لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

تا جنون فاصله‌ای نیست

مروری بر کتاب «معمای آقای ریپلی» نوشته‌ی «پاتریشیا های‌اسمیت»

رها بینا

چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

shorter-link Save Story
کتاب معمای آقای ریپلی

 «معمای آقای ریپلی» تلاش نفس‌گیر «پاتریشیا های اسمیت» در خلق رمانی پلیسی است و چیزی بیش از آن. اگر غالب داستا‌ن‌های نوشته شده در این ژانر، روایت‌گرِ مجرمانیست که از کم‌اقبالی، گرفتار کارآگاهی زیرک با شم قوی می‌شوند و خواننده بی‌تابانه انتظار لحظه‌ی نابِ کشف حقیقت را می‌کِشد، این قصه فضایی برای تنفس به مجرم می‌دهد و از رونمایی نکردن از کارآگاهِ همیشه خبره، ابایی ندارد.  
 
  ریپلی بیست و پنج ساله باهوش است و خودش هم این را می‌داند. فقیر است و باور دارد این وضعیت برای جوان مستعدی چون او، منصفانه نیست. در حالی که به صورت مخفیانه زندگی می‌کند و از نخستین برگ کتاب، گریز او از پلیس بر خواننده آشکار می‌گردد، با پیشنهادی وسوسه‌انگیز برای ترک نیویورک و سفر به ایتالیا رو‌به‌رو می‌شود. این اتفاق، آغاز فرار او از شهر و از گذشته‌ای را مهیا می‌کند که دیریست تاب­شان را ندارد.

  های‌اسمیت با انتخاب نثری بی‌تکلف، دردِ بی‌خویشتنیِ ضدقهرمان خود را نشانه می‌رود و به مدد این هدف‌گیری، موفق به همراه کردن خواننده با اضطراب و حیرانیِ ریپلی جوان می‌شود. در طول داستان از تصمیمات هوشمندانه‌ی او به وجد می‌آییم، سرگشتگی‌اش را درک می‌کنیم و می‌خواهیم یکبار هم که شده ذهنی درخشان‌تر از ذهن مجرمِ دوست‌داشتنی قصه برای به دام انداختن او یافت نشود. نویسنده در یک سوم ابتدایی داستان، خواننده را غافلگیر کرده و در باقی کتاب، او را در برزخ تعلیق با ریپلی سهیم می‌کند. نثر عمدتاً یکنواخت داستان، یادآور پرونده‌ی بیماران روانیست و مورد ریپلی، پرونده‌ای باز برای بررسی عملکرد نورون‌های یک انسان.

  های‌اسمیت با نگارش این کتاب، موفق به دریافت جایزه‌ی طومار پلیسی‌نویسان آمریکا و جایزه‌ی بزرگ ادبیات پلیسی فرانسه شد. هیچکاک از اولین اثر او با عنوان «بیگانگان در قطار» فیلمی به همین نام ساخت. تام ریپلی نیز توانست در دو اثر سینمایی با نام‌های «ظهر ارغوانی» و «آقای ریپلی با استعداد» به پرده‌ی نقره‌ای راه پیدا کند. با حفظ کلیت داستان، هر دو فیلم در نقاطی راه دیگری از کتاب پیش گرفته‌اند. آنچه اما از تمامی این‌ها به یاد می‌ماند به تصویر کشیدن جنون و نبوغیست که هیچ یک را از دیگری خلاصی نیست؛ ریپلی خسته‌ است و حقیقتِ زندگی او هم حقیقتیست خسته.

معمای آقای ریپلی

معمای آقای ریپلی

نویسنده: پاتریشیا های اسمیت ناشر: طرح نو قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 70,000 تومان


پاتریشیا های اسمیت، معمای آقای ریپلی، چاپ دوم ،مترجم فرزانه طاهری ، نشر طرح نو

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

معمای هویدا

معمای هویدا

عباس میلانی ,
ناموجود
دریا سالار شناور

دریا سالار شناور

آگاتا کریستی ,
ناموجود
آخرین روز یک محکوم | نشر چشمه

آخرین روز یک محکوم | نشر چشمه

ویکتور هوگو ,
58,000 تومان
بیست دقیقه در منهتن

بیست دقیقه در منهتن

مایکل سورکین ,
85,000 تومان
بر باد رفته (دو جلدی)

بر باد رفته (دو جلدی)

مارگارت میچل ,
180,000 تومان
Some text some message..