لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه‌ی ارسال پستی تا ۲ کیلو‌گرم ۳۰٫۰۰۰ تومان تا ۳ کیلوگرم ۵۵٫۰۰۰ تومان از ۴ کیلوگرم بالاتر ۷۵٫۰۰۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

به هر حال، ما به شیوه‌های مختلف حواس خودمان را پرت می‌کنیم

بخشی از کتاب «چگونه رنج بکشیم» اثر کریستوفر همیلتون

نویسنده مهمان

چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷

shorter-link Save Story
چگونه رنج بکشیم

تهی بودن زندگی

انسان‌ها، از آن‌جا که خیلی تشنه‌اند، حس می‌کنند مرکز هستی‌شان به‌نوع پوچ و تهی است – همان‌طور که وقتی گرسنه‌اند حس می‌کنند که شکم‌شان خالی است. جانسون این حس را «تهی بودن زندگی» توصیف کرد. البته بدیهی است که افراد از لحاظ روانی به یک اندازه در مقابل این تهی بودن حساس نیستند و به شیوه‌ای یکسان با آن برخورد نمی‌کنند، اما همه ما کمابیش بی‌قراریم و دائما دنبال چیزی می‌گردیم تا با آن زندگی‌مان را پُر کنیم. این گفته فیلسوف فرانسوی، بلزپاسکال، مشهور است که انسان‌ها به این دلیل بدبخت هستند که نمی‌توانند به تنهایی در یک اتاق آرام بگیرند. اگر تلاش کنند که تنها در یک اتاق آرام بگیرند، تهی بودن زندگی را دقیقا درک می‌کنند، حس می‌کنند ظرف‌هایی خالی‌اند که نمی‌توانند خالی بودن‌شان را تحمل کنند. درنتیجه ما تمام مدت می‌خواهیم حواس خودمان را پرت کنیم. نیاز داریم که زمان‌مان را پر کنیم. از چشم‌اندازی فوق‌العاده تاریک و یاس‌آور – مثلا همین دیدگاه پاسکال – تمام کارهای انسان اساسا شکلی از پرت کردن حواس هستند، تلاشی برای اینکه خودمان را از شر حس تهی بودن خلاص کنیم. اما حتی اگر از این چشم‌انداز هم نگاه نکنیم، باز نمی‌توانیم انکار کنیم که بسیاری از فعالیت‌های انسان اشکالی از پرت کردن حواس هستند، در معنایی که مدنظر پاسکال است.

شاید بهترین نمونه حواس‌پرت کردن خودخواسته در عصر مدرن در اغلب موارد استفاده از فناوری‌‌ای باشد که احاطه‌مان کرده است – تلویزیون، فیلم، اینترنت، تلفن همراه و غیره. این فناوری‌، علی‌رغم اینکه در بسیاری از موقعیت‌ها مفید ا ست، فوق‌العاده حواس‌پرت‌کن است. فناوری مدت زمانی را پر می‌کند که در صورت فقدان فناوری زمان خالی می‌بود – یعنی همان حس تهی بودن که تجربه می‌کنیم – بعد از شکل وسیله درمی‌آید و خودش هدف می‌شود. به بیان دیگر، این فناوری‌ها به‌شدت اعتیادآورند. مثلا من خودم این اعتیاد را در دانشجویانم می‌بینم که به محض تمام شدن کلاس گوشی‌های تلفن همراه‌شان را چک می‌کنند تا ببینند پیام یا تماسی داشته‌اند یا نه. چنین فناوری‌ای این حس را به آن‌ها القاء می‌کند که هرگز تنها نیستند، که هرگز مجبور نیستند با تهی بودن‌شان مواجه شوند. اما این حس به‌طور قطع عمدتا توهمی بیش نیست.

به هر حال، ما به شیوه‌های مختلف حواس خودمان را پرت می‌کنیم، و شاید بتوان گفت که مشکلات جوامع امروزی – اعتیاد به مواد مخدر و الکل، قمار، فربهی، پورنوگرافی و غیره – در واقع تلاش‌هایی‌اند برای پر کردن فضای تهی‌ای که تسخیرمان کرده است.

شیوه دیگرِ بیان این معضل این است که بگوییم دنیا نسبت به ما بی‌تفاوت است. معتاد شدن به چیزی درواقع یعنی تلاش برای این‌که چیزی از دنیا بکَنیم، دنیا را مجبور کنیم که نسبت به ما واکنشی نشان دهد، که بی‌اعتنایی‌اش را از بین ببریم.

چگونه رنج بکشیم

چگونه رنج بکشیم

نویسنده: کریستوفر همیلتون ناشر: هنوز قطع: شمیز,جیبی نوع جلد: شمیز قیمت: ناموجود


کریستوفر همیلتون، چگونه رنج بکشیم، چاپ ،مترجم سما قرایی ، نشر هنوز

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

چگونه روشنفکر شویم

چگونه روشنفکر شویم

نیک کولاکوفسکی ,
87,000 تومان
چگونه با کودکم رفتار کنم

چگونه با کودکم رفتار کنم

استفن گاربر ,
85,000 تومان
مدیریت زمان (چگونه هر هفته ۱۰ ساعت به وقت خود بیفزایید)

مدیریت زمان (چگونه هر هفته ۱۰ ساعت به وقت خود بیفزایید)

دیوید لوئیس ,
28,000 تومان
هر روز پنجشنبه است (چگونه هفت روز هفته را شاد باشید)

هر روز پنجشنبه است (چگونه هفت روز هفته را شاد باشید)

جوئل اوستین ,
ناموجود
من چگونه اروین یالوم شدم

من چگونه اروین یالوم شدم

اروین د. یالوم ,
ناموجود
Some text some message..