لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

راستگویی امروز دیگر بازار ندارد

مروری بر کتاب نان و شراب نوشته‌ی اینیاتسیو سیلونه

مهران سیاح

چهارشنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۰

shorter-link Save Story
نان و شراب اینیاتسیو سیلونه

اینیاتسیو سیلونه (1900 – 1978) یکی از برجسته‌ترین نویسندگان و فعالان سیاسی ایتالیایی است که آثار زیادی به رشته تحریر در آورده و کتاب حاضر " نان و شراب " مهم‌ترین اثر اوست. نان و شراب برای امت مسیح یک نماد به جای مانده از حضرت عیسی است که در این کتاب به شکل نمادینی مورد استفاده قرار گرفته است. سیلونه بیش از هر چیز حقیقتی از زندگی خود را در این کتاب مبنا قرار داده است. به همین دلیل می‌توان گفت که اثری اتوبیوگرافی به حساب می‌آید.

نان و شراب اثری است در نقد سیاست، مذهب و اخلاق. با این که قهرمان داستان به شدت سوسیالیست است اما او مصداق انسانی است که تلاش می‌کند با ایثاری بی نظیر و بدون تعصب به دنبال حقیقتی باشد که سعادت مردمان وطنش را به همراه داشته باشد.

قهرمان نان و شراب " سپینا " فعال سیاسی سوسیالیستی است که پس از سال‌ها دوری از وطن برای مبارزه علیه فاشیسم به زادگاه خود بازگشته و شدیدا تحت مراقبت است. فضای امنیتی حاکم بر ایتالیا او را مجبور می‌کند که به کمک دوستانش به عنوان یک کشیش در روستایی فعالیت کند.

سپینا نماد از خودگذشتگی است. او برای رسالت خود تلاش می‌کند که فارغ از هر دغدغه شخصی به دنبال افرادی باشد که در گذشته به نوعی با او همکاری می‌کنند. این تلاش نقطه عطفی است که خواننده را از سردرگمی ابتدای داستان به اوجی بی پایان می‌رساند.

اینیاتسیو سیلونه نویسنده نان و شراب

سیلونه تلاش می‌کند تا واقعیت بسیار تلخی را به تصویر بکشد. افرادی که رنج روزگار را تحمل نکرده‌اند و با واقعیت‌هایی روبرو شده‌اند که رنگ از رخسار آرمان‌ آن‌ها برده و با سرخوردگی محض زندگی می‌کنند. برای سیلونه این گروه نماد انسان‌های شریفی است که امروز در بند ناامیدی به سر می‌برند.

گروه دیگر کسانی هستند که موقعیت شغلی را فدای حقیقتی ملموس و عینی کرده‌اند. این که چگونه انسان می‌تواند بسته بند یک موقعیت خاص شود. موقعیتی که با نهایت احترام می‌توان گفت اگر آن‌ها انسان هستند ما انسان‌های متفاوتی هستیم.

از عناصر دیگر این کتاب باید به فاصله و گسست عمیقی اشاره کرد که بین آرمان‌ها و واقعیت وجود دارد. سپینا قصد دارد تا با آموزش کشاورزان و کارگران یک جنبش علیه فاشیسم و سیاست‌های جنگ طلبی آن‌ها ایجاد کند. آرمان او بسیار زیباست اما واقعیت بسیار تلخ جلوه می‌کند.

جامعه ای که هنوز نمی‌تواند فکر کند امکان تغییر هم ندارد. مردم حتی جنگ را با منافع کاملا شخصی خود توجیه می‌کنند و تصوری بیش از خودشان یا روستایی که در آن زندگی می‌کنند ندارند. سیاست برای آن‌ها بسیار دور و یک تجمل و حتی یک خیانت بزرگ است.

سیلونه با ظرافت خاصی نشان می‌دهد که برای تغییر در یک جامعه نیازمند تغییر در ساختار فکری آن‌ هستیم. جامعه‌ای که سپینا در آن زندگی می‌کنند یک الگوی اندیشه واحد دارد و هر چیزی در آن الگوی فکری نشان داده می‌شود.

سپینا در نقد این سیستم فکری مثال‌های فراوانی دارد که ذکر یکی از آن‌ها خالی از لطف نیست.  جناب کشیش مدت‌هاست که هر چه به تصویر قدیس توسل می‌جوییم حاصلی ندارد. ابتدا فکر کردن زنم بد دعا می‌کند اما بعدا به صداقت او پی بردم اما هنوز هم این تصویر به ما کمکی نمی‌کند. فکر می‌کنم که تصویر جعلی به ما فروخته شده است.

واقعیت ها یکی پس از دیگری نقشه‌ها و امید‌های سپینا را نقش بر آب می‌کند اما او که نماد ایثار است از هر گونه تلاشی دریغ نمی‌کند. حتی در لباس کشیشی تلاش می‌کند تا خوانش متفاوتی از مسیحیت و اعمالی ارائه دهد که به مردم واجب کرده‌اند. نا امیدی در او جای ندارد و پس از هر شکستی دوباره از نو شروع می‌کند تا پایانی که در انتظار شما نیست برای قهرمان نان و شراب رقم بخورد.

تاثیر این کتاب به انسان بسیار شگرف است و نگاهی که به گذشته و آینده خود دارد. چرا که یکی از صد رمان برتر تاریخ جهان به حساب می‌آید. این اثر هر چند حجم نسبتا زیادی دارد اما بعد از دو بخش کوتاه خواننده را به شدت جذب خواهد کرد به طوری که دیدن صفحات پایانی کاملا غم انگیز است.

بخشی از کتاب نان و شراب

«اگر شعور اخلاقی خود را، ولو اندک، متوجه هرج و مرجی کنیم که بر محيط ماحكمفرما است نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم و فقط دل به این خوش کنیم که منتظر دنیایی فوق این دنیای زمینی باشیم. اهریمنی که باید با آن به پیکار برخاست تنها این موجود ذهنی ابلیس نام نیست. اهریمن همه آن عواملی است که انسان را علیه انسان بر می‌انگیزد...» (سیلونه،1366:۳۹۰)

نان و شراب

نان و شراب

نویسنده: اینیاتسیو سیلونه ناشر: امیرکبیر قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 100,000 تومان

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

در هوای حق و عدالت

در هوای حق و عدالت

محمدعلی موحد ,
220,000 تومان
بوخارین

بوخارین

استیون اف . کوهن ,
ناموجود
سمت آبی آتش

سمت آبی آتش

امیرحسین كامیار ,
ناموجود
سیلویا بیچ و نسل سرگشته

سیلویا بیچ و نسل سرگشته

نوئل رایلی فیچ ,
225,000 تومان
Some text some message..