× پاکت سفارش
جمع
هزینه ارسال خرید آنلاین برای پاکت خرید بالای تومان رایگان است
با توجه به تعطیلی 2 آبان سفارشات پستی که از تاریخ 28 مهرماه ثبت خواهد شد، 3 آبان تحویل پست داده خواهد شد.
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
بازگشت به پاکت سفارش (۱)
کجا به دستتون برسونیم؟
تهران
درحال حاضر فعلا سفارشات شهر تهران انجام می‌شود
کی به دستتون برسونیم؟

یک جرعه خون تازه

نویسنده:
نغمه ثمینی

در زبان فرانسه histoire هم به معنای تاریخ است هم به معنای داستان. فیلم «تاریخی»؟ آیا فیلم ساختن دربارة تاریخ ممکن/ جایز است؟ آیا همة فیلم‌های تاریخی در حقیقت داستانی نیستند؟ وقتی دربارة وقایع و شخصیت‌های تاریخ می‌نویسیم /فیلم می‌سازیم چه می‌کنیم؟ از کجا می‌دانیم مردان و زنان در هزار سال پیش، در دویست سال پیش، چگونه حرف می‌زدند؟ دست‌هایشان را چگونه تکان می‌دادند؟ چگونه سوگواری می‌کردند؟ حرکات سر و دست، لحن کلام، لكنت‌ها و بسیاری چیزهای دیگر در اسناد تاریخی به ندرت ثبت می‌شوند.

نقاشی‌های تاریخی هم درد چندانی دوا نمی‌کنند. ژست‌ها جنبة ثبت‌ناشده/ناشدنی تاریخ‌اند. و سینما در درجة اول مدیوم ضبط ژست‌هاست. فیلم‌های تاریخی کوشش‌هایی‌اند برای تخیل / تصویر کردن ژست‌های آدم‌هایی که مشاهدة حرکات سرو دست‌شان از دایرة توان ما بیرون است، کوشش‌هایی برای گوش سپردن به آهنگ گفتار مردان و زنانی که صدایشان در هیچ جا ضبط نشده است. بدین اعتبار، فیلم‌های تاریخی، عموماً، مدیون دو مدیوم کهن سال‌اند: تئاتر و نقاشی. مردان و زنانی که در فیلم‌های تاریخی نقش می‌آفرینند / بازی می‌کنند عملاً پای در صحنة تئاتری می‌گذارند که دستمایه‌اش وقایع تاریخی است: روزگاری بازیگران فیلم‌های تاریخی به شیوه‌ای یادآور بازیگران نمایشنامه‌های شکسپیر دیالوگ می‌گفتند و سر و دست تکان می‌دادند و تماشاگران فیلم‌های تاریخی می‌پذیرفتند که با تئاتری از گونه‌ای نو مواجه‌اند. به‌تدریج دیالوگ‌گویی و اجرای بازیگران در فیلم‌های تاریخی رئالیستی‌تر و اتکای این فیلم‌ها به جلوه‌های ویژه بیشتر شد، انگار قرار بود فاصله‌ای که لحن و ژست بازیگران این فیلم‌ها در گذشته پدید می‌آورد حذف شود. اما یک حقیقت به قوت خود باقی است در فیلم‌های تاریخی مرز میان دو معنای histoire کمرنگ و گاهی محو می‌شود. واقعة تعیین‌کننده در این تاریخ فیلم‌های سرگئی آیزنشتاین بود: انقلاب اکتبر نخستین واقعة عظیم تاریخی بود که در آن بازیگران واقعی تاریخ - تودة مردم – می‌توانستند به این فکر کنند که صدا - ژست‌هایشان قابل ضبط کردن است.

مقدمه صالح نجفی

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بزارید


در حال حاضر دیدگاهی برای این کتاب ثبت نشده است.

  • ناشر : لگا
  • تعداد صفحات: 110
  • شابک: 9786008987475
  • شماره چاپ: 1
  • سال چاپ: 1398
  • نوع جلد: شمیز
  • دسته بندی: فیلمنامه
  • امتیاز:

مقالات پیشنهادی

 احتمالا گم شده‌ام

احتمالا گم شده‌ام

کتاب احتمالا گم شده‌ام اولین اثر سارا سالار است. این رمان در سال 1387 توسط نشر چشمه منتشر شد و مورد استقبال بسیاری از مخاطبان قرار گرفت. سارا سالار برای این کتاب برنده‌ی جایزه‌ی هوشنگ گلشیری شد. احتمالا گم شده‌ام به زبان‌های مختلف، نظیر آلمانی، ایتالیایی و انگلیسی ترجمه شده است. بیشتر بخوان


کتاب های پیشنهادی

book icon انتشارات لگا
مشاهده همه arrow iconSome text some message..