× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی زیر ۶۰۰ گرم ۱۵ هزار تومان و بالای ۶۰۰ گرم ۲۳ هزار تومان، در صورتی که مبلغ اضافه‌ای بابت پست با هزینه پاکت یا کارتن دریافت شده باشد به شما برگشت داده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله از طریق تلفن یا پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خود شماست.
  • سفارشات پستی به غیر از روزهای پنج شنبه و جمعه و تعطیلات رسمی حداکثر ظرف 1 روز کاری تحویل پست داده خواهد شد.
تماس با پشتیبانی از ساعت 10 صبح-4 بعدظهر به غیر از پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها و روزهای تعطیل. گفتگوی آنلاین تمام روزهای از ساعت 10 صبح تا 10 شب.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

«احساس پیری» چه جور حسی است؟

بخشی از کتاب «چگونه پیر شویم» اثر آن کارف

نویسنده مهمان

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

shorter-link Save Story
آن کارف

پیری چیست؟

اگر از ما بخواهند به شیوه تداعی آزاد[1] درباره پیری صحبت کنیم، بیشترمان درباره چین‌و‌چروک، کفش‌های راحتی و آلزایمر و چیزهایی از این قبیل حرف می‌زنیم؛ اما این‌ها کاملا گمراه‌مان می‌کنند، چون در این صورت انگار بالا رفتن سن را با کهنسالی یا بیماری اشتباه گرفته‌ایم. درواقع همه ما از لحظه تولد در حال پیر شدن هستیم، و می‌توان گفت تولد مسبب پیری است. مسلما بدون تولد پیر شدن امکان‌پذیر نیست. به محض آن‌که پیر شدن را فرایندی در نظر بگیرید که طی چرخه زندگی روی می‌دهد و در حال حاضر برای همه ما با هر سنی که داشته باشیم در حال روی دادن است، از چشم‌اندازی متفاوت به آن می‌نگرید. این چشم‌انداز با چشم‌انداز معمول متفاوت است که در آن ما جوانیم و بعد ناگهان به شکلی جادویی، به محض این‌که به آستانه معینی می‌رسیم (بیست‌و‌پنج، سی، چهل یا پنجاه سالگی، به میل خودتان انتخاب کنید)، یک باره به دوران «پیری» منتقل می‌شویم.

خلاص شدن از شرّ این دیدگاه از آن روی دشوار است که به لحاظ فرهنگی پا گرفته است. مطمئنا به همین دلیل است که بیشتر جوانان آرزو می‌کنند بزرگ‌تر شوند. آن‌ها بالاتر رفتن سن را با آزادیِ انجام دادن کارهایی که در حال حاضر از انجام دادنش منع می‌شوند مربوط می‌دانند. کِی می‌شود بتوانم تا ساعت ده بیدار بمانم؟ چه وقت اجازه دارم تنهایی به فستیوال موسیقی بروم؟ بی‌تابم زودتر هجده‌ساله شوم و دیگر خرید نوشیدنی برایم غیرقانونی نباشد.

وقتی جوانید بزرگ‌تر شدن به معنای آزاد شدن از قید استبداد والدین است. این‌که بتوانید برای خودتان تصمیم بگیرید و کنترل بیشتری بر زندگی خود داشته باشید. وقتی بچه‌اید بالا رفتن سن موجب رشد توانایی‌های‌تان مثل راه رفتن و حرف زدن، نوشتن و استدلال کردن می‌شود که به آن‌ها به عنوان راهی به سوی استقلال افتخار می‌کنید. جشن تولدی که در آن فریاد می‌زنید: «بالاخره وقتش رسید!» قبلا در بیست و یک سالگی بود، ولی حالا هجده‌سالگی است.

چگونه پیر شویم

چگونه پیر شویم

نویسنده: آن کارف ناشر: هنوز قطع: شمیز،جیبی نوع جلد: شمیز قیمت: 24,000 تومان


[1] - روشی در روان‌کاوی که در آن ؟؟، هر آنچه به ذهنش خطور می‌کند بیان می‌کند (free-association). 

آن کارف، چگونه پیر شویم، چاپ دوم ،مترجم مهرناز شیرازی اصل ، نشر هنوز

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

پیرمرد و دریا | نشر نگاه

پیرمرد و دریا | نشر نگاه

ارنست همینگوی ,
28,500 تومان
شکسپیر و شرکا

شکسپیر و شرکا

جرمی مرسر ,
43,500 تومان
پیرمرد و دریا | نشر خوارزمی

پیرمرد و دریا | نشر خوارزمی

ارنست همینگوی ,
ناموجود
Some text some message..