× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی زیر ۶۰۰ گرم ۱۵ هزار تومان و بالای ۶۰۰ گرم ۲۳ هزار تومان، در صورتی که مبلغ اضافه‌ای بابت پست با هزینه پاکت یا کارتن دریافت شده باشد به شما برگشت داده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله از طریق تلفن یا پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خود شماست.
  • سفارشات پستی به غیر از روزهای پنج شنبه و جمعه و تعطیلات رسمی حداکثر ظرف 1 روز کاری تحویل پست داده خواهد شد.
تماس با پشتیبانی از ساعت 10 صبح-4 بعدظهر به غیر از پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها و روزهای تعطیل. گفتگوی آنلاین تمام روزهای از ساعت 10 صبح تا 10 شب.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

بعد از پایان

برگرفته از کتاب "بعد از پایان" نوشته‌ی فریبا وفی، نشر مرکز

نویسنده مهمان

چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷

shorter-link Save Story
بعد از پایان

یک

می‌شود بعضی وقت‌ها هوای تازه را نه از پنجره‌های باز که از آدم‌های تازه گرفت. من یکی که فکر می‌کنم اگر روزی کنجکاوی‌ام را نسبت به آدم‌ها از دست بدهم دیگر نتوانم به‌راحتی جایگزین دیگری برای این هوس قدیمی‌ام پیدا کنم. خیلی وقت‌ها تیرم خطا می‌رود و هر کاری می‌کنم باز آدم مورد نظرم معمولی و غیرجذاب و شبیه هزاران نمونه‌ی دیگر باقی می‌ماند، اما از امتحان کردن خسته نمی‌شوم. تحت‌تاثیر همین میل بود که به خواهرزاده‌ی گرامی‌ام آیسان قول کمک دادم. از من خواسته بود با منظر بروم تبریز.

از نظر آیسان من مناسب‌ترین شخص برای این همراهی بودم. از عمه‌هایش نخواسته بود این کار را بکنند، چون به‌نظرش من با منظر بیشتر جور درمی‌آمدم. نوشته بود منظر در سوئد خیلی با او مهربان بوده و حالا تنها راه جبران محبت‌های او همراهی من است. گویا یک بار هم به تبریز رفته، ولی گذری، و فقط برای یک شب. سه روز از کارم مرخصی گرفتم و ای‌میل زدم به آیسان. چند سال دارد این منظر خانم؟ جواب داد فکر کنم دوروبر پنجاه باشد.

«هر سوالی داری می‌توانی از خودش بپرسی. آدم صریح و راحتی است.» 

آیسان با زبان شوخش حالی‌ام کرد که درست است که آدم راحتی است

دو

چند کیلومتر مانده بود برسم. باد خنکی که بوی تبریز را می‌داد و مثل قرابیه و نوقایش مخصوص بود جلو جلو آمده بود و از پنجره‌ی ماشین های‌و‌هوی می‌کرد. بوی هیزمی که توی هوا بود آدم را یاد آتش و جنگل‌های دور می‌انداخت. خستگی از تنم رفته بود. هیجان نرم و نازکی قلبم را غلغلک می‌داد. منتظرش نبودم و کمی غافلگیر شدم. بدنم داشت بیدار می‌شد. سفر واقعی تازه داشت شروع می‌شد. تهران با آپارتمانم و کار و دوست و لیست کارهای ناتمام روی یخچال مانده بود پشت‌سرم و کیلومتر به کیلومتر عقب‌نشینی می‌کرد. با صدای تیز منظر به خودم می‌آمدم.

«نورش کم بود.»

«نور چی؟»

«نور عکس را می‌گویم. عکس دست‌های عاشق.»

خندیدم. از کجا فهمیدی عاشقند؟

«دست‌هایی که عاشقند و دست‌هایی که نیستند را خوب می‌شناسم. اگر به یک دست نگاه کنم فوری می‌فهمم که این دست عشق را می‌شناسد یا نه.»

دستش را نشان داد.

«نگاه کن. با دست یک مرد فرقی ندارد. یک زمانی داشت، ولی من خیلی مواظبش نبودم. به پوستش کرم زدم ولی مواظب احساسش نبودم. اما تو معلوم است که یادت نرفته.»

جواب ندادم. هنوز هم دلخور بودم از اینکه عکس دست‌ها را برداشته و زده بود جلوی چشم.

آه بلندی کشید.

«آدم هر جا برود دلش می‌خواهد یک روزی برگردد به کشورش، به شهرش. وقت رفتن ممکن است زیاد متوجه نشود ولی وقت برگشتن این را می‌داند. پنج سال پیش از هواپیما پیاده شدم و بلافاصله خودم را رساندم بروجرد. اولین بار بود آمدم ایران بعد از بیست سال. داشتم خفه می‌شدم از زور خوشحالی و اضطراب. تمام مدت به اسد فکر می‌کردم. باید یک بار می‌آمد تا این اضطراب را می‌شناخت.»

عینکش را درآورد و هو کرد و با گوشه‌ی شالش پاک کرد.

«اما نمی‌تواند بیاید. این حال را نمی‌شناسد.»

سه

«می‌دانستم کم و بیش این‌طور می‌شود ولی من آدم عاقلی نیستم. همیشه می‌روم دنبال غیرممکن‌ها یا کمتر ممکن‌ها. با این کارهایم گند می‌زنم به همه چیز. همه‌اش فکر می‌کنم با یک چرخش و تغییر ساده زندگی آدم آسان‌تر و بهتر می‌شود و تعجب می‌کنم که چرا مردم این کار را نمی‌کنند. همه‌اش فکر می‌کنم می‌شد این‌طور نباشد. مثلا این دو برادر چه اصراری دارند این‌قدر خودشان را عذاب می‌دهند. درحالی‌که همه چیز با یک حرف زدن ساده عوض می‌شود. سوء‌تفاهم‌ها رفع می‌شود. ممکن هم هست نشود، ولی حتی امتحان هم نمی‌کنند. توی ذهنشان هست که نمی‌شود و واقعا هم نمی‌شود. به‌خاطر همین فکرشان سال‌ها غصه می‌خورند. یعنی انگار خوششان می‌آید غصه بخورند. فکر می‌کنند روزگار بهشان جفا کرده. نمی‌خواهند هیچ مسوولیتی به‌عهده بگیرند. یک جور خودآزاری هم هست انگار. هیچ‌وقت مساله حل نمی‌شود برایشان. زندگی‌شان را نگاه می‌کنی می‌بینی یک عالم قضیه‌ی حل نشده دارند.» 

بعد از پایان

بعد از پایان

نویسنده: فریبا وفی ناشر: مرکز قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 18,900 تومان

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

در راه ویلا

در راه ویلا

فریبا وفی ,
9,000 تومان
رویای تبت

رویای تبت

فریبا وفی ,
17,000 تومان
بی باد، بی پارو

بی باد، بی پارو

فریبا وفی ,
14,000 تومان
در عمق صحنه

در عمق صحنه

فریبا وفی ,
ناموجود
همه ی افق

همه ی افق

فریبا وفی ,
20,000 تومان
Some text some message..