لوگو www.avangard.ir
پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه ارسال پستی تا ۱ کیلوگرم ۲۵ تومان، تا ۲ کیلوگرم ۳۷ تومان، تا ۳ کیلوگرم ۴۶ تومان، تا ۴ کیلوگرم ۵۴ تومان، تا ۵ کیلوگرم ۷۲ تومان، تا ۷ کیلوگرم ۹۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

مرگ در میان غزل‌ها

مروری بر کتاب یوزپلنگانی که با من دویده­‌اند نوشته‌ی بیژن نجدی

رها بینا

شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸

Save Story
کتاب یوزپلنگانی که با من دوید‌ه اند

این‌بار نویسنده مرگ را جای فیل در اتاق کشف و شهود نشانده است. اتاق را به اندوه و غزل آذین‌بندی کرده‌ و پنجره را باز گذاشته است تا فصل‌ها از خاطره‌ی اتاق پاک نشوند. موجوداتی از پس ذهن خلق می‌کند و به رسم نویسندگی و ادب، فضا را در اختیارشان و زمان را به انتخابشان واگذار می‌کند. آنگاه نوبت به نوبت و قصه به قصه، هر کدام را همراهی می‌کند تا برای دستان لرزان­شان در تماس با مرگ، هم‌درد و هم‌غصه‌ای باشد.

نتیجه‌ی این تخیل، کتابی می‌شود که هر بخش آن، راوی نگاه نوایست به مقولۀ مرگ. از کودکی که بعد از مرگ به عضویت خانواده‌ای در‌می‌آید تا پسری که به داءالصدف مبتلاست، از مردی که با ورود به زادگاهش بعد از بیست سال، به جرم کشتن یک قو دستگیر می‌شود تا اسبی که زیر جور و ستم صاحب، منیتش فراموش و حرام می‌شود.
یوزپلنگانی که با من دویده‌اند سرشار از ایده‌های بکری‌ست که در خدمت فقدان - در کلی‌ترین معنای آن- به کار گرفته شده است. این ایده‌ها تنها به سوژه‌ محدود نمی‌شود و فرم روایی داستان‌‌ها را نیز در بر می‌گیرد. تنوع زاویه دید یکی از این ترفندهاست تا بتوان در خلال روایت‌ها از جایگاه انسانی ناشنوا، حیوان و عروسک، جهان مرگ‌زده را لمس کرد.
نام کتاب و دست‌خط روی جلد آن، تنها انعکاس کوچکی از لحن داستان‌هاست. نجدی با تمسک به صنایع ادبی، متنی می‌آفریند که میان شعر و داستان در تردد است. در جای‌جای کتاب از حس‌آمیزی، آشنازدایی و جان‌بخشی بهره برده است. حتی با ندانستن پیشینه‌ی شعرسرایی نویسنده، مشکل بتوان متن را برآمده از ذهنی غیرشاعرانه و صرفا داستان‌گو دانست.
از نمونه‌های این شعرپیشگی، کارکرد فصل‌ها برای نویسنده است. نام فصل خبر از دما و زمان و احوال آدمیانش می‌دهد و آگاهانه به ماه تجزیه نمی‌شود تا فرصت انتزاع هدر نرود. نام‌گذاری افراد در داستان‌ها هم به طرز غریبی میان سه اسم در چرخش است. حال آنکه هر داستان مستقل نگاشته شده و شواهد کافی بر بی‌ارتباطی‌شان گواهی می‌دهد. گویی انسان‌ها را هم مانند سال‌ها می‌توان در دسته‌بندی بزرگ‌تری، از جزئیات فارغ و به حکم شباهت‌های حسی و ادراکی بی‌شمارشان، در دنیای طاهر، ملیحه و مرتضی خلاصه کرد.

یوزپلنگانی که با من دویده اند

یوزپلنگانی که با من دویده اند

نویسنده: بیژن نجدی ناشر: مرکز قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 33,000 تومان


بیژن نجدی، یوزپلنگانی که با من دویده­‌اند، چاپ چهل و سوم ، نشر مرکز

دیدگاه‌ها

در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

پرسش های متداول

مطالب پیشنهادی

کتاب‌های پیشنهادی

دوباره از همان خیابان ها

دوباره از همان خیابان ها

بیژن نجدی
72,800 تومان
پرنده ی من

پرنده ی من

فریبا وفی
37,500 تومان
بعد از پایان

بعد از پایان

فریبا وفی
59,000 تومان
دفترهای مالده لائوریس بریگه

دفترهای مالده لائوریس بریگه

راینر ماریا ریلکه
ناموجود
Some text some message..