روزگار چندان سختی نداشته، برعکس زنی ثروتمند و از طبقات بالای جامعه است و چهره‌ی گیرایی دارد. نکته‌ی دیگری که باعث جذابیت اِما می‌شود هوش زیاد اوست. اِما می‌تواند به خوبی اتفاقات را تحلیل کند و در زمان‌های حساس، واکنش مناسب نشان دهد. او بیست و یک سال دارد و بسیار کنجکاو است و هوش بالایش سبب شده تا جسارت بالایی داشته باشد. اِما خواهر و شوهرخواهری به نام ایزابلا و جان نایتلی دارد. یک اتفاق باعث می‌شود تا اِما تصور کند که می‌تواند زوج‌ها را به هم وصل کند و بین آن‌ها رابطه ایجاد کند. اعتماد به نفس بالای اِما باعث شده تا این فکر بیشتر در ذهنش ریشه بگیرد و به خودش مطمئن‌تر شود. از طرفی اِما وقت آزاد زیادی دارد و کنجکاوی سرشارش نیز مزید بر علت می‌شود که تصمیم بگیرد برای شخصی به نام هریت اسمیت همسر خوبی پیدا کند. هریت اسمیت دوست نزدیک اِما است. یک روستایی ساده به نام رابرت مارتین شیفته‌ی هریت است و اِما او را شوهر مناسبی برای هریت نمی‌بیند پس در قدم اول تصمیم می‌گیرد تا مهر هریت را از قلب رابرت بیرون کند و شخصی به نام التون را برایش در نظر گرفته است. اِما فیلیپ التون را مناسب‌ترین شخص برای هریت می‌داند؛ اما آقای التون شیفته‌ی اِما می‌شود. بااین‌حال درخواست‌های اِما را مبنی بر خوشحال کردن هریت قبول می‌کند. دلیل تلاش‌های اِما وودهاوس در ابتدا شاید خامی جوانی و غرورش در مقابل هوش زیادش باشد‌؛ اما کم کم اِما خود را گم کرده و باعث پیشامدهای زیادی می‌شود. ایراد او در این است که نمی‌داند چگونه اتفاقات اطراف خود را کنترل و پیش‌بینی کند و پا را از حد فراتر نگذارد.

اما

اما

نویسنده: جین آستین ناشر: نی قطع: گالینگور,رقعی نوع جلد: گالینگور قیمت: 76,000 تومان

رمان اِما جذاب، روان و خواندنی است و به کسانی که به تازگی شروع به کتابخوانی کرده‌اند نیز توصیه می‌شود. نثر آسان و داستان جذاب کتاب می‌تواند مشوق شروع کتابخوانی باشد.

مرگ جین آستن

از این نویسنده در دوران زندگی‌‌اش نتوانست آن‌طور قدردانی نشد که شایسته‌ی آن بود و جامعه جایگاه او را درک نکرد. با وجود مشکلات زیادی که سر راه او وجود داشت هرگز دست از تلاش نکشید و در نوشتن هرکتاب سعی ‌کرد با نوآوری و آموختن چیز‌های جدید داستانی قوی‌تر خلق کند و چیزهای بیشتری فرابگیرد. گرچه او نتوانست به چشم خود تأثیرش در ادبیات و جامعه را ببیند؛ اما دو قرن بعد به حدی آثار او ارزشمند شناخته شد که تصویرش را بر اسکناس‌ها‌ی ده پوندی چاپ کردند تا از قلم گیرا و آموزه‌هایی سپاس‌گزاری کنند که برجای نهاده است. آستن زندگی طولانی نداشت و در سن چهل و یک‌سالگی از دنیا رفت. نظریه‌های مختلفی درباره‌ی علت مرگ او وجود دارد برخی تصور می‌کنند که به یک بیماری مسری مبتلا شد و برخی دیگر معتقدند که فشار‌های عصبی او به مرور بر جسمش نشسته و او را متلاشی کرد؛ اما همه‌ی این‌ها حدس و گمان است. هیج دلیل موجه و محکمه پسندی درباره‌ی علت مرگش وجود ندارد.

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

نورثنگر ابی

نورثنگر ابی

جین آستین ,
50,000 تومان
ازدواج

ازدواج

جین آستین ,
15,000 تومان
منسفیلید پارک

منسفیلید پارک

جین آستین ,
80,000 تومان
بیلی باتگیت

بیلی باتگیت

ادگار لارنس دکتروف ,
50,000 تومان
Some text some message..