لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

چه کسی می‌تواند چنین بی دریغ دوست بدارد؟

مروری کوتاه بر شب ­‌های روشن نوشته‌ی فیودور داستایوفسکی

نسرین ریاحی‌پور

شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸

Save Story
کتاب شب های روشن

کتاب شب­های روشن داستانی عاشقانه است اما آن چنان اخلاق و انسانیت در آن موج می‌­زند که در یادآوری آن، بزرگ منشی قهرمان مرد نخستین چیزی است که به خاطر می‌­آید. انسانی که می‌­تواند بی دریغ دوست بدارد و در تنهایی همیشگی­‌اش خوشبختی برای دیگران آرزو کند. این قهرمان بخشنده که به یقین برخاسته از روح قدرت مند فیودور داستایوفسکی ست، دوست می‌­دارد، محبت می­‌کند، پناه می­‌دهد و رها می­‌کند. او در حالی که بسیاری را در شهر خود می‌­شناسد با هیچ کس آشنا نیست. هر روز که سر کار می رود زنی که روی نیمکت پارک نشسته است برایش سر تکان می­‌دهد، اما همه چیز همین جا پایان می‌­یابد و بیش از آن پیش نمی­‌رود. تنها دوستان او کتاب‌­ها هستند و کلامش شباهتی به گفتگوی عامیانۀ مردم ندارد.

این مرد جوان در شبی که تنها به خانه باز می­‌گردد، دختری گریان را می­‌بیند و آشنایی آن دو آغاز می‌­شود. کلام  شاعرانۀ قهرمان در کلام ساده و روان  دختر می‌­آمیزد و داستان پیش می‌­رود. در حالی که دختر به او پند می‌­دهد که نباید دلبستۀ او شود و این گونه توصیف‌های نویسندۀ جوان که هنوز سختی تبعید به سیبری را تجربه نکرده است، روایتی لطیف از یک رابطۀ عاطفی می‌­سازد.

شب­‌های روشن با دغدغۀ مهر و دوستی نگاشته شده و با پیوند دو طبقۀ انسانی و نمایش تقابل میان آن­‌ها، شرایط طبقۀ نخبۀ مطرود جامعه را تصویر می­‌کند. شاید از آرزوی نویسنده برای آمیختن با جامعه سخن می­‌گوید و نشان می‌­دهد که دانش چگونه بر حاملان خود حصاری می­‌کشد تا نتوانند از لذت های روزمرۀ انسانی بهره­‌مند شوند و خاطر نشان می کند این گروه چگونه بی آنکه خود سودی از جامعه کسب کنند، بدان منفعت می‌­رسانند. از سوی دیگر ناتوانی و بی تجربگی فرهیختگان را در برقراری ارتباط با جامعه مطرح می­‌کند که اهرم مهم پیشرفت هر اجتماعیست. مرد جوان در جایی از کتاب می­‌گوید که در خاطراتش زندگی می­‌کند و این می‌­تواند اشاره ای باشد به جهان انتزاعی روشنفکران و دوری آن‌­ها از میدان زندگی و کاربردی کردن دانش‌­شان. 

همچنین قهرمان که گویی هزاران بار از خلال داستا‌ن‌­هایی که خوانده، زندگی کرده، دریافته است، بخشش و سخاوت ارزش‌­های نجات‌بخش بشر هستند و از خلال روایت و عمل شیرین خود می­‌خواهد یادآوری کند که بیشتر دانستن راه فراگیر شدن نیکی در جهان است. شب های روشن سراسر عشق است؛ به راستی چه کسی می‌­تواند چنین بی دریغ دوست بدارد؟

 شب های روشن یکی از رمان های داستایوفسکی نویسنده شهیر روسی است که در سال 1848 نوشته شده است. رمان های دیگر این نویسنده با عناوین “ابله”، “جنایات و مکافات”، “نیه توچکا”، “بانوی میزبان”، “یک اتفاق مسخره”، “قمارباز” و “همزاد” به فارسی ترجمه شده است.

شب های روشن

شب های روشن

نویسنده: فیودور داستایفسکی ناشر: ماهی قطع: شمیز،جیبی نوع جلد: شمیز قیمت: 30,000 تومان

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب‌های پیشنهادی

بانوی میزبان

بانوی میزبان

فیودور داستایفسکی
45,000 تومان
ویولن دیوانه

ویولن دیوانه

سلما لاگرلوف
48,000 تومان
زمین انسانها

زمین انسانها

آنتوان دوسنت اگزوپری
55,000 تومان
Some text some message..