لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه‌ی ارسال پستی تا ۲ کیلو‌گرم ۳۰٫۰۰۰ تومان تا ۳ کیلوگرم ۵۵٫۰۰۰ تومان از ۴ کیلوگرم بالاتر ۷۵٫۰۰۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

مجله بخارا (۱۳۸)

زبان عامه و کرونا

زبان موجود زنده است و مثل هر موجود دیگر از محیط اثر می‌پذیرد و بر محیط اثر می‌گذارد. زبان با حوادث رنگ می‌بازد یا رنگ می‌گیرد. اکنون که کرونا بخشی از ذهن و زبان و روح و روان ما را تحت‌تأثیر خود قرار داد، در همین مدت اندک آثار زبانی از خود برجای نهاده است. با پیدا شدن سروکلة کرونا از چین، شیوع و رواج آن از قم، تعدادی از واژگان در فرهنگ گفتاری و نوشتاری یكباره بسامد زیاد یافت. کرونا باعث شد ده‌ها واژه در زبان، در کار و فعال شوند و روزانه میلیون‌ها بار به کار روند؛ از قبیل ماسک، الكل، ریه، سرفه، عطسه، کادر پزشکی، قرنطینه، ضدعفونی، بهداشتی، تست مثبت، ریه، عفونی، تب، گلودرد.

از اولین روزهای ورود بعضی آن را «کروناویروس» و برخی «ویروسِ کرونا» خطاب کردند. برخی از افراد خوش خوش‌ذوق معادل‌هایی هم برای ویروس کرونا و بیماری ناشی از آن ساخته‌اند، از جمله دُش‌ویروس، ویروس تاجی و آنفلوانزای خفاشی، کروناز (چون خوشگل است)، کرومساق، کرومچاک (با دیدنش به چاک جاده می‌زنند)، نفس‌گیر، خورانا، ریشه برکن، ریه‌چین، ریه‌خوار و برای قرنطینه هم با اجازۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، تمرگینه را ساخته‌اند. پَنام (پارچه‌ای که موبد در برابر آتش مقدّس روی دهان می‌گذاشت) را برابر «ماسک» پیشنهاد شد.

از شوخی‌های مردم طناز اسامی پیشنهادی برای نوزادانی که در این ایام متولد می‌شوند: امیر کرونا، کرونا سادات، ناقله نسا، بی‌بی کویده، قرنطينه السلطنه، مبتلاالدوله، دستشورالملوک، ضدالعفون، بنفشه الشفا، کویدا، عبدالماسک، الکل میرزا، ویروس سلطان.

صفحه ۱۲۴

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

  • تعداد صفحات: 667
  • شماره: 138
  • سال انتشار: 1399
  • ماه انتشار: مرداد-شهریور
  • دوره نشر: دوماهنامه
  • ناشر: بخارا

مقالات پیشنهادی

 پریِ کوچکِ غمگین (بخش دوم: آثار و سبک شعری)

پریِ کوچکِ غمگین (بخش دوم: آثار و سبک شعری)

فروغ فرخزاد در عمرِ کوتاهِ سی‌ویک‌ ساله‌ی خود موفق به انتشار پنج دفتر شعر شد. بیشتر بخوان


مجله‌های پیشنهادی

book icon مجله بخارا
مشاهده همه arrow iconSome text some message..