لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه‌ی ارسال پستی تا ۲ کیلو‌گرم ۳۰٫۰۰۰ تومان تا ۳ کیلوگرم ۵۵٫۰۰۰ تومان از ۴ کیلوگرم بالاتر ۷۵٫۰۰۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

حیله بر خاورمیانه

مروری بر کتاب صلحی که همه صلح‌ها را بر باد داد نوشته‌ی دیوید فرامکین

زهرا یوسفی

یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

shorter-link Save Story
مروری بر کتاب صلحی که همه صلح ها را بر باد داد

فلاسفه قدیمی اعتقاد داشتند که تاریخ مادر تمام علوم است. این تشبیه از جهت اهمیت بالای تاریخ نسبت به دیگر علوم نیست؛ بلکه به این معنی است که تا وقتی تاریخ را درک نکنیم و به آن واقف نباشیم علوم دیگر را به خوبی نمی‌فهمیم.

شناخت تاریخ برای هرکسی ضرورت دارد و دولت‌هایی که سیستم آموزش و پرورش قوی دارند در تلاش‌اند تا از دوران کودکی، کودکان را با تاریخ آشنا کنند و این موضوع را یادآور می‌شوند که شناخت تاریخ به ما در شناخت خودمان کمک می‌کند. یکی از بهترین کتاب هایی که در این زمینه وجود دارد کتاب صلحی که همه صلح‌ها را بر باد داد؛ فروپاشی امپراتوری عثمانی و شکل‌گیری خاورمیانه‌ی معاصر اثر دیوید فرامکین است که در سال 1989 نوشته‌ شده‌است. با این که بیش از سی‌سال از به تحریر درآمدن این کتاب می‌گذرد اما همچنان تجدید چاپ شده و به عنوان کتابی قوی به آن رجوع می‌شود؛ همچنین در بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ دنیا از این کتاب نکته‌های نابی به دانشجویان درس داده می‌شود و کتاب معتبر و شناخته‌شده‌ای به شمار می‌آید.

این کتاب به طور تخصصی مسائل مربوط به خاورمیانه را مورد بررسی قرار داده‌است. همه ما می‌دانیم که خاورمیانه مشکلات جدی اعم از جنگ، فقر، استثمار و استعمار و… را تجربه می‌کند و تحلیل مسائل و ریشه‌ یابی آن کار آسانی نیست. دیوید فرامکین که خود‌ یک حقوقدان و مورخ برجسته آمریکایی است توانسته به خوبی مسائل خاورمیانه را تحلیل کند. او کتاب را با شرح و تحلیل دوران امپراطوری عثمانی شروع می‌کند و سپس به بررسی مسائلی می‌پردازد که باعث شکل گیری اوضاع سیاسی و اجتماعی خاورمیانه کنونی شد. کتاب صلحی که همه صلح‌‌ها را بر باد داد بدون هیچ‌گونه قضاوت سیاسی و اجتماعی است و محتوای آن بدون پیش‌داوری نوشته شده است. کتاب های زیادی ممکن است در این زمینه وجود داشته‌ باشند‌؛ اما درعین بیشتر این کتاب‌ها حال حاوی سوء‌قضاوت‌ و تحریف‌ در واقعیت است. دیوید فرامکین با مراجعه به منابع موثق و معتبر این کتاب را نوشته و هیچ‌گونه قضاوت شخصی را در آن راه نداده‌است.

دیوید فرامکین حقوقدان و مورخ برجسته آمریکایی

نویسنده‌ی این کتاب به وفور به نقش پررنگ قدرت‌های بزرگ اروپایی بر وخیم شدن اوضاع خاورمیانه در سال‌ 1914 تا 1922 اشاره می‌کند. او بیان می‌کند که این کشورها با دخالت‌های خود اوضاع سیاسی و اجتماعی خاورمیانه را متزلزل کرده و از آن بسیار بهره برده‌اند.

این اثر برجسته در دوازده بخش نوشته شده است. این دوازده بخش به ترتیب عبارت‌اند از: در چهارراه تاریخ، کیچنر نگاه به آینده، بریتانیا در باتلاق خاورمیانه، براندازی، متفقین در حضیض اقبال، دنیاهای تازه و ارض‌های موعود، حمله به خاورمیانه، غنایم جنگی، چون آب‌ها از آسیاب افتاد، طوفان بر فراز آسیا، بازگشت روسیه به خاورمیانه و توافق 1922 خاورمیانه که تمامی این بخش‌ها شامل تحلیل‌های قوی نویسنده است.

کتاب صلحی که همه‌ی صلح‌ها را برباد داد نامزد نهایی جایزه پولیتزر شده‌است. این جایزه نه تنها در آمریکا بلکه در سراسر جهان بسیار معتبر است و هر کتابی‌ نمی‌تواند به این افتخار دست یابد. علاوه بر این، افتخار نامزدی جایزه ملی دایره منتقدان نیز نصیب این کتاب شده‌ و جایگاه آن را بسیار بالا برده‌است.

انتشار کتاب نیز توسط نشر ماهی انجام شده و مترجم آن  حسن افشار است. حسن افشار ترجمه کاملی ارائه داده و سعی کرده مفاهیم پیچیده کتاب را شکسته و ترجمه‌ای ساده و روان ارائه دهد.

کتاب صلحی که همه صلح‌ها را بر باد داد 624 صفحه دارد و تقریبا کتابی حجیم است اما تمام محتوای کتاب کامل نوشته شده و هیچ کلمه اضافه و نابجایی ندارد.

در نهایت سال‌ها تجربه دیوید فرامکین در امور سیاسی‌ و اجتماعی و مطالعات او سبب به وجود‌آمدن این کتاب شده‌است. هنگام مطالعه کتاب، هیچ هجو و کلمه نامربوطی نخواهید خواند و نویسنده وسواس خاصی هنگام نگارش ازخود نشان داده که سبب تشویق منتقدان شده‌است. تاکنون نقد‌های تند و جدی بر این کتاب وارد نشده‌ است و خوانندگان کتاب، زبان به تمجید و تشویق این کتاب گشوده‌اند. بی‌شک این اثر یکی از برجسته‌ترین اثار تاریخی خاورمیانه به شمار می‌رود و حاوی محتوایی بسیار ارزشمند و مهم است. خواندن این کتاب به هرکسی توصیه می‌شود چرا که دانستن تاریخ خاورمیانه کمک شایانی درک هرآنچه می‌کند که در اطراف ما می‌گذرد.

صلحی که همه ی صلح ها را بر باد داد

صلحی که همه ی صلح ها را بر باد داد

نویسنده: دیوید فرامکین ناشر: ماهی قطع: گالینگور،رقعی نوع جلد: گالینگور قیمت: 225,000 تومان

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

مردم در سیاست ایران

مردم در سیاست ایران

یرواند آبراهامیان ,
38,000 تومان
فلسفه سیاسی در آینه سینمای ایران

فلسفه سیاسی در آینه سینمای ایران

محمدسجاد نجفی ,
150,000 تومان
لاکان و امر سیاسی

لاکان و امر سیاسی

یانیس استاوراکاکیس ,
27,000 تومان
سیاست و فرهنگ

سیاست و فرهنگ

رضا داوری اردکانی ,
39,000 تومان
قصه های از نظر سیاسی بی ضرر

قصه های از نظر سیاسی بی ضرر

جیمز فین گارنر ,
6,000 تومان
Some text some message..