لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه‌ی ارسال پستی تا ۲ کیلو‌گرم ۳۰٫۰۰۰ تومان تا ۳ کیلوگرم ۵۵٫۰۰۰ تومان از ۴ کیلوگرم بالاتر ۷۵٫۰۰۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

روزی که شب و روز برابر می‌شوند

در ابتدا، انسان‌ها به شکل امروزی وجود نداشتند.

سپهر صانعی

دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

shorter-link Save Story
روزی که شب و روز برابر می‌شوند

در ابتدا، انسان‌ها به شکل امروزی وجود نداشتند. آن‌ها سه گونه بودند: مرد-مرد، زن-زن و مرد-زن. دو سر و دو صورت، چهار دست و چهار پا و ظاهری گرد داشتند. روزی بر علیه خدایان شورش می‌کنند و خدایان به جهت تنبیه، آن‌ها را از وسط نصف می‌کنند تا برای همیشه به دنبال نیمه گم شده خود بگردند.

این داستانی‌ست که افلاطون از جانب آریستوفان در کتاب رساله ضیافت خود نقل می‌کند. یکی از مضامینی که می‌توان از این داستان تمثیلی برداشت کرد این است که همه‌ ما ذات دوگانه‌ای داریم. مثل همان چیزی که در فرهنگ‌های قدیمی از آن به عنوان ثنویت یاد می‌کنند. یا در گفتارهای جدیدتر روانشناسی، از آن‌ها با نام آنیما و آنیموس یاد می‌کنند که به ترتیب بخش‌های مردانه و زنانه روان ما را تشکیل می‌دهند.

در آیین و فرهنگ ایرانی، این دوگانگی‌ها یا ثنویت بسیار مهم بوده تا حدی که بزرگ‌ترین جشن سال یعنی نوروز را در تاریخی برگزار می‌کردند که شب و روز برابر می‌شده است. این اتفاق تنها دوبار در سال رخ می‌دهد: آغاز بهار و آغاز پاییز. به عبارت دیگر، روزی که سیاهی و سفیدی با هم برابر می‌شدند و آن روز، فرخنده‌ترین روز سال شناخته می‌شده است.

با توجه به این فلسفه، نوروز می‌تواند بهانه‌ خوبی باشد برای تفکر و عمیق‌شدن در وجود و ذات این دوگانگی‌ها در روان و بخش‌های مختلف زندگی‌مان. پیشینیان‌مان با انتخاب این روز به عنوان شروع سال، این پیام مخفی را به ما داده‌اند که حواسمان به تعادل زندگی‌مان باشد. فراموش نکنیم که زندگی از بخش‌های روشن و تاریکی درست شده که در طول سال در هم نفوذ می‌کنند، مانند نماد یین و یانگ در فرهنگ چینی، اما در انتها، سال تمام می‌شود و این دو باز با یکدیگر برابر می‌شوند.

از طرف دیگر این بهانه خوبی‌ست که رفتارهای افراطی‌مان را بشناسیم و بدانیم که هر عقیده‌ای، ضد خود را نیز تولید می‌کند و از ترکیب این دو است که نتیجه‌گیریِ نهایی ارزشمند می‌شود و ما باید به عنوان انسانِ آگاه، مسائل را از همه‌ی نقطه نظرات بررسی کنیم.

این بینش و جهان‌بینی، شاید عیدی‌ای است که پیشینیان‌مان به صورت مخفی برایمان در نظر گرفته‌اند!

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

هنر شناخت مردم

هنر شناخت مردم

باربارا بارون. تیگر , پل دی. تیگر ,
49,000 تومان
انجمن نکبت زده ها

انجمن نکبت زده ها

سلمان امین ,
49,000 تومان
قصه ها از کجا می آیند

قصه ها از کجا می آیند

اصغر عبداللهی ,
25,000 تومان
چگونه دیگران را روانکاوی کنیم

چگونه دیگران را روانکاوی کنیم

جاشوا مور , بازیل فاستر ,
ناموجود
چگونه در شهر زندگی کنیم

چگونه در شهر زندگی کنیم

هیوگو مک دانلد ,
24,000 تومان
Some text some message..