لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

عبدالرزاق قورنه کیست؟

درباره‌ی عبدالرزاق قورنه٬ برنده نوبل ادبیات ۲۰۲۱

کیانا فرهودی

سه شنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۰

Save Story
عبدالرزاق قورنه نویسنده تانزانیایی

بیش از ۳۰ سال است که عبدالرزاق قورنه، با عزمی تزلزل‌ناپذیر و بی‌سروصدا، درباره‌ی آنانی می‌نویسد که به گوشه‌های فراموش‌شده‌ی تاریخ رانده شده‌اند.

قورنه سال ۱۹۴۸ در زنگبار به دنیا آمد، در هجده‌سالگی از خفقان سیاسی کشورش گریخت و در انگلستان ساکن شد. او داستان‌های کوتاه و جستارهای بسیاری نوشته و میان کارهایش ده رمان هم می‌بینیم.

قورنه درباره‌ی راه‌های جدید انسان‌ها برای پیدا کردنِ «خود»شان در تبعید می‌نویسد: تبعید از خانه، خانواده و اجتماع و شاید مهم‌تر از همه، تبعید از «خودِ» خودشان. قصه‌‌های او از فضاهایی صمیمانه شروع می‌شوند؛ فضاهایی که خانواده، معاشرت‌ها و دوستی‌ها به آن شکل می‌دهند؛ فضاهایی سرشار از عشق اما ــ‌بنا به طبیعت‌شان‌ــ آسیب‌پذیر.

قورنه در کتاب‌هایش ما را از دل تاریخی متزلزل و گسست‌های اجتماعی خانمان‌سوز می‌گذراند و در عین حال، از به تصویر کشیدن چیزهایی که خانواده‌ها را کنار هم نگه می‌دارند و دوستی‌ها و فضاهای دوست‌داشتنی را دست‌نخورده می‌گذارند، غافل نمی‌شود. به تعبیری، می‌شود گفت قورنه قصه‌ی آدم‌هایی را می‌گوید که خانه‌هایشان را در جستجوی زندگی‌های بهتر ترک کرده‌اند.

در بسیاری از کتاب‌های قورنه، از جمله رمان اولش ( خاطرات عزیمت، ۱۹۸۷ ) آدم‌های قصه با خیانت‌ها و وعده‌های تحقق‌نایافته‌ی دولت‌ها یا صاحبان قدرت دست و پنجه نرم می‌کنند. قصه‌ی دومین رمان او، بهشت، که نامزد جایزه‌ی بوکر سال ۱۹۹۴ بود، دقیقاً پیش از جنگ جهانی اول رخ می‌دهد؛ داستانی دلنشین و غم‌انگیز که هزینه‌های انسانی استعمارگری آلمان و خشونت سیاسی را پیش چشم خواننده می‌گذارد. این رمان را می‌شود پیش‌درآمدی برای آخرین رمان قورنه ( زندگی‌های پس از مرگ، ۲۰۲۰ ) هم دانست. ماجراهای زندگی‌های پس‌ از مرگ در میانه‌ی شورش سال ۱۹۰۷ علیه استعمارگران آلمانی رخ می‌دهند و پای شخصیت‌هایی پیچیده‌ را به داستان باز می‌کنند؛ شخصیت‌هایی که در گذر نسل‌ها و در دوره‌ی دست‌به‌دست شدن سرزمین‌شان میان آلمانی‌ها و انگلیسی‌ها، برای حفظ خانواده‌ها و روابط‌شان در یکی از شهرهای ساحلی تانزانیا به آب و آتش می‌زنند. قورنه در کتاب‌‌های آخرین هدیه (۲۰۱۱) و کنار دریا (۲۰۰۱) ــ‌که نامزد دریافت جایزه‌ی بوکر و جایزه‌ی کتاب نیویورک‌تایمز در بخش داستانی شد‌ــ هم سراغ زندگی پناهندگانی رفته که می‌کوشند در انگلستان برای خود زندگی تازه‌ای دست و پا کنند.

عبدالرزاق قورنه نویسنده تانزانیایی

تک‌‌تک رمان‌های قورنه درباره‌ی آدم‌هایی‌اند که در برگ‌های خاک‌گرفته‌ی دفتر تاریخ گم شده‌اند یا درباره‌ی آن‌هایی که بخت ثبت شدن و به یاد ماندن در این دنیای بزرگ نصیب‌شان نشده است. قورنه در قصه‌هایش این آدم‌ها را پیش چشم ما می‌گذارد، معنای حس تعلق را می‌کاود و تلاش می‌کند بفهمد آیا آدم‌ها واقعاً گذشته‌شان را پشت سر می‌گذارند یا نه.  

برای قورنه، همه‌ی شخصیت‌های ریز و درشت قصه‌هایش ــ‌مغازه‌دارها، خانه‌دارها، کارگران، سربازهای محلی ارتش‌های استعماری، دانشجویان و پناهجویان‌‌ــ اهمیت دارند. همه‌ی آن‌ها پرمعنا و پیچیده‌اند و به خاطرمان می‌آورند که آدم‌ها، هر که باشند، ارزش به یاد سپرده شدن را دارند.

در نتیجه‌ی بحران‌های سیاسی و اجتماعی سال‌های اخیر، بسیاری از انسان‌های درمانده زندگی‌شان را برای مهاجرت به خطر می‌اندازند تا شاید در اروپا به اندکی ثبات و آینده‌ای بهتر برسند؛ آدم‌هایی که نمونه‌هایی از آن‌ها را در داستان‌های قورنه می‌بینیم. مسئله‌ی مهاجرت و برخورد جوامع میزبان با مهاجران همیشه از مهم‌ترین دغدغه‌های قورنه بوده است. مثلاً او سال ۲۰۰۱ برای گاردین نوشت «بحث درباره‌ی پناهگاه با روایت پارانویید نژادی در هم تنیده شده‌ و در قالب کلمات زیبا درباره‌ی سرزمین‌های خارجی و یکپارچگی فرهنگی وارد زبان می‌شود.»[1]

قورنه در رمان‌هایش می‌کوشد این روایت‌های پارانوییدی را بی‌قدرت کند؛ البته نه با بحث و جدل، بلکه با خلق صدایی استوار، تزلزل‌ناپذیر و مصمم که خیلی زود تنها صدایی می‌شود که بر جان انسان می‌نشیند.


درباره‌ی عبدالرزاق قورنه و برنده شدن نوبل ادبیات سال ۲۰۲۱.


[۱]- Abdulrazak Gurnah: where to start with the Nobel prize winner, Guardian, By Maaza Mengiste, 8 October, 2021

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب‌های پیشنهادی

بیگانه | نشر نیلوفر

بیگانه | نشر نیلوفر

آلبر کامو
22,000 تومان
کلیله و دمنه

کلیله و دمنه

عبدالله بن مقفع
95,000 تومان
هبوط شهر سنگی

هبوط شهر سنگی

اسماعیل کادار
ناموجود
دریاروندگان جزیره آبی تر

دریاروندگان جزیره آبی تر

عباس معروفی
85,000 تومان
متفکران بزرگ فلسفه ذهن

متفکران بزرگ فلسفه ذهن

اندرو بیلی
75,000 تومان
Some text some message..