× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال۲۵۰۰۰ هزار تومان
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای ۱۵۰ هزارتومان رایگان است
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
دیدن از چشم نابینا

مروری بر کتاب راهنمای مردن با گیاهان دارویی نوشته عطیه عطارزاده

عاطفه افرا

شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸

Save Story
کتاب راهنمای مردن با گیاهان دارویی

راهنمای مردن با گیاهان دارویی دیدن ازچشم نابینای بینا است. دیدن باطعم‌ها، بو‌ها‌‌، ابعاد، صداها و کیفیتی متفاوت از جهان کش آمده در یک خانه. دختر در پنج سالگی، بر اثر فرو رفتن گل عاقرقرحا در چشمانش نابینا می‌شود؛ هفده سال می‌گذرد و روایت در زمان حال و گذشته در جریان است. مادر و دختر در خانه برای ادامه‌ی زندگی گیاهان دارویی خشک می‌کنند؛ بسته بندی می‌کنند و کتاب می‌خوانند. مادر هرچه به عمرش دیده برای دختر توصیف می‌کند و دختر هرچه لمس کرده، بو کشیده و درک کرده برای خواننده! هر سیمی را که زر کرده: « مادر می‌گوید کیمیاگری هنر است، چیزی شبیه نوشتن. نمی‌شود در این جهان چیز پستی را به چیز با ارزشی تبدیل کرد مگر آن‌که اول این کار را در جهان درون انجام داد» . اما دنیا تاریک است هم در جهان دختر هم در جهان توصیف شده برای خواننده. دختر با زندان­بان مهربانش بر جهانی دیگر تمرکز کرده است: «مادر می­گوید به جای چیزهای بزرگ باید بر چیزهای کوچک تمرکز کرد. می­گوید راز رستگاری بشر همین است راه‌هایی از قید وسواس ذهنی برای چیزِ دیگری بودن. زندگی در چیزهای کوچک گسترده است. یعنی همین چیزهای روزمره کسالت بار. هر وقت گرفتار افکار دردناکی میشوم که مثلا چرا بورخس نیستم و تا کی باید عمرم را صرف جدا کردن برگ رزاقی از ساقه و کوبیدن گُل در هاون کنم، یاد این حرف مادر می‌افتم که اگر یاد بگیرم معنای همین کارهای کوچک را بفهمم، زندگی حقیقی یا همان چیز که روح ساری در جهان می‌نامندش، درونم به راه می‌ افتد».

در راهنمای مردن با گیاهان دارویی سال‌های زندگی نویسنده با خواندن کتاب توسط مادر و توصیف جزییات بی پایان دنیا می‌گذرد . دختر سعی در فتح دنیا با بدست آوردن ابعاد هرچیز دارد. دختر تنها دوبار از خانه خارج می‌شود و همین کافی است تا ابعاد همه چیز بهم بریزد. در کتاب جزئیات بسیاری وجود دارد که با فهم آن می‌توان با کلیت روایت و در آخر، جهان روای هماهنگ شد. با خروج از خانه و سفر به کاشان نظم زندگی و ابعاد دنیا بهم می­ریزد و پس از برگشت از سفر همه چیز بوی کتان می دهد. در خانه همه چیز سرجایش هست بجز دختر که عوض شده است.جهان مجاور دختر نیز به مرور درونش رسوب کرده است. مادر شبحی مهربان است که حس خواننده و دختر به او به ملقمه‌ای از عشق و تنفر تبدیل شده است و انتظار از دانستن چرا؟ گذشته چگونه گذشته است و چرا به اینجا رسیده است؟

 کتاب ساختاری جدید و خلاق دارد و  ادبیات سورئال را به یاد می‌آورد. داری جزئیات و لایه‌های متعدد معنایی است. زمان درهم است و با پس و پیش آوردن اتفاق­ها عنصر جذابی در روایت داستان به خواننده عرضه می­کند. فضاسازی آن هم جذاب و بدیع است. ورود شخصیت بورخس و شیخ بوعلی­سینا در میانه داستان که با او سخن می‌گویند، موقعیت های خاصی را به وجود می‌آورد. جان کلام هر بخش از کتاب در نام گذاری آن بخش استفاده شده است و ذهن غریب روای داستان، قصه گویی و فلسفیدن را باهم درآمیخته است.

راهنمای مردن با گیاهان دارویی

راهنمای مردن با گیاهان دارویی

نویسنده: عطیه عطارزاده ناشر: چشمه قطع: شمیز,رقعی نوع جلد: شمیز قیمت: 14,000 تومان

مطالب پیشنهادی

کتاب های پیشنهادی

سمفونی مردگان

سمفونی مردگان

عباس معروفی ,
ناموجود
روی خط چشم

روی خط چشم

پیمان هوشمندزاده ,
9,000 تومان
اعترافات هولناک لاک پشت مُرده...

اعترافات هولناک لاک پشت مُرده...

مرتضی برزگر ,
34,000 تومان
خون خورده

خون خورده

مهدی یزدانی خرم ,
ناموجود
Some text some message..