لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
سفارش شما چهارشنبه 6 مهر 1401 تحویل پست داده خواهد شد.
  • هزینه‌ی ارسال پستی تا ۲ کیلو‌گرم ۳۰٫۰۰۰ تومان تا ۳ کیلوگرم ۵۵٫۰۰۰ تومان از ۴ کیلوگرم بالاتر ۷۵٫۰۰۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

«من مادرِ پیرِ زمینم. من بودیساتوام.»

مروری بر کتاب ولگردهای دارما نوشته‌ی جک کروآک

سید احسان صدرائی

پنجشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۸

shorter-link Save Story
کتاب ولگردهای دارما

«این کاریه که تو معابدِ تبت انجام می‌دن. یه‌جور مراسم مقدسه. مردم از بر دعا می‌خونن که اُم مانی پادمی هوم که معنیش اینه: آمینِ صاعقه در تهیِ تاریک. من صاعقه‌م و پرنسس هم تهیِ تاریک. می‌بینی که!»[1]

جک کروآک، نویسنده‌ی نامدار نسل بیت، که در کتاب در راه، به ذکر سفرها و دوستی‌اش با نیل کسدی پرداخته بود، در دیگر کتاب خود، ولگردهای دارما، به دوره‌ی بودیستیِ زندگی‌اش می‌پردازد. در آن دوره است که کروآک به واسطه‌ی دوستی‌اش با گری اسنایدر – شخصیت جافی رایدر در کتاب- به بودیسم روی می‌آورد؛ اتفاقی که در روزهای پس از جنگ، در آمریکا به شدت رایج بود. از معنا افتادن آرمان‌های بزرگ در طول جنگ‌ جهانی دوم و ایجاد موجی عظیمی از پوچ‌گرایی در پی آن، نسل‌های جوان را به گرایش‌های صلح‌طلبانه و ساده‌انگارانه متمایل ساخت. تاثیر نوشته‌های کروآک بر جامعه‌ی آمریکایی غیرقابل انکار است؛ پس از انتشار ولگردهای دارما است که جنبش کوله‌پشتی به راه می‌افتد و جوانان آمریکایی راهی جاده‌ها می‌شوند و خود را از زندگیِ شهری جدا می‌کنند.

شخصیت اصلی کتاب، ری اسمیت، مشغول مسافرت‌های متعدد است. او در این بین مدام برای رسیدن به سطحی عالی از تمرکز تلاش می‌کند و هرکجا که امکانش باشد مشغول به مراقبه می‌شود. او در طول سفرش مدام از قطاری به قطار دیگر نقل مکان می‌کند و جاده‌ها را، با مفت‌سواری، طی می‌کند. در طول همین سفرها با جافی رایدر آشنا می‌شود و به واسطه‌ی علاقه‌ی مشترکشان به مکتب ذن و زندگی در طبیعت صمیمیتی بین آن‌ها شکل می‌گیرد.

کروآک مزه‌ها، رنگ‌ها و صداها را به تصویر می‌کشد و با دقتی وسواس‌گونه به وصف جزییات می‌پردازد. ولگردهای دارما، سبکی نزدیک به هایکو دارد؛ نوشتاری سرشار از ایجاز، ابهام و اختصار که کیفیت هایکو را به یاد می‌آورد. «ناگهان رنگین‌کمانی سبز و سرخ بر استارویشن ریچ پرتو انداخت، کمتر از سیصد یارد دورتر از خانه‌ی من، مثل یک چفت، یک ستون: آمد میان ابرهای بخار و آفتابِ نارنجی جا گرفت ناآرام. رنگین‌کمان چیست، خداوندا؟ حلقه‌ای برای افتادگان.»[2] داستان در فرمی نگاشته شده است که مفاهیم را در دسترس همگان قرار می‌دهد؛ پیچیدگی‌های زندگی بدون آن‌که درگیر کلان‌روایتی باشند، به امری ساده بدل می‌شوند و در نبود کلان‌روایت، جزییات امکان می‌یابند که خودی نشان دهند. کروآک، با سبک نوشتاری خودبه‌خودی، لازمه‌ی هرگونه طرح را برای نوشتن داستان رد می‌کند. او زندگی را داستانی می‌داند که بدون دخالت هیچ طرحی می‌تواند به حد اعلای نوشتار برسد.

داستان از ظهر یکی از روزهای آخر سپتامبر 1955 آغاز می‌شود که ری اسمیت سفری را آغاز می‌کند؛ توی یک قطار باربری می‌پرد و ساک‌دستی‌اش را زیرسرش می‌گذارد و دراز می‌کشد، با پاهایی که ضربدری روی هم انداخته شده‌اند و خودش که توی بحر ابرها رفته. کروآک شیفته‌ی موسیقی جاز بود و در داستان نیز شخصیت‌هایش را به محفل‌هایی لبریز از جاز و رقص می‌برد. کروآک را می‌توان در هیئت همان تعریفی از نویسندگی دید که ویلیام اس.باروز –از بنیان‌گذاران جنبش بیت- ارائه می‌دهد:«نویسنده‌ها چی کار می‌کنن؟ کاربرد این لفظ رو به نویسنده‌های رمان محدود می‌کنم. خب، به یه معنا اونا سعی می‌کنن جهانی رو خلق کنن که توش زندگی کردن یا جایی رو که دوست دارن توش زندگی کنن.»[3] و خب، جک کروآک هم یک نویسنده بود؛ درگیر خلق جهانی که رویای زندگی در آن را داشت.

ولگردهای دارما

ولگردهای دارما

نویسنده: جک کرواک ناشر: روزنه قطع: شمیز،پالتویی نوع جلد: شمیز قیمت: 72,000 تومان


[1]ولگردهای دارما، جک کروآک، به ترجمه فرید قدمی، نشر روزنه

[2]همان

[3]درباره‌ی نوشتن، ویلیام اس.باروز، به ترجمه زهره اکسیری، نشر اینترنتی

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

ننامیدنی

ننامیدنی

ساموئل بکت ,
115,000 تومان
طوطی فلوبر | نشر ماهی

طوطی فلوبر | نشر ماهی

جولین بارنز ,
35,000 تومان
فانوسی میان اقیانوس ها

فانوسی میان اقیانوس ها

ام.ال.استدمن ,
70,000 تومان
Some text some message..