× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
با توجه به تعطیلی 2 آبان سفارشات پستی که از تاریخ 28 مهرماه ثبت خواهد شد، 3 آبان تحویل پست داده خواهد شد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)

شیطان از زبان او داستان می‌گوید

ادگار آلن پو: مروری بر زندگی و برترین آثار او [داستان مرگ تلخ نابغه پریشان حال]

معصومه منظم

سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰

shorter-link Save Story
ادگار آلن پو نویسنده آمریکایی

وقتی سخن از ادبیات به میان می‌آید ذهن افراد زیادی به سمت ادبیات شرق و غرب می‌رود. در این بین ادبیات آمریکا نسبت به ادبیات شرق و غرب کمی گم و غریب به نظر می‌آید در حالی‌که امریکا نویسندگان بزرگ و بلندمرتبه‌ای دارد. ادبیات آمریکا ادبیاتی غنی است و نویسندگانی دارد که سبک‌های منحصر به فردی را ابداع نمودند و بسیار موفق ظاهر شده‌اند. خواندن کتاب‌های آمریکایی به دلیل تفاوت فرهنگی و تاریخی این منطقه با دیگر منطقه‌ها بسیار لذت بخش خواهد بود و باعث می‌شود تجربه‌ی نویی از کتاب‌خوانی داشته باشید. یکی از برترین و نام آشنا‌ترین نویسندگان آمریکایی مَردی به نام ادگار آلن پو است. او نقش بزرگی در ادبیات جهان و به خصوص ادبیات آمریکا ایفا کرده است.

ادگار آلن پو نویسنده آمریکایی

نوجوانی و جوانی ادگار آلن پو

او در نوزدهم ماه ژانویه سال 1809 در شهر بوستون آمریکا چشم به جهان گشود. پدر و مادر وی هر دو بازیگر بودند و بازیگری بیش از هرچیزی برای آنان اهمیت داشت. پدر ادگار یک سال پس از به دنیا آمدنش، همسر و فرزندانش را ترک کرد و این شروع چالش‌های سخت زندگی این نویسنده بود. هنگامی که ادگار دو سال داشت مادرش از دنیا رفت. پس از مرگ مادر، نیاز مبرمی به وجود سرپرستی برای او حس می‌شد و قوم و خویش نزدیکی مانند پدربزرگ و مادربزرگ نداشت که مسئولیت او را به عهده بگیرد. مسئولیت بزرگ کردن وی بر عهده دو نفر به نام جان و فرانسیس آلن قرار گرفت. جان و فرانسیس تاجر بودند و به تجارت بَرده و تنباکو می‌پرداختند. نکته دیگر اینکه این دو هرگز به طور رسمی و قانونی پرورش او را برعهده نگرفتند. با این حال، قسمت میانی نام ادگار آلن پو به دلیل ارتباط با خانواده‌ آلن بوده و وی در ابتدا ادگار پو نام داشت. گرچه آن‌ها ادگار را تا نوجوانی بزرگ کردند؛ اما همیشه تنش‌هایی بین او و جان آلن وجود داشت که باعث می‌شد ادگار خاطری تلخ داشته باشد. جان آلن مردی قمارباز بود و از پس هزینه‌های تحصیلات وی برنمی‌آمد. ادگار علاقه‌ی زیادی به درس خواندن و تحصیل در دانشگاه داشت؛ اما تنها یک ترم را در دانشگاه گذراند و پس از آن به دلیل مشکلات مالی از درس خواندن انصراف داد. اکنون که او قادر به ادامه تحصیل نبود تصمیم گرفت به ارتش بپیوندد و شانس خود را در ارتش بیازماید.

ادگار آلن پو و ورود به دنیای نویسندگی

ورود به ارتش باعث شد دنیای این نویسنده دگرگون شود. او هیچگاه نتوانست موفقیتی در ارتش به دست بیاورد و تنها یک افسر معمولی بود اما با آشنا شدن با افراد مختلف و داستان‌ها و اشعاری که  سروده و خوانده می‌شد این موضوع را فهمید که در ارتش نمی‌تواند موفق شود و به تدریج و با تمرین و تکرار دریافت که  شعر و نویسندگی ‌می‌تواند بهترین انتخاب برایش باشد. وی در ابتدا آثارش را با نام مستعار یک بوستونی به انتشار رساند. استقبال زیاد خوانندگان از اشعار و آثارش باعث شد برای ادامه این راه انگیزه بیشتری داشته باشد. او نوشتن به نثر را بیشتر از نوشتن شعر می‌پسندید و پس از مدت کوتاهی به طور حرفه‌ای متون ادبی و داستان نوشت. وی به خاطر پیشنهادهای کاری و کسب تجارب نویسندگی در یک‌جا بند نبود و به شهرهای مختلفی سفر می‌کرد. در همین سال‌ها فرانیسس آلن از دنیا رفت و رابطه‌ی ادگار و جان آلن کمی بهتر شد و فشارهای زندگی شخصی کمی از شانه‌اش برداشته شد.

ازدواج ادگار آلن پو؛ ازدواجی با سرانجام تلخ

ازدواج این نویسنده حواشی و نظرات مختلفی را با خود در پی داشته است. او با دخترعمه‌ی خود به نام ویرجینیا کلم در سال 1835 ازدواج کرد که تنها سیزده سال سن داشت. گرچه ازدواج در سنین کم در آن زمان امری عادی تلقی می‌شد؛ اما بعضی منابع غیررسمی ادعا می‌کنند این ازدواج از روی اجبار صورت گرفته بود. عمر ازدواج این دو نفر تنها دوازده سال بود و سپس ویرجینیا کلم بر اثر بیماری سل جان خود را از دست داد. این اتفاق باعث شد ادگار آلن پو غمگین و منزوی شود و شکست دیگری علاوه بر شکست‌های قبلی زندگی شخصی‌اش تجربه کند. آثار او پس از مرگ همسرش صورتی تلخ‌ و غمگین‌تر به خود گرفت.

ادگار آلن پو و ویرجینیا کلم
ادگار آلن پو و ویرجینیا کلم

سبک و سیاق نویسندگی ادگار الن پو

ادگار آلن پو یک نویسنده و نقاد حرفه‌ای در دنیای ادبیات تلقی می‌شد. او گذشته از توانایی نگارش بالایی که داشت به شدت در تصویرسازی مفاهیم درونی و برانگیخته کردن هیجان خواننده موفق عمل کرد. گذشته‌ی پرتلاطم نویسنده باعث شده که درونی گاه تیره و غمگین داشته باشد و این موضوع در داستان‌هایی به وضوح مشخص است که به یادگار گذاشته است. او احساسات تیره‌ی خود را به داستان‌هایش آمیخته کرده و به آن‌ها رنگ و لعاب می‌بخشد. بخش عمده‌ی داستان‌های وی شامل موضوعات وحشت برانگیز، تخیلی، پلیسی جنایی و جدی است. با این وجود کسی این موضوع را نقطه ضعف ادگار آلن پو نمی‌داند چرا که به شکلی این موضوعات را در داستان‌هایش گنجانده که خواننده هنگام خواندن به بخش‌های تیره ی درون خود دسترسی پیدا می‌کند و می‌تواند آن را درک کرده و آن را بپذیرد. داستان‌های این نویسنده‌ی بزرگ به طور کلی کوتاه و مختصر هستند و از اولین نفراتی بود که به این شکل داستان‌ کوتاه می‌نوشت. 

معرفی برترین آثار ادگار آلن پو

کتاب سوسک طلایی

اگر با ادگار آلن پو آشنا هستید عجیب به نظر می‌رسد که تاکنون داستان سوسک طلایی وی را نخوانده باشید. این داستان یکی از معروف‌ترین داستان‌های کوتاه جهان است. او این داستان را در سال 1843 در دورانی که احوالات درونی مساعدی نداشت نوشته و برای بازآفرینی روحیه خود حساسیت بالایی برای نوشتن داستانی هرچند کوتاه از خود به خرج داده است. نویسنده در داستان سوسک طلایی از نماد و رمزنگاری‌های متعددی استفاده کرده است. علاقه‌ی او به نماد‌ها و رموز باعث شده داستان جذاب و گیرا شود.

سوسک طلایی و چند داستان دیگر

سوسک طلایی و چند داستان دیگر

نویسنده: ادگار آلن پو ناشر: نخستین  قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 55,000 تومان

در داستان سوسک طلایی یک راوی و شخصیت دیگری به نام ویلیام لوگراند داستان را هدایت می‌کنند. ویلیام لوگراند در جزیره‌ی خلوتی مستقر شده و به پیاده روی می‌رود. در همین حین یک سوسک طلایی عجیب او را گاز گرفته و توجه او را جلب می‌کند. این سوسک به طوری برای او جالب به نظر می‌آید که طرحی از او را بر سطحی کشیده و به راوی داستان نشان می‌دهد. راوی نظری متفاوت‌تر از لوگراند دارد. او اظهار می‌کند که این تصویر شبیه جمجمه انسان است. پس از گذشت چند ماه خدمتکار لوگراند نزد راوی می‌آید و خبر ناخوش شدن ارباب را به راوی می‌دهد. ماجرا از این قسمت به بعد مرموزتر شده چرا که علت ناخوشی لوگراند گزش سوسک به نظر می‌آید؛ اما داستان  پیچیده‌تر از چیزی است که تصور می‌شود.

کتاب اعراف

اعراف نام یکی از مشهورترین دفتر‌ شعرهای ادگار آلن پو است که آن را در سال 1829 به رشته تحریر درآورد. نکته‌ای که باعث برتری این دفتر شعر شده این است که نویسنده علاوه بر این‌که از تخیل و آرایه‌هایی همچون تشبیه به درستی استفاده کرده، از داستان‌های تاریخی و حتی دینی بهره گرفته و آن را وارد اشعار خود کرده است. نام این کتاب از سوره‌ی اعراف قرآن گرفته شده که زندگی پس از مرگ را شرح می‌دهد. ایده‌ی این شعر با شنیدن داستان کشف ستاره‌ای که نام آن را اعراف نهادند به ذهن آلن پو رسید. این ستاره را اعراف نامیدند چرا که تنها مدت مختصری قابل مشاهده بود و آینده‌ی آن نامعلوم و غیرقابل پیش بینی بود، درست مانند دنیای پس از مرگ و مکانی به نام اعراف که مردگان در انتظار بخشیده شدن هستند.

کتاب گربه سیاه

گربه سیاه نیز یکی از معروف‌ترین آثار ادگار آلن پو است. این کتاب در ژانر وحشت نوشته شده و بر اساس آن نمایش‌ و تئاترهای گوناگونی ساخته‌اند. سبک نگارش نویسنده در داستان گربه سیاه رک و بی‌پروا است. داستان گربه سیاه از زبان فردی روایت می‌شود که نامش مشخص نیست. او کودکی بسیار لطیف بود و به اطرافیان خود عشق می‌ورزید و مانند دیگر کودکان مهر خود را هیچ‌گاه از کسی دریغ نمی‌کرد. بعدها که بزرگ شد نیز خصلت‌های خوب خود را حفظ کرد. او از کودکی عاشق حیوانات هم بود و از آن‌ها به خوبی مراقبت می‌کرد. راوی ازدواج می‌کند و همسرش نیز مانند او به حیوانات علاقه‌ی فراوانی دارد به طوری‌که در خانه‌ی خود از حیوانات مختلفی نگهداری می‌کنند. حیوانی که روایت کننده‌ی داستان، بیشتر از همه دوست دارد گربه‌ی سیاه رنگی است که نام پلوتو را برایش برگزیده است. با گذر مدتی از ازدواج آن‌ها زندگی برخلاف چیزی  پیش می‌رود که تصور می‌کردند. مردِ خانه تبدیل به فردی الکلی و روز به روز از خود دورتر می‌شود. کم کم کارها و افکار پلیدانه به مغز او راه می‌یابد و زندگی‌اش سیاه‌تر می‌شود. تا جایی که پس از آمدن به خانه متوجه گربه مورد علاقه‌اش می‌شود که به وی خیره شده است. ناگهان فکری پلید به ذهن او می‌رسد. چاقوی خود را برداشته و یکی از چشم‌های گربه‌ی محبوبش را از جا در می‌آورد. این اتفاق وحشتناک باعث می‌شود زندگی آن‌ها از پیش بدتر شود. گربه‌ی او تبدیل به گربه‌ای مرموز می‌شود که مرتب راوی را اذیت می‌کند و این سرآغاز اتفاقات وحشتناک‌تری است. گربه‌ی سیاه مناسب کودکان و نوجوانان نیست و اگر مشکلات روحی و فشار ذهنی دارید ممکن است خواندن داستان در این ژانر باعث آزار خواننده شود.

گربه سیاه

گربه سیاه

نویسنده: ادگار آلن پو ناشر: چلچله قطع: شمیز،رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 50,000 تومان

کتاب قلب رازگو

قلب رازگو نیز یکی دیگر از داستان‌های ژانر وحشت این نویسنده‌ی توانا است. این داستان نیز به هیچ‌وجه برای کودکان و نوجوانان مناسب نیست و نباید در دسترس آنان قرار بگیرد. هویت راوی این داستان نیز مانند بیشتر داستان‌های ژانر وحشت نویسنده مشخص نیست. نویسنده با معرفی نکردن راوی تلاش می‌کند داستان را جادویی‌تر و گنگ‌تر کند. نقش اول داستان که روایت‌گر ماجرا نیز است بسیار سنگدل است و تعادل روانی ندارد. او به هیچ‌‌ قانون و اصولی واقف نیست و تنها به خاطر این‌که از چشم‌های پیرمردی خوشش نمی‌آید دست به قتل او می‌زند. پس از به قتل رساندن پیرمرد جسدش را زیر اتاقی قرار می‌دهد که در آن زندگی می‌کند. گرچه چندان از قتلی که انجام داده پشیمان نیست؛ اما خیالاتی شده و مدام تصور می‌کند تپش‌های قلب پیرمرد را می‌شنود. تحمل این صدا برای او غیرقابل تحمل می‌شود تا جایی که به خاطر رهایی از صدای قلب او به فکر لو دادن خود به پلیس می‌افتد. بسیاری از منتقدان معتقدند داستان‌هایی که ادگار آلن پو در ژانر وحشت می‌نویسد آینه‌ای از درون تاریک او است. وی برای جبران رنج‌ها و تسکین روح زخمی‌اش تصمیم به نوشتن داستان‌هایی بدین شکل گرفت تا کمتر درون خود را سرکوب کند و تسکین یابد.

مرگ ادگار آلن پو

ادگار آلن پو هیچ‌گاه زندگی آرامی نداشت و همواره با مشکلات درونی و بیرونی دست و پنجه نرم می‌کرد. دوران ازدواجش با ویرجینیا کلم بهترین دوره‌ی زندگی او از لحاظ روانی بود و زندگی به نسبت آرامی را تجربه کرد؛ اما دیری نپایید که با مرگ همسرش شرایط روحی‌اش به مراتب بدتر از قبل شد. به شکلی که به مصرف انواع مشروبات اعتیادآور روی آورد و روحیه‌اش به تدریج بد و بدتر ‌شد. حتی گاهی هیچ کنترلی بر رفتار خود نداشت که این مسئله برایش باعث پیدایش مشکلات بزرگ و کوچکی می‌شد. او در روزهای آخر زندگی خود ناهشیارتر از قبل بود. ادگار آلن پو چند روز قبل از مرگ توسط دوستی به نام جی اسنادگراس در وضعیت نامناسب روحی و جسمی پیدا شد. جی اسناد گراس او را به بیمارستان برد تا احوالاتش بهبود یابد؛ اما اوضاع او مرتب رو به بدتر شدن می‌رفت. هنگامی که ادگار به هوش می‌آمد مرتب نام رینالدز را تکرار می‌کرد در حالی که کسی نمی‌دانست رینالدز کیست و ادگار چرا او را صدا می‌زند. هویت رینالدز هنوز فاش نشده و مانند یک راز باقی مانده‌ است. سرانجام ادگار آلن پو در تاریخ هفتم اکتبر سال 1849 در بیمارستان از دنیا رفت. نکته جالبی که وجود دارد این است که چندین سال پیش گروهی از محققان به این نظریه رسیده‌اند که ادگار آلن پو احتمالا به سرطان مغزی دچار بود و احوالات نامساعدش از این سرطان نشأت گرفته بود. ادگار آلن پو زندگی پیچیده‌ و دشواری داشت و حتی در بعضی از لحظات زندگی‌اش اشتباهات بزرگی مرتکب شد؛ اما با این حال یکی از بزرگ‌ترین نویسنده‌های جهان به شمار می‌رود. آثار مرموز و جذاب او به بیشتر زبان‌های زنده‌ی جهان برگردان شده و طرفداران پروپاقرص خود را دارد. پس از گذشت سال‌های زیاد از مرگ وی، داستان‌ها و اشعارش همچنان جزو جذاب‌ترین و پرفروش‌ترین‌ها است و قدم بلندش قابل تحسین است که برای ادبیات آمریکا برداشته است. 

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است.

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

بازی استریندبرگ

بازی استریندبرگ

فریدریش دورنمات ,
18,000 تومان
اسفار کاتبان

اسفار کاتبان

ابوتراب خسروی ,
ناموجود
شورشیان هنر قرن بیستم (جنبش ها؛ نظریه ها؛ مکاتب و گرایش ها)

شورشیان هنر قرن بیستم (جنبش ها؛ نظریه ها؛ مکاتب و گرایش ها)

لوردانا پارمزانی ,
45,000 تومان
استاد پترزبورگ

استاد پترزبورگ

جان ماکسول کوتسی ,
38,000 تومان
گورمه رپسودی

گورمه رپسودی

موریل باربری ,
37,000 تومان
Some text some message..