× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

کدام کتاب‌های داستانی معاصر امیدبخش هستند؟

چه کتاب­‎هایی بخوانیم تا امید به جریان زندگی ما برگردد؟

نویسنده مهمان

سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸

shorter-link Save Story
داستان های امیدبخش

سوال: من کتاب‌­های زیادی می­‎خوانم اما بیشتر آن­ها درآخر ناامیدکننده از آب درمی‌آيد. گاهی هم در زندگی به کتاب‌هایی امیدوارکننده نیاز دارم. آیا کتاب­‎هایی از داستان معاصر برای امیدبخشی به من وجود دارند؟

سوال از: بی‌نام، بیولوژيست، ۲۳ ساله، سیاتل، واشنگتن

پاسخ از: الکس پرستون، نویسنده و منتقد

کدام کتاب های داستانی معاصر امیدبخش هستند؟

شاید سؤال شما واکنشی به اوضاع سیاسی سهمگین، از هم گسیختگی‌ها و ترکش‌هایی است که ما را احاطه‌ کرده‌اند. در حال حاضر سیلی از کتاب‌هایی که شما خواستار آن هستید به راه افتاده است. انگار همه ما دیگر دنبال خاطرات فلاکت‌بار یا کتاب‌های مهیجی مثل دختر گم‌شده نیستیم. کتاب‌هایی می‌خواهیم که راهنمای ما باشند و به ما بگویند که در این دنیا تنها نیستیم یا حتی ما را امیدوار کنند. جنبشی که «آپ لیت»[1] نام دارد از چند کتاب پرفروش سال‌های اخیر سرچشمه می‌گیرد یعنی کتاب‌های سفر غریب هارولد فرای اثر ریچل جویس و مرد صد ساله‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد، اثر یوناس یوناسون، هر دو داستان افراد سالخورده‌ای است که به دستاوردهای خارق‌العاده‌ای می‌رسند و با دقت روی مرزی میان احساسات سرشار و سانتی‌مانتالیسم پای می‌گذارند. کتاب جویس گزینۀ بهتری برای شروع است.

کتاب سفر غریب هارولد فرای درمورد پیرمردی ترسو و بزدل است. او هیچ‌وقت برای داشتن یک زندگی هیجان‌انگیز و به دور از روزمرگی تلاشی نکرده و به خودشناسی نرسیده است. گره‌های ذهنی او بیش از هرکسی است و نمی‌تواند شخصیت منسجم و محکمی داشته باشد؛ اما با دریافت یک نامه زندگی این پیرمرد زیر و رو می‌شود. سعی می‌کند از گذشته‌ی خود دور شود و راهی متفاوت پیش بگیرد. ریچل جویس با این هدف سفرغریب هارولد را نوشته تا امید را به افرادی تزریق کند که ناامید هستند و انگیزه‌ی برای تغییر و خودشناسی ندارند و بگوید برای شروع این مسیر هیچ‌وقت دیر نیست. کتاب مرد صدساله‌ای که از پنجره فرار کرد برخلاف کتاب سفر غریب هارولد همراه با طنز است و داستان زندگی سالمندی به نام آلن است که در سن صدسالگی در یک خانه‌ی سالمندان زندگی می‌کند. او در مرز تولد صدسالگی‌اش تصمیم می‌گیرد از آسایشگاه بگریزد و زندگی جدیدی داشته باشد. یوناس یوناسن به خوبی خط داستانی کتاب را پیش برده و به بهترین شکل طنز داستان را مدیریت کرده است. 

سفر غریب هارولد فرای

سفر غریب هارولد فرای

نویسنده: ریچل جویس ناشر: افراز قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 42,000 تومان

مرد صد ساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد

مرد صد ساله ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد

نویسنده: یوناس یوناسن ناشر: نیلوفر قطع: شومیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 39,000 تومان

در ارتباط با همین موضوع، گیل هانیمن ملکۀ فعلی آپ لیت است. کتاب  الینور آلیفنت کاملاً خوب است از او داستان لذت‌بخش تنهایی و بی‌قاعدگی، عشق و دوستی است.

این کتاب تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های معاصر شده است چرا که امید را در قلب خواننده زنده می‌کند. الینور الیفنت دختری است که اطرافیانش کمکی به رشد درونی‌اش نکرده اند و حتی گاه او را سرکوب کردند. این موضوع باعث شده تا الینور هیچ‌گاه به توسعه فردی خود اهمیت ندهد و نتواند ارتباط درست و مؤثر با دیگران برقرار کند. حلاجی حرف‌هایی که می‌زند برایش سخت است و نمی‌داند در چه موقع چه سخنی بگوید و به همین خاطر دچار مشکلات زیادی می‌شود تا این‌که اتفاقاتی زندگی او را تغییر می‌دهند و او را وارد مسیری می‌کنند که شایسته‌ی اوست. کتاب الینور الفنت کاملا خوب است در حدود چهارصد صفحه نوشته شده است و نشر آموت آن را منتشر کرده است.

 علاوه بر این پیشنهاد می­‎کنم نگاهی به این کتاب‌ها هم بیندازید: چگونه زمان را نگه داریم[2]، اثر زیبای مت هاگ، دختری در ترجمه[3] اثر فوق‌العاده جین کوک و کتاب آل کندی، ملهم از شازده کوچولومار کوچولو[4].

الینور آلیفنت کاملا خوب است

الینور آلیفنت کاملا خوب است

نویسنده: گیل هانیمن ناشر: آموت قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 55,000 تومان

آخرین کتابی که معرفی می‌کنم، لینکلن در باردو اثر جورج ساندرز است، کتابی که به نظر موضوعی غم‌انگیز دارد، مرگ پسر رئیس‌جمهور، اما نگذارید این موضوع حواستان را پرت کند. این کتاب با شگفتی، بخشش و همدلی، رنج دل را تسکین می‌دهد.لینکلن در باردو که در برخی ترجمه‌ها از آن با نام لینکلن در برزخ یاد می‌شود داستانی متفاوت با دیگر کتاب‌های معرفی شده دارد. این کتاب از تاریخ و موضوعات این‌چنینی بهره گرفته است و بر اساس آن چندین فیلم نیز ساخته شده است.

لینکلن در برزخ

لینکلن در برزخ

نویسنده: جورج ساندرز ناشر: ستاك قطع: شمیز،رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 59,000 تومان

●        چگونه زمان را نگه داریم

کتاب چگونه زمان را نگه داریم که با نام چگونه زمان را متوقف کنیم نیز منتشر شده است رمانی با موضوعی نو و جذاب است. این کتاب درباره‌ی مردی به نام تام هازارد است. او به لندن برگشته و قصد دارد به عنوان معلم تاریخ تدریس را شروع کند. تام خود را چهل و یک ساله معرفی می‌کند و دلباخته‌ی یک معلم می‌شود؛ اما این عشق ممنوعه است چرا که تام درباره‌ی سنش دروغ گفته و چندقرن زندگی کرده است و در این بین مشکلاتی عجیب و غریب رخ می‌دهد. داستان بکر این کتاب تبدیل به نقطه قوتش شده و خبر از ذهن خلاق مت هاگ می‌دهد. اگر به کتاب‌های فانتزی علاقه دارید خواندن این کتاب به شما توصیه می‌شود. این کتاب از جنبه‌ی دیگری به امید داشتن می‌پردازد و بسیار سرگرم کننده و دلنواز است.


منبع: گاردین


[1] Up Lit-کتاب‌های داستانی با رویکرد مثبت به زندگی.

[2] How to Stop Time

[3] Girl in Translation

[4] The Little Snake

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

الینور آلیفنت کاملا خوب است

الینور آلیفنت کاملا خوب است

گیل هانیمن ,
55,000 تومان
مردی به نام اوه

مردی به نام اوه

فردریك بكمان ,
30,000 تومان
هیچ كس مثل تو مال این جا نیست

هیچ كس مثل تو مال این جا نیست

میراندا جولای ,
35,000 تومان
پیرزن دوباره شانس می آورد

پیرزن دوباره شانس می آورد

کترینا اینگلمن سوندبرگ ,
31,000 تومان
پیرزنی که تمام قوانین را زیر پا گذاشت

پیرزنی که تمام قوانین را زیر پا گذاشت

کترینا اینگلمن سوند برگ ,
35,000 تومان
Some text some message..