× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

«می‌ترسیدم به کامپیوتر دست بزنم!»

بخشی از کتاب «دنیای علی بابا» اثر پورتر اریسمن

نویسنده مهمان

سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸

shorter-link Save Story
علی بابا جک ما

قراردادی که در جهان صدا کرد!

خبرنگاران در لابی هتل جهانی چین در پکن٬ این‌سو و آن‌سو می‌دویدند تا شاید بتوانند یکی از مدیرهای علی‌بابا یا یاهو! را گیر بیاورند و اطلاعات تازه را از او بیرون بکشند. قرارداد هنوز رسما اعلام عمومی نشده بود؛ ولی اعلام‌نشدن هم نتوانسته بود جلوی درز شدید اخبار را بگیرد و اين درز خبری کاران چینی و بین‌المللی را به یک اندازه دیوانه کرده بود. ما در اتاقی بی‌نام‌ونشان پشت درهای بسته٬ جلسه تشکیل داده بودیم. گروهی متشکل از دوازده تفر مدیران اجرایی علی‌بابا و یاهو! بودیم و روی جزئیات اعلام خبر بحث می‌کردیم. با آن همه شور و حرارتی که بیرون اتاق جریان داشت٬ دیگر نمی‌شد گفت خبر قرار است غافلگیرکننده باشد و همین باعث شده بود فضای اتاق تا حدی تلطیف شود.
دن روزنزوایگ٬ مدیر عملیات یاهو! به‌شوخی گفت: «کار ما دیوونگیه. اون بیرون شده عین بازار شام. چیزی نمونده که اعلامش کنیم!»
آن روز٬ اولین باری بود که ما همتایان یاهو! خود در آسیا را می‌دیدیم؛ برای همین چند دقیقه‌ای را صرف معرفی‌کردن دو گروه کردیم. رز سو مدیر باهوش و مقتدر یاهو! تایوان بود و اصلا سر شوخی نداشت و موقعی که بحث کار بود٬ بدون اتلاف وقت می‌خواست هرچه سریع‌تر کار انجام شود. الن وان مدیر عملیات منطقه‌ای یاهو! بود و در هنگ‌کنگ زندگی می‌کرد. لو کی٬ مدیر فناوری‌های بین‌المللی جست‌وجوی یاهو!٬ اصلی‌ترین یاور ما برای توسعه و بهبود موتور جست‌وجوی یاهو! چین بود. به‌نظر می‌رسید خیلی خوب زبان هم را می‌فهمیم و ظاهراً این قضیه پاية ِ سازنده بود.

دنیای علی بابا

جای خالی ژو هونگی. مدیر باهوا چین. در جلسه به خوبی احساس می‌شد. با اینکه جک و ژو زمانی دوستان نزدیک بودند٬ برخی افراد نگران بودند که ژو ممکن است به قرارداد روی خوش نشان ندهد. یکی از اعضای گروه روابط عمومی یاهو! کالیفرنیا به من گفت: «رابطه‌مون با یاهو! چین اون‌قدر خراب شده که ژو هونگی دیگه مدیرهایی را هم که بتونن انگلیسی صحبت کنند استخدام نمی‌کنه. اصلاً انگار دلش نمی‌خواد با ما حرف بزند.»
اما عنصر اصلی مشارکت موفق برای ما ادغام کامل یاهو! چین در عملیات شرکت خودمان بود. یاهو! آمریکا برای تسهیل این روند٬ فردی متخصص روابط انسانی را به پکن فرستاده بود. به‌نظر می‌رسید او واقعا با چالشی جدی برای گرد هم آوردن دو گروه مواجه است. ما پذیرفتيم که اولین گام جک٬ بلافاصله بعد از کنفرانس خبری٬ صحبت‌کردن با مدیران یاهو! چین باشد.
بالاخره زمان کار رسید. در روز ۱۱ اوت ما به سالن بزرگ کنفرانس رسیدیم و با اتاقی مملو از خبرنگارانی از سرتاسر جهان مواجه شدیم. روزنامه‌نگارانی که روی صندلی‌ها نشسته و کنار دیوارها سر پا ایستاده بودند تا شاهد این نقطه عطف تاریخی در صنعت اینترنت چین شوند. مشخص بود که ماجرا چیزی فراتر از اعلام خبر است. آن روز جشن علنی‌شدن فعالیت‌های علی‌بابا بود.

دنیای علی بابا

دنیای علی بابا

نویسنده: پورتر اریسمن ناشر: کتاب کوچه قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 28,000 تومان

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

یک عاشقانه آرام

یک عاشقانه آرام

نادر ابراهیمی ,
58,000 تومان
صد نامه ی عاشقانه

صد نامه ی عاشقانه

نزار قبانی ,
28,000 تومان
پیرمردی که داستانهای عاشقانه می‌خواند

پیرمردی که داستانهای عاشقانه می‌خواند

لوئیس سپولودا ,
ناموجود
عمل عاشقانه

عمل عاشقانه

راس هریس ,
25,000 تومان
شب های روشن

شب های روشن

فیودور داستایفسکی ,
ناموجود
Some text some message..