لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

میل بی‌نهایت قدرتمندی در انسان از چه نشات می‌گیرد؟

مروری بر کتاب انسانیت: تاریخ اخلاقی سدۀ بیستم نوشته‌ی جاناتان گلاور

نسرین ریاحی‌پور

سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

Save Story
کتاب انسانیت

این کتاب منشأ نسل کشی را ملی گرایی شدید و سیستم های اعتقادی سختگیرانه می داند و فیلسوفان اخلاق را به چالش می کشد تا نظریه های خود را آزمایش کنند و دریابند که آیا ممکن است به جلوگیری از کشتار جمعی در آینده کمک کنند؟ اما در نهایت امیدواری می دهد که می توانیم از گذشته درس هایی بیاموزیم ، استانداردهای اجتماعی و جهانی خود را بالا ببریم و از تکرار قرن بیستم در قرن بیست و یکم خودداری کنیم.

به غیر از دلایل ظاهری علاقۀ انسان به جنگ دلایل آزاردهنده تری نیز هست . این دلایل، دیدن مرگ از نزدیک، هیجان کشتن و نابود کردن و حس جنسی قدرتمندی است که با همه‌ی این عوامل مرتبط است. جنگ برای مردان، نزدیکترین چیز به احساس زایمان در زنان است : ورود به عرصۀ قدرت زندگی و مرگ. جنگ هم‌چون بالا زدن گوش‌ه­ای از پردۀ کائنات و سرک کشیدن به پشت آن است ".[1]

انسانیت: تاریخ اخلاقی سدۀ بیستم [2] همان‌گونه که از نامش برمی‌­آید به میزان پایبندی بشر به اخلاقیات می­‌پردازد. کتاب با زبانی ساده و دلچسب از امید واهی فیلسوفان و متفکران پیش از قرن بیست و سال‌­های ابتدایی آن به حرکت رو به جلوی انسان در زمینۀ اخلاق می‌گوید و ناامیدی جهان در انتهای این قرن. همه می‌­دانند که قتل عام‌­ها و جنگ­‌ها در دوران مورد نظر آن چنان گسترده بود که هرگز از خاطرۀ تاریخ زدوده نخواهد شد. در این کتاب گرچه خواننده با مجموعه­‌ای از رویدادها و تاریخ‌ها مواجه می­‌شود اما  کتابی تاریخی نمی‌خواند؛ بلکه مسئلۀ اصلی  ریشه‌یابی وقایعی است که تصویر می‌­شود. می توان از زبان آدم­‌هایی که تجربه زیستۀ خود را به عنوان قربانی و یا قربانی کننده بیان می­‌کنند و اجازه می‌­دهند درون­شان دیده شود، امیال و خواسته‌­های موجود انسانی را بیشتر شناخت. 

جاناتان گلاور در این کتاب از انگیزه­‌های انسان به شرارت، جنگ، کشتار و... پرده بر می‌­دارد. او در ابتدا دیدگاه متفکران گوناگون را مطرح می­‌کند و سپس قصۀ آدم‌­هایی را می­‌گوید که اندیشه­‌های به ظاهر رهایی بخش مانند: کمونیسم و نازیسم زندگی شان را نابود کرده است و گروهی دیگر را نیز معرفی می­‌کند: کسانی که تنها تماشاگرانی آزاد بوده­‌اند و با سکوت خود در حالی که زندگی روزمره شان را ادامه می­‌دادند به زوال انسانیت یاری می‌­رساندند.

« در این شکی نیست که با خود آگاه شدن خواستِ حقیقت، اخلاق نیز از این پس رو به نابودی می‌رود. این نمایش بزرگ در صد پرده که برای دو سدة آینده اروپا رقم زده شده است، ترسناک‌ترین و پرسش‌انگیز‌ترین و ‌ای بسا نویدبخش‌ترین نمایش‌هاست.»[3]

انسانیت: تاریخ اخلاقی سده‌ی بیستم با وجود مباحث فلسفی و جامعه شناسانۀ خود، برای عموم قابل فهم است. متن روان کتاب و لطافت داستان­‌های تلخ آن به کتاب های داستان می‌­ماند و بسیاری می‌­توانند از پس خوانش آن همزمان که می آموزند، لذت ببرند. 

انسانیت: تاریخ اخلاقی سده بیستم

انسانیت: تاریخ اخلاقی سده بیستم

نویسنده: جاناتان گلاور ناشر: آگه قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: ناموجود


[1] - (گلاور ۱۳۹۲ : - ۱۱۴- 115)

[2] - جاناتان گلاور، انسانیت: تاریخ اخلاقی سدۀ بیستم، چاپ پنجم،مترجم افشین خاکباز، نشر اگه

[3] - فریدریش نیچه، تبارشناسی اخلاق

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب‌های پیشنهادی

انسان بی نقص

انسان بی نقص

مایکل سندل
75,000 تومان
انسان خداگونه

انسان خداگونه

یووال نوح هراری
ناموجود
انسان خردمند

انسان خردمند

یووال نوح هراری
ناموجود
تاریخ فلسفه ی‎ راتلج (جلد 4)

تاریخ فلسفه ی‎ راتلج (جلد 4)

ج.اچ.آر. پارکینسون
ناموجود
تاریخ نو اعترافات و مکالمات

تاریخ نو اعترافات و مکالمات

ماریا لوسیا جی, برک پالارس
50,000 تومان
Some text some message..