لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

حمد خدا همه‌چیز را داریم

مروری کوتاه بر کتاب سه روز به آخر دریا از نشر اطراف

کامیار صلواتی

دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸

Save Story
 کتاب سه روز به آخر دریا

اگر تجربۀ سفر زیارتی از چشم یک زن اشرافی قاجاری برای‌تان جذاب است، سه روز به آخر دریا را بخوانید. شاهزاده خانم، راوی سفرنامه، زن حاکم طبس است و روزی از آن شهر راه می‌افتد تا به زیارت مکه و مدینه برود. سه روز به آخر دریا شرح سفر اوست.

شاهزاده خانم در این سفر همراهانی دارد که شاید مهم‌ترین‌شان «آقا» ست (که خانم است!). او از طبس به سمت نایین و اردستان راه می‌افتد، به کاشان و قم می‌رسد، و از طریق کنگاور، کرمانشاه و بالاخره قصر شیرین از مرزهای ایران خارج می‌شود. پس از گذر از کاظمین و بصره، در بوشهر سوار کشتی می‌شود و از آن‌جا مستقیماً به جده و سپس مکه و مدینه می‌رود. در بازگشت نیز به صورت زمینی از کربلا دیدن می‌کند و سپس به ایران می‌آید. اقامت شاهزاده خانم در کربلا البته طولانی مدت‌ است، زیرا خانواده‌ی او در کربلا ساکن‌اند.

اگر به چشم یک منبع تاریخی به این سفرنامه نگاه کنیم، با دریایی از نکات تاریخی جالب توجه رو­به‎­رو می‌شویم. از جملۀ آن‌ها می­‎توان به جایگاه و نحوۀ زیست زنان اشرافی در آن دوران، مشکلات و خطرات سفر، ابزار رایج سفر، سوغاتی‌های هر شهر و منطقه، راه‌ها و مسائل سفر، غذاها، فضاهای معماری، وضعیت شهرها و مسائل زنان آن دوره آشنا شد. همچنین اصطلاح­‎های جالب‌توجهی در این متن یافت می‌شود که می‌تواند دانش تاریخی خواننده را وسیع‌تر کند؛ از جمله «لنگ کردن»، «قرنتین»، «سرحمام»، «فرسنگلاخ» و...

نحوۀ تصحیح و بازنویسی این سفرنامۀ تاریخی هم در قیاس با سفرنامه‌هایی که از سوی ناشران تخصصی تاریخ منتشر می‌شود متفاوت است. برای مثال مصحح –نازیلا ناظمی- کتاب را به چهار فصل تقسیم کرده یا نام کتاب برگزیدۀ اوست. با وجود این، کتاب با دو ضمیمۀ مفید، یکی «اصطلاحات و کلمات دشوار» و دیگری «فهرست اشخاص» همراه شده است.

سه روز به آخر دریا

سه روز به آخر دریا

نویسنده: نازیلا نظامی ناشر: اطراف قطع: شمیز،جیبی نوع جلد: شمیز قیمت: 34,000 تومان

در حقیقت، سه روز به آخر دریا از سفرنامه‌/خاطرات معدود و البته متقدمی است که در دوران قاجار از زبان یک زن نوشته شده و به بیان و بازگویی تجربه ‎­های فردی او می‌پردازد. در این‌ کتاب به طرزی استثنایی «سوژگی» زن معنا یافته است و ما با خواندن این سفرنامه از دغدغه‌ها، ذهنیت‌ها، نظرات و اعتقادات یک زن اشرافی باسواد مطلع می‌شویم.

به طریق مشابه، با خواندن این سفرنامه می‌توان با شفافیت و وضوح بیشتری دریافت که زنان قاجاری –دست‌کم زنان اشرافی- چه می‌کرده‌اند و چگونه می‌اندیشیده‌اند. در عین حال خواندن این سفرنامه نباید ما را به این تصور اشتباه بیندازد که زنان قاجاری واقعاً چنین وضعیتی داشته‌اند. فراموش نباید کرد که شاهزاده خانم هم «شاهزاده» خانم است –یعنی نوۀ فتحعلی‌شاه-، هم با دربار ارتباط دارد، هم همسر حاکم طبس است و هم سواد خواندن و نوشتن دارد. او حتی در جایی از سفرنامه‌اش از شک و تردیدی که به اعتقاداتش پیدا می‌کند می‌نویسد؛ امری که حتی نوشتن پنهانی‌اش در آن دوره از سوی یک زن جسورانه است. بماند که او این شک‌ را با دیگران نیز در میان می‌گذارد. از همین روست که شاهزاده خانم و کاروانش به هر جا که می‌رسند قدر و منزلت می‌بینند و با امکانات گوناگون از آن‌ها استقبال می‌شود: «ما را بردند عرشه. عرشه قیمت مخصوصی دارد. زن‌های حاجی‌های دیگر هم هستند. تمام این زن‌ها امروز معطل‌اند، بی‌ آب و نان که مردهاشان از بس گرفتارند فرصت نمی‌کنند سر به عیال‌شان بکشند، مگر ما که حمد خدا همه‌چیز را داریم».


مروری بر سه‌گانه سفرنامه‌ی حج زنان قاجاری را در آوانگارد بخوانید.


نازیلا نظامی، سه روز به آخر دریا ، چاپ سوم، نشر اطراف

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب‌های پیشنهادی

فیلم کوتاهی درباره دیگران

فیلم کوتاهی درباره دیگران

محسن آزرم
78,000 تومان
دیدار اتفاقی با دوست خیالی و هشت جستار دیگر از آدام گاپنیک

دیدار اتفاقی با دوست خیالی و هشت جس...

آدام گاپنیک
40,000 تومان
مصائب من در حباب استارت آپ

مصائب من در حباب استارت آپ

دنیل لاینز
ناموجود
سه روز به آخر دریا

سه روز به آخر دریا

نازیلا نظامی
34,000 تومان
تقدیم به گلرخ، با عشق و نفرت

تقدیم به گلرخ، با عشق و نفرت

سیامک گلشیری
78,000 تومان
به زیر مقنعه

به زیر مقنعه

بنفشه حجازی
75,000 تومان
پیاده ها

پیاده ها

جان لوییس, اندرو آیدین
80,000 تومان
فراروایت در ارباب حلقه ها

فراروایت در ارباب حلقه ها

مری آر. بومن
15,000 تومان
قهوه استانبول نیکو می سوزد

قهوه استانبول نیکو می سوزد

علی اكبر شیروانی
ناموجود
مجله کتاب روزآروز شماره ۱

مجله کتاب روزآروز شماره ۱

علی اكبر شیروانی
80,000 تومان
مثبت

مثبت

پیج راول, الی بنجامین
34,000 تومان
استیو جابز غلط کرد با تو (خاطرات یک کپی رایتر درون پایه)

استیو جابز غلط کرد با تو (خاطرات یک...

آزاده رحیمی
32,000 تومان
Some text some message..