لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

پایانی راستین، غبارآلود و آشفته

مروری بر کتاب سرسخت، کم‌بخت نوشته‌ی بنانا یوشیموتو

الناز کاظمی

یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۹

Save Story
سرسخت کم بخت

«چیزهایی که برای فردی اصلا اهمیت ندارند، می‌توانند شخص دیگری را تا سر حد مرگ برنجانند. به‌راستی من چیز زیادی از زندگی او نمی‌دانستم ولی درک نمی‌کردم دیدن کسی که وسایلش را جمع می‌کند و از خانه‌اش می‌رود چه‌طور می‌تواند چنین دردناک باشد. حقیقت این است که چون جایی برای زندگی نداشتم، از او کمک گرفتم و واقعیت این است که من هیچ‌وقت قصد نداشتم برای مدت زیادی با او، با کسی هم‌چون خودم، بمانم. ما در یک خانه با هم مشترک بودیم اما خیلی هم نزدیک نبودیم. من ترجیح می‌دادم تنهایی خودم را داشته باشم. این همه‌ی ماجراست. ولی  از خیلی پیش‌تر متوجه شده بودم که او می‌خواست در همه چیز زندگی‌ام شریک شود. با این حال نسبت به بی‌مهری و خودخواهی‌ام حس خیلی بدی داشتم. حالا هم‌چنان در درونم به او فکر می‌کردم، مثل همیشه: نوعی زندگیِ متوقف شده، خاطره‌ای که نمی‌دانستم با آن چه کنم.»[1]

سرسخت، کم‌بخت شامل دو داستان با همین نام‌ها از بنانا یوشیموتو است؛ داستان‌هایی که به ظاهر از یکدیگر مستقل‌اند اما در واقعیت، هر با دو نگاهی حزن‌آلود به مرگ و رنج از دست دادن می‌پردازند.

سرسخت کم بخت

در داستان اول یا همان سرسخت، راوی زنی است که تنها و بی‌هیچ مقصدی سفر می‌کند؛ یک روز در حین سفرش، خود را در جاده‌ای کوهستانی و ناآشنا می‌یابد؛ اما با این حال تصمیم می‌گیرد که از روی نقشه به راه خود ادامه دهد و در نهایت به شهر مقصدش برسد. با فرا رسیدن شب و طولانی شدن راه، گرسنگی بر زن هجوم می‌آورد، بنابراین به اولین مغازه‌ی نودل‌فروشی و مهمان‌خانه‌ای وارد می‌شود که سر راهش می‌بیند؛ تصمیمی که پیامدهای فراطبیعی و عجیبی با خود به همراه دارد. سفر غیرمنتظره‌ی زن با خاطره‌ی مرگ دوست صمیمی‌اش گره خورده است و او در حین سفر به خاطر می‌آورد که سالگرد فوت شیزورو است. سال‌ها قبل او و شیزورو برای مدتی هم‌خانه‌ی یکدیگر بودند و اطرافیانشان، این دو زن را جدایی‌ناپذیر می‌پنداشتند؛ اما مانند هر رابطه‎ی دوستانه‌ای، رابطه‌ی آن‌ها هم مشکلات خودش را داشت. شیزورو دلش می‌خواست که در همه‌چیز با زن مشترک باشد؛ اما زن که آن زمان میل به تنهایی داشت، صمیمیت بیش از حد شیزورو آزارش می‌داد؛ اختلاف نظری که در نهایت به جدایی این دو زن و نقل مکان کردن شیزورو به خانه‌ای دیگر انجامید. پس از مدت‌ها بی‌خبری، زن از مرگ ناگهانی شیزورو در آتش‌سوزی خانه‌ی جدیدش باخبر می‌شود؛ اما زن اطمینان دارد که بعد از تاریخ مرگ شیزورو با او تماس تلفنی داشته است؛ اتفاقی موهومی که حقیقتش از زمان مرگ شیزورو تا سفر شبانه‌ی زن، حل نشده باقی می‌ماند.

داستان کم‌بخت روایت‌گر زندگی زنی است که با مرگ تدریجی خواهرش کُنی دست و پنجه نرم می‌کند. کُنی زنی جوان و وظیفه‌شناس است که حالا مدتی است از خواب طولانی‌اش بیدار نشده و زمان زیادی برایش باقی نمانده است. حالا زندگی زن به روزهای خوش قبل از به کما رفتن کُنی و روزهای اندوه‌بار پس از حادثه تقسیم شده است؛ زن هر روز به بیمارستان می‌رود تا در کنار خواهرش زمان بگذراند؛ البته در این وقت‌گذرانی‌های دلگیر، تنها نیست و برادرِ نامزدِ کُنی، ساکایی نیز او را همراهی می‌کند. زن و ساکایی هر روز به دیدار کُنی می‌روند و آماده شدنش برای مرگ را به نظاره می‌شینند؛ برایش کتاب می‌خوانند، موسیقی موردعلاقه‌ی کُنی را پخش می‌کنند و تلاش می‌کنند کمی از سختی شرایط بکاهند اما هیچ‌چیز جلودار مرگ نیست. در خلال این ملاقات‌های مستمر زن و ساکایی بیش از پیش به هم نزدیک می‌شوند و خود را تسلی‌بخش دیگری می‌یابند؛ ارتباطی که در زمان نامناسبی شکل گرفته و با غم از دست دادن گره خورده است.

سرسخت کم بخت

سرسخت، کم‌بخت روایتی رویاگونه از مرگ و احساساتی است که در خلال مواجهه با این پایان انکارناشدنی در انسان‌ها به وجود می‌آید. بنانا یوشیموتو با نخی نازک و نامرئی، این دو داستان را به یکدیگر پیوند می‌زند و تصویر لطیف و باشکوهی از این غم انسانی، در ذهن مخاطبانش ترسیم می‌کند. یوشیموتو از نویسندگان معروف نسل جدید ژاپن است و تاکنون توانسته با کتاب‌هایش، تحسین منتقدان زیادی را برانگیزد. یوشیموتو با قلمی شرقی، انسان‌های مدرن و تنهایی را به نمایش می‌گذارد که ناخواسته در موقعیت‌هایی مرموز و سورئال گیر افتاده‌اند و باید با اندوه و حسرت‌هایشان کنار بیایند. آثار یوشیموتو تاکنون در کشورهای مختلفی ترجمه شده و به چاپ رسیده‌اند. او در سال 2011 با رمان دریاچه توانست در فهرست دوازده نفره‌ی نامزدهای جایزه بوکر آسیایی قرار بگیرد.

سرسخت، کم بخت

سرسخت، کم بخت

نویسنده: بنانا یوشیموتو ناشر: حرفه نویسنده قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: ناموجود


1-سرسخت کم‌بخت، بنانا یوشیموتو، ترجمه‌ی البرز قریب، حرفه نویسنده.

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب‌های پیشنهادی

پین بال 1973

پین بال 1973

هاروکی موراکامی
68,000 تومان
شکار و تاریکی

شکار و تاریکی

ادوگاوا رانپو
ناموجود
زن در ریگ روان

زن در ریگ روان

کوبو آبه
85,000 تومان
اتاق قرمز

اتاق قرمز

ادوگاوا رانپو
40,000 تومان
شکار گوسفند وحشی

شکار گوسفند وحشی

هاروکی موراکامی
55,000 تومان
Some text some message..