لوگو www.avangard.ir
× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال برای سفارش‌های بالای تومان رایگان است
قبل از پرداخت از غیر فعال بودن فیلتر شکن (VPN) مطمئن شوید.
  • هزینه‌ی ارسال پستی تا ۲ کیلو‌گرم ۳۰٫۰۰۰ تومان تا ۳ کیلوگرم ۵۵٫۰۰۰ تومان از ۴ کیلوگرم بالاتر ۷۵٫۰۰۰ تومان است. در صورت دریافت هرگونه هزینه‌ی اضافی، وجه مذکور بازگردانده خواهد شد.
  • شمارۀ پیگیری مرسوله ازطریق پیامک به شما اطلاع داده می‌شود.
  • در صورت عدم دریافت مرسوله، مسئولیت پیگیری از شرکت پست به عهدۀ خریدار محترم خواهد بود.
  • ارسال مرسولات حداکثر ظرف یک روز کاری تحویل پست خواهد شد؛ لازم به ذکر است آوانگارد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ارسال پستی ندارد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

مجله بخارا (۱۴۸) (جشن نامه استاد شهرام ناظری)

شهرام ناظری و موسیقی عرفانی ایران

داوری خود را، در عرصه موسیقی، داوری یک تن از غیر اهل فن می‌دانم، همین کسی که اعتراف به نادانی خود، در این میدان دارد، معتقد است که می‌توان چیزی به نام «موسیقی عرفانی» را مورد بحث قرار داد. هرچند استادان آشنا به موسیقی این اصطلاح را قبول نداشته باشند، می‌دانم. آنها که منکر چیزی به عنوان «موسیقی عرفانی‌»اند استدلال‌شان این است که موسیقی از جنس «عدد» است و عدد هیچ نسبتی به معدود خود ندارد «پنج» همان «پنج» است خواه پنج گردو باشد خواه پنج قطره باران و خواه پنج سکه طلا. «پنج» «پنج» است و دیگر هیچ «موسیقی» هم «موسیقی» است و دیگر هیچ. 

از سوی دیگر ما از صورتگرایان روس آموخته‌ایم که در هنرها چیزی به نام عنصر dominant یا «وجه غالب» وجود دارد و می‌توان دو پدیده هنری را از منظر حضور و غیاب یک یا چند «وجه غالب» مقایسه کرد و تمایزشان را از یکدیگر بررسید. 

اگر وجه غالب در موسیقی حال و هوای عرفانی باشد، می‌توان چیزی به نام موسیقی عرفانی را پذیرفت یعنی بیات ترک یا افشاری وقتی وجه غالبش مرتبط با فضای عرفانی شود از دید «وجه غالب» چیزی به نام «موسیقی عرفانی» شکل گرفته است و قابل درک است.

محمدرضا شفیعی کدکنی

صفحه ۱۹۰

افزودن به پاکت خرید

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

  • تعداد صفحات: 545
  • شماره: 148
  • سال انتشار: 1400
  • ماه انتشار: دی و بهمن
  • دوره نشر: دوماهنامه
  • ناشر: بخارا

مقالات پیشنهادی

 هجرت در مکان سکونت در زبان

هجرت در مکان سکونت در زبان

جومپا لاهیری در لندن به دنیا آمد و سه ساله بود که خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کردند. مادر جومپا اما پس از دوبار مهاجرت، حاضر به پذیرفتن فرهنگ ینگۀ دنیا نبود. با سرسختی در برابر کنار گذاشتن ساری، تغییر عادات غذایی و رفتاری مقاومت می‌کرد، برای مادر او، آمریکایی‌شدن و حتی شبیه آمریکایی‌ها شدن شکستی تمام عیار بود. بیشتر بخوان


مجله‌های پیشنهادی

book icon مجله بخارا
مشاهده همه arrow iconSome text some message..