لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

ماتیلدا؛ قهرمان دنیای کودکان

مروری بر کتاب کودک ماتیلدا نوشته‌ی رولد دال

آتنا منتظری

چهارشنبه ۲۱ دی ۱۴۰۱

Save Story
کتاب کودک ماتیلدا تصویرگر کوئنتین بلیک

پدر و مادرها موجودات عجیبی هستند. حتی وقتی بچه‌شان شبیه به یک تاول کوچک و فوق‌العاده زشت است، باز هم فکر می‌کنند که او نظیر ندارد. والدین عجیب‌تر از این هم پیدا می‌شوند. بعضی‌ها چنان مست غرور می‌شوند که واقعا باورشان می‌کنند فرزندشان نابغه است. اما عجیب‌ترین آن‌ها‌ بدون شک والدین ماتیلدا هستند؛ چرا که به‌قدری سرگرم مسائل پیش‌پاافتاده زندگی خودشان شده‌اند که از هوش و نبوغ دختر کوچکشان هیچ نمی‌دانند.

ماتیلدا دختر عجیب و خارق‌العاده‌ای است که مورد بی‌توجهی پدر ‌و مادر و بی‌مهری اطرافیانش قرار گرفته است و در عین حال هیچ دوست و همراهی ندارد؛ تا اینکه به مدرسه می‌رود و با معلمش، خانم هانی، آشنا می‌شود.

ماتیلدا تا قبل از آشنایی با خانم هانی همیشه تنها بود و هیچ‌کس او را باور نداشت و متوجه استعدادهایش نشده بود؛ اما این موضوع و به طور کلی شرایط بیرونی هیچ تأثیری در شکوفایی استعدادهایش نداشت. او هر‌روز بیشتر از دیروز متوجه استعدادهای ناشناخته‌اش می‌شود و سعی در پرورش آن‌ها دارد، هیچ چیز جلودارش نیست و همیشه در حال رشد و شکوفایی است.

ماتیلدا قبل از رفتن به مدرسه خواندن و ‌نوشتن را یاد می‌گیرد و کتاب‌های زیادی می‌‌خواند. زمانی که به مدرسه می‌رود، درس‌ها برایش بیش‌ازاندازه آسان‌اند و‌ حوصله‌اش را سر می‌برند. طولی نمی‌کشد که ماتیلدا کم‌کم متوجه نیروهای عجیب درونی‌اش می‌شود؛ اما هیچ‌کس حرف‌های او را باور نمی‌کند، حتی پدر ‌و مادرش!

ماتیلدا دختر کوچک و شجاع داستان سعی می‌کند خودش شرایط را تغییر دهد و کارهایی را انجام دهد که تا به حال هیچ‌کس جرأتش را نداشته است. ماتیلدا قهرمان داستان و البته قهرمان زندگی کودکان است. آن‌ها از ماتیلدا خلاقیت، جسارت، استقلال طلبی و پشتکار را یاد می‌گیرند و پابه‌پای او در دنیای ماجراجویی‌ها هرلحظه اتفاق تازه و شگفت‌انگیزی را تجربه می‌کنند. او باوجود سن اندکش، با شرایط موجود و مشکلاتش مواجه می‌شود و برای رسیدن به خواسته‌هایش تلاش می‌کند.

عنصر تخیل در رمان ماتیلدا پررنگ است و همین موضوع سبب می‌شود با دنیای کودکان و نوجوانان عجین‌ شود و آن‌ها بتوانند به‌راحتی در فضای داستان قرار بگیرند. نکته‌ی جالب دیگر اینکه نویسنده سعی می‌کند در قالب استعاره‌هایی مملو از تخیل، مسائل تربیتی را بیان کند که در عین جذابیت برای کودکان آموزنده نیز خواهد بود.

تصاویر کتاب ماتیلدا تصویرگر کوئنتین بلیک
تصاویر کتاب ماتیلدا، تصویرگر: کوئنتین بلیک

درباره‌ی رولد دال نویسنده‌ی کتاب ماتیلدا

رولد دال نویسنده این کتاب اصالتاً اهل نروژ است، اما در انگلستان به دنیا آمده و در همان‌جا تحصیل کرده است. او ‌مدتی در شرکت نفت مشغول به کار بود و در زمان جنگ جهانی دوم هم به‌عنوان خلبان جنگی مشغول به کار شد و بعد از آن کم‌کم به نوشتن داستان‌های کوتاه مشغول شد که شهرت زیادی برای او به همراه داشت. سبک نگارش رولد دال بسیار مفرح است و نوشته‌هایش به طرز فوق‌العاده‌ای غنی هستند.

او به شیوه‌ای طنزآمیز و ‌بدیع و در فضایی آمیخته با تخیل و واقعیت و در قالب استعاره به طرح مسائل تربیتی می‌پردازد. آثار او در ایران هم با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو ‌شده است.

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

مطالب پیشنهادی

کتاب‌های پیشنهادی

بخور و نمیر

بخور و نمیر

پل استر
15,000 تومان
فیلم کوتاهی درباره دیگران

فیلم کوتاهی درباره دیگران

محسن آزرم
78,000 تومان
ارمیا

ارمیا

رضا امیرخانی
ناموجود
تقدیم به گلرخ، با عشق و نفرت

تقدیم به گلرخ، با عشق و نفرت

سیامک گلشیری
78,000 تومان
عوضی

عوضی

ژوئل اگلوف
ناموجود
به زیر مقنعه

به زیر مقنعه

بنفشه حجازی
75,000 تومان
گفت و گو با وودی آلن

گفت و گو با وودی آلن

وودی آلن, اریک لکس
150,000 تومان
مجله کتاب روزآروز شماره ۱

مجله کتاب روزآروز شماره ۱

وودی آلن, اریک لکس
80,000 تومان
جنوب بدون شمال

جنوب بدون شمال

چارلز بوکوفسكی
ناموجود
این ناقوس مرگ کیست؟

این ناقوس مرگ کیست؟

ارنست همینگوی
ناموجود
قیدار

قیدار

رضا امیرخانی
40,000 تومان
شورآب

شورآب

كیوان ارزاقی
21,000 تومان
Some text some message..