× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال۲۵۰۰۰ هزار تومان
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای ۱۵۰ هزارتومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟
کدام کتاب‌ها روانکاوی را به خوبی تصویر کرده‌اند

معرفی چند کتاب برای پا گذاشتن به دنیای روانکاوی

امیرحسین اسلامی‌نژاد

سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸

Save Story

پرسش: مشغول تحصیل در حوزه روانکاوی هستم. در دنیای داستان، کدام کتاب‌ها روانکاوان و روانکاوی را بهتر تصویر کرده‌اند؟

جرجیا اسمیت، 43 ساله از کارولینای شمالی

پاسخ: بیجال شه، مشاور، متخصص روانکاوی با کتاب، نویسنده و شاعر:

داستان‌ها نگاه ژرفی به کار دقیق روانکاوان دارند. در داستان‌ها با استفاده از تمام عمق و گستره‌ای که خلاقیت مجاز می‌دارد، پرونده‌های بیماران با جزئیاتی گیرا مورد بررسی قرار می‌گیرد. کتابی که در این باره سریع به ذهن می‌رسد، هنگامی که نیچه گریست[1] اروین د یالوم[2] است. این کتاب که در حکم راهنمای ادبی همیشگی هم روانکاوان و هم کسانی است که در حال آموختن روانکاوی هستند، فلسفه و روانکاوی را با یکدیگر پیوند می‌دهد. جوزف بروئر، پدر روانکاوی مدرن، تلاش می‌کند نیچه، فیلسوف نامدار را که در آستانه خودکشی قرار دارد درمان کند. بروئر خود نیز در حال التیام‌بخشیدن به قلب شکسته‌اش است. آن‌ها متقابلاً پیوندی از جنس پزشک-بیمار برقرار می‌کنند و هر یک می‌کوشد افسردگی دیگری را بهبود بخشد. از دیگر رمان‌های قابل ذکر یالوم که شخصیت‌های اصلی‌شان روانکاوان هستند، می‌توان به جلاد عشق و دیگر داستان‌های روان‌درمانی[3] و همچنین درمان شوپنهاور[4] اشاره کرد.

هنگامی كه نیچه گریست

هنگامی كه نیچه گریست

نویسنده: اروین یالوم ناشر: جامی قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 65,000 تومان

اگر دنبال کتابی هستید که به فضای آمریکا نزدیک‌تر باشد، شاهزاده جزومد[5] پت کانروی[6] را پیشنهاد می‌کنم. این کتاب به تلاش سوزان لاونشتاین در برملاساختن رازهای خانواده غیرمتعارف ساوانا، بیمارش، می‌پردازد که میل به خودکشی دارد. لاونشتاین برادر دوقلوی ساوانا را متقاعد می‌کند که روانکاوی شود؛ به امید اینکه به آنچه می‌خواهد دست یابد. او به زودی گذشته شدیداً آزاردهنده دوقلوها را کشف می‌کند و به وظیفه مهمی که پیش رویش است پی می‌برد.هر چند گذشته پرتلاطم خود او نیز چندان متفاوت نبوده است. این کتاب که از نگارش فصیحی بهره می‌برد، برای هر روانکاوی دلخراش و در حکم یک آزمون است.

اگر این داستان چندان برایتان جذاب نیست، بیمار ساکت[7] را پیشنهاد می‌کنم. اثر جدید الکس میکاییلدیس[8] کابوس هر روانکاوی را زنده می‌کند: بیمار ظاهراً بی‌گناهی که در آستانه محاکمه به جرم قتل قرار گرفته است.


با اینکه داستان، ساختار و نگارش این کتاب‌ها با یکدیگر متفاوت است، اما همه آن‌ها  یک وجه مشترک دارند و آن‌ اهمیت یک رابطه‌ای صمیمی و موفق میان بیمار و درمانگر است. در این باره خالی از لطف نیست اگر به اثری غیرداستانی که خواندن‌اش همان جذابیت خواندن آثار داستانی را دارد، اشاره کنم؛ یعنی شاید باید با کسی صحبت کنی[9] لوری گوتلیه[10]. این کتاب ایمان ما را به روانکاوی به کمک داستان‌هایی که درباره بیماران نقل می‌کند و روانکاوی‌ای که خود او با روانکاو پدر-گونه‌اش داشته و حاصل آن امید و بهبود بوده، تقویت می‌کند.

منبع: گاردین[1]. When Nietzsche Wept

[2]. Irvin D Yalom

[3]. Love’s Executioner & Other Tales of Psychotherapy

[4]. The Schopenhauer Cure

[5]. The Prince of Tides

[6]. Pat Conroy

[7]. The Silent Patient

[8]. Alex Michaelides

[9].Maybe You Should Talk to Someone

[10]. Lori Gottlieb


مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

درمان شوپنهاور

اروین یالوم ,
55,000 تومان

معنا درمانی

ویكتور امیل فرانكل ,
16,000 تومان

هنر درمان

اروین د. یالوم ,
21,000 تومان

جستارهایی درباب عشق

آلن دو باتن ,
20,000 تومان

هنر همچون درمان

جان آرمسترانگ , آلن دو باتن ,
25,000 تومان
Some text some message..