لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه‌ی ارسال پستی تا ۲ کیلو‌گرم ۳۰٫۰۰۰ تومان تا ۳ کیلوگرم ۵۵٫۰۰۰ تومان از ۴ کیلوگرم بالاتر ۷۵٫۰۰۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

جهان اسطوره‌ها (بخش اول)

مرور کتاب جهان اسطوره‌ها (۱): اس‍طوره‌ه‍ای‌ ی‍ون‍ان‍ی‌، روم‍ی‌، اس‍ک‍ان‍دی‍ن‍اوی‌، م‍ص‍ری‌، س‍ل‍ت‍ی‌

احسان طالبی

پنجشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۱

shorter-link Save Story
کتاب جهان اسطوره ها اس‍طوره ه‍ای‌ ی‍ون‍ان‍ی‌ روم‍ی‌ اس‍ک‍ان‍دی‍ن‍اوی‌ م‍ص‍ری‌ س‍ل‍ت‍ی‌

خاستگاه اسطوره هرگز به‌طور دقیق برای انسان امروز روشن نشده است. هر چند پس از پیدایش خط در باب آنچه که به شکل مکتوب به دست انسان امروز رسیده نظریات بسیار فراوانی مطرح شده است؛ اما چگونگی شکل‌گیری و پیدایش این اسطوره‌ها در فرهنگ‌های مختلف از پیچیده‌ترین اسرار گذشته‌ی انسان است. به جرأت می‌توان گفت سرچشمه‌ی اولین تفکرات فلسفی انسان نیز اسطوره‌ها بوده‌اند. درحقیقت عقل همواره در برابر اسطوره و با نفی آن معنا یافته است. اسطوره زنده است و اهمیت آن هم‌پای شناخت تاریخ: «نکته‌ی برجسته این است که گذشته‌ی بی‌واسطه‌ای که "تاریخ" می‌نامیم، نقش ناچیزی در هنر یا ادبیات یونان باستان داشته یا اصلا نقشی نداشته است. هیچ نویسنده‌ی یونانیِ پیش از اواخر سده‌ی پنجم پیش از میلاد تفاوتی را که اکنون ما بين "اسطوره" و "تاریخ" قائل‌ایم، قائل نبوده است. اصطلاحاتی که توسیدیدس، افلاطون و دیگران برای ایجاد تقابل بین قطب‌های "اسطوره" و "خرد" به کار می‌برده‌اند  _ muthos و logos _ عملا از سوی نویسندگان قدیمی‌تر به صورت مترادف استفاده می‌شده است. حتی هرودوت، "پدر تاریخ"، که در دهه‌ی ۴۳۰ یا دهه‌ی ۴۲۰ پیش از میلاد می‌نوشت، با خشنودی برای هومر، هسيود و جنگ تروا جایگاه واحدی قائل بود. این نکته مهم است، نه به این دلیل که نشان می‌دهد یونانی‌های "نافرهيخته‌ی" سده‌ی پنجم پیش از میلاد چگونه بوده‌اند، بلکه به این دلیل که روشن می‌شود با وجود امکانات ناشی از اسناد کتبی، گذشته هنوز به عنوان امری تثبیت‌شده در نیامده بود»[۱].

اسطوره‌ها در تمام جنبه‌های زندگی ما همواره حضور و تأثیری چشم‌گیر دارند. ممکن است اسطوره در نظر ما افسانه‌ای عجیب به نظر بیاید و فرض کنیم دوران آن‌ها به پایان رسیده است؛ اما ابداً این‌طور نیست. هرچند طرح این موضوع از حدود و حوصله‌ی این یادداشت خارج است، اما در حد اشاره می‌توان گفت علم و تکنولوژی اسطوره‌های امروز زندگی ما هستند. برای درک این موضوع نیز نیاز به دانش پیچیده‌ای ندارید، کافی است ببینید شبکه‌های اجتماعی چگونه ساعت‌های زیادی از زمان اغلب افراد جامعه را می‌بلعند بی‌آن‌که هیچ دستاورد خاصی برای آن‌ها داشته باشند.

برای درک دقیق اسطوره‌ها چاره‌ای نیست جز رجوع کردن به تاریخ آن‌ها. مطالعه‌ی اسطوره به ما کمک خواهد کرد آن را بشناسیم و اهمیت و حضورش را در زندگی لمس کنیم. کتاب حاضر که در این‌جا معرفی می‌شود مجموعه‌ای دو جلدی است که این یادداشت مربوط به جلد اول آن است. این کتاب پیش از این به‌صورت چند کتاب مجزا منتشر می‌شد و حالا به شکل مجموعه‌ای کامل نیز منتشر می‌شود. جلد اول به اسطوره‌های یونانی، رومی، اسکاندیناوی، مصری و سلتی می‌پردازد. در مورد اهمیت اسطوره‌های یونان و روم و تأثیر ویژه‌ای که بر ذهنیت انسان غربی دارند و در تمام علوم غربی جلوه کرده‌اند نیاز به هیچ توضیحی نیست. اسطوره‌ها حتی برای یونانیان باستان نیز اهمیت ویژه‌ای داشته‌اند:«اسطوره‌های یونانی در زندگی خصوصی و عمومی یونانی نفوذ کرده بود. به عنوان مثال، در جامعه‌ی کاملا مستند آتن در قرن پنجم ق.م، روشن است که بخش عمده‌ای از آموزش، یادگیری و بازخوانی اشعار حماسی درباره‌ی موضوعات پهلوانی بوده است. مهمانان در مهمانی‌های باده‌نوشی از قرائت داستان‌هایی از اسطوره‌ها برای یکدیگر لذت می‌برده‌اند، و یا به یک اجراکننده‌ی حرفه‌ای گوش می‌داده‌اند که در حال نواختن چنگ کردار قهرمانان را با آواز می‌خوانده است. ظروف گِلی موجود در منازل با صحنه‌هایی از ماجراهای خدایان و پهلوانان تزئین شده بود؛ این ظروف در قبر نیز در کنار صاحبان آن‌ها قرار داده می‌شد. شاید در منسوجات ظریف نیز صحنه‌هایی از اسطوره یافته می‌شده است»[2].

مطالعه اسطوره‌های هر کشوری فارغ از جذابیت و لذتی که دارد ما را با تاریخ و حتی زندگی امروز مردمان آن کشور آشنا می‌کند. در این مجموعه هر بخش به قلم یکی از متخصصان آن حوزه‌ی موضوعی نوشته شده است. در هر بخش مقدمه‌ای کوتاه برای آشنایی مخاطب درنظر گرفته شده است. متن کتاب اصلاً پیچیده نیست. اسطوره‌ها درقالب داستان‌هایی کوتاه و ساده معرفی می‌شوند و هر بخش کاملاً تفکیک می‌شود: قهرمان‌ها، آیین‌ها، خدایان و...

در مجموع این کتاب برای شروع آشنایی با اسطوره‌ها بسیار مفید و خواندنی است. ضمن اینکه مترجم کتاب، یعنی آقای عباس مخبر نیز سال‌هاست در این حوزه فعالیت و بر آن اشراف کامل دارند و مقدمه‌ی کوتاه ایشان در ابتدای کتاب نیز راه‌گشا خواهد بود.


[1]- ویستن، کریستوفر چارلز، تاریخ فلسفه راتلج، ترجمه‌ی حسن مرتضوی، تهران، چشمه، ۱۳۹۵، ۸۴

[2]- برن، لوسیا و دیگران، جهان اسطوره‌ها، ترجمه‌ی عباس مخبر، تهران، مرکز، ۱۳۹۹، ۱۰

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

الهه ها

الهه ها

جوزف کمبل ,
115,000 تومان
شناخت کورش (جهانگشای ایرانی)

شناخت کورش (جهانگشای ایرانی)

رضا ضرغامی ,
ناموجود
تاریخ فلسفه ی‎ راتلج (جلد 4)

تاریخ فلسفه ی‎ راتلج (جلد 4)

ج.اچ.آر. پارکینسون ,
ناموجود
تاریخ فلسفه ی‎ راتلج (جلد 6)

تاریخ فلسفه ی‎ راتلج (جلد 6)

رابرت سی سولومون , کاتلین م. هیگینز ,
ناموجود
تاریخ فلسفه ی‎ راتلج (جلد 2)

تاریخ فلسفه ی‎ راتلج (جلد 2)

دیوید فورلی ,
ناموجود
Some text some message..