کتاب آخرین تزار

نویسنده: ادوارد رادزینسکی

در آن زمان نیز ،درست مثل امروز قرن رو به آخر می‌رفت. در آن زمان نیز، درست مثل امروز سالخوردگان با اندوه روزگار می‌گذراندند. چون می‌دانستند هرگز به روزگار آینده نخواهند رسید، آینده ای که به بشریت نوید شکوفایی علمی و سعادت و آرامش می‌داد اما جوانان فرارسیدن تقدیر محتوم را احساس می‌کردند، از راه آمدن قرنی با مضربی منحصر به فرد و رازآمیز، قرن بیستم».

یکی از خوشبخت ترین زوجهای جوان دنیا نیکی و آلیکس، دو دلداده ی کام یافته که به ازدواج در آمدند و فرمانروای یک ششم جهان شدند نیز به این آتیه‌ی سرشار از نیکبختی چشم دوخته بودند. بنا بود روز تاجگذاری آن دو دیباچه ای باشد بر زندگی سعادتمندانه تری که بی شک در قرن جدید انتظارشان را می‌کشید.

 چهاردهم مه‌ی ۱۸۹۶، مسکو... ناقوس‌های کلیسای جامع کاخ کرملین به صدا در آمدند. نیکالای جوان و شهبانوی زیبارو و زرینه مو پا به کلیسای جامع مسکو نهادند، ناقوس‌ها از طنین افتادند و میدان قدیمی، لبریز از جمعیت، در سکوت فرو رفت.

کلیسای جامع مسکو. آیین مقدس تاجگذاری سرانجام آن لحظه ی بزرگ و باشکوه فرا رسید: تزار تاج را از دستان اسقف اعظم گرفت و بر سر خویش نهاد...

 از سخنرانی اسقف اعظم «ای تزار پارسا، ای امپراتور کبیر، ای فرمانفرمای سراسر روسیه! این تاج زیبنده ی چون تویی‌ست، زینت بخش مرئی سر تو لیک گویی آن برترین شهریار، مسیح مقدس، از عالم غیب تاج نامرئی خیر و برکت خویش را نیز بر تو نهاده است، تویی که خود چون سر تمام روس‌هایی. آری مسیح بدین تاج نامرئی بر شهریاری تو و اختیار مطلق تو بر ملت مسیح مهر تایید نهاده است.» 

هجدهم ژوییه ی ۱۹۱۸ یکاترینبورگ

افزودن به پاکت خرید 520,000 تومان

کتاب آخرین تزار

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

مطالب پیشنهادی

یون فوسه برنده‌ی جایزه‌ی نوبل 2023 شد

آثار یون فوسه، برنده نوبل ادبیات 2023

در جستجوی زمان از دست رفته‌ی پدران و پسران!

مروری بر کتاب بیژن و منیژه نوشته‌ی جعفر مدرس صادقی

باغ‌وحش کاغذی

معرفی کوتاه کتاب کودک تو لک لکی یا دارکوب؟ نوشته‌ی علی خدایی

کتاب های پیشنهادی

افزودن به پاکت خرید 520,000 تومان